نزدیک شدن دوباره به شجریان در آستانه انتخابات:

شجریان بعد از فتنه 88 واکنش‌های تند سیاسی از خود بروز داده و روی خط رسانه‌های معاند قرار گرفته بود. با این حال نام و عنوان وی توسط حسن روحانی دستاویز انتخاباتی قرار گرفت. حالا باز در آستانه انتخاباتی که در سال بعد پیش روی رییس‌جمهور قرار دارد، دوباره شجریان و روابط فرافرهنگی و هنری از وی دستاویز قرار گرفته است تا بلکه مؤثر واقع شود.

دخیل دولت به آقای خواننده حامی فتنه!؟

به گزارش گلستان24،بعد از استفاده تبلیغاتی در فیلم انتخاباتی، بیماری آقای محمدرضا شجریان (خواننده حامی فتنه )بهانه‌ای بود تا موضوع مسکوتی که در رقابت‌های انتخاباتی به کار آقای حسن روحانی آمده بود دوباره مطمح نظر قرار گیرد.
 

دخیل دولت به آقای خواننده حامی فتنه!؟

 


 

دخیل دولت به آقای خواننده حامی فتنه!؟

 


شجریان بعد از بازگشت هم با همراهی و مساعدت وزرای بهداشت و ارشاد روبرو شد.

به گزارش مهر، علی جنتی  با اعلام  اینکه دورادور در جریان درمان وی بوده  و انتقال او به ایران با تصمیم خانواده اش صورت گرفته است از این مطلب خبر داد که با مساعدت وزیر بهداشت ، امکانات پزشکی در منزل او فراهم شده است تا در طی این مدت هم در منزل تحت درمان باشد.

 

دخیل دولت به آقای خواننده حامی فتنه!؟

 

محمدرضا شجریان به کشور بازگشت... خبری که رسانه‌های آنلاین در ظهرجمعه 26 شهریورماه مخابره کردند. شجریان که با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کند، مراحل درمان خود را در آمریکا می‌گذراند. با این حال آقای همایون شجریان، فرزند محمدرضا در صفحه شخصی اینستاگرام خود خبر داده است که حال وی بهتر از ماه‌های گذشته است و به همین دلیل، پزشکان به او اجازه پرواز و بازگشت به ایران را داده‌اند تا مراحل بعدی درمان وی فرا برسد. 
 

دخیل دولت به آقای خواننده حامی فتنه!؟

 


بیماری شجریان نخستین بار در پیام نوروزی این خواننده و توسط خودش اعلام شد. شجریان بعد از وقایع فتنه 88 واکنش‌های تند سیاسی از خود بروز داده و روی خط رسانه‌های معاند قرار گرفته بود. با این حال نام و عنوان وی توسط حسن روحانی دستاویز انتخاباتی قرار گرفت. حالا باز در آستانه انتخاباتی که در سال بعد پیش روی رییس‌جمهور قرار دارد، دوباره شجریان و روابط فرافرهنگی و هنری از وی دستاویز قرار گرفته است تا بلکه مؤثر واقع شود.

شجریان و مناظره‌های انتخاباتی

نخستین بار در رقابت‌ها و مناظره‌های انتخاباتی بود که نام شجریان به میان آمد. آقای حسن روحانی علاوه بر آنکه در فیلم انتخاباتی خود از صدای این خواننده موسیقی سنتی استفاده می‌کرد، در مناظره‌های انتخاباتی هم از او نام آورد. آقای رییس‌جمهور که آن زمان یکی از نامزدهای هشت‌گانه بود، انتقاد داشت که چرا باید نام و عنوان شجریان نادیده گرفته شود و در صدا و سیما و کنسرت‌ها، صدایی از او شنیده نشود. روحانی البته اشاره‌ای نکرد که نه فقط در طی سال‌های بعد از 88 که از خیلی وقت قبل‌تر شجریان اعتقادی به پخش آثارش از رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی نداشت. روحانی همچنین از یاد برده بود که آقای خواننده چه انتقادات و دیدگاه‌هایی نه فقط درباره حاکمیت سیاسی بلکه دین و عقیده رسمی مردم ایراد کرده است: «این نظام و حکومت می‌خواهد همه چیز را تحت سلطه خود بگیرد و در اختیارش باشد... اینها هرگز با هنر کنار نمی‌آیند همچنان که در طول ۱۴۰۰ سال با آن کنار نیامده‌اند. موسیقی هم نمی‌تواند در خدمت اینها باشد.»


سخنگوی ارشاد: شجریان فاصله گرفته است
نکته‌ای که البته بعدها در یکی از مصاحبه‌های سخنگوی وزارت ارشادِ دولت روحانی هم به آن اشاره می‌شود. آقای حسین نوش‌آبادی در یکی از مصاحبه‌های سال 1393 با روزنامه شرق اعلام می‌کند که شجریان از جمهوری اسلامی فاصله گرفته است و در پاسخ به اصرار خبرنگار این روزنامه برای محدود کردن موضوع به یک شخص یا دولت اعلام می‌کند که این موضع شجریان ارتباطی با دولت قبل ندارد: «من فکر می‌کنم نظام با ایشان مشکلی ندارند. اگر اتفاقی افتاده این مسائل قابل حل است و اگر فاصله‌ای هم به وجود آمده، این فاصله‌ترمیم خواهد شد، به هرحال خود ایشان هم فاصله گرفته‌اند. وقتی فاصله‌ای به‌وجود می‌آید و برخی از مسائل فرهنگی کشور زاویه می‌گیرند، ممکن است به تبع آن، پیامدها و تبعاتی به‌جای بگذارد و آن هم باعث می‌شود که مسوولان ذی‌ربط برای صدور برخی مجوزها احتیاط کنند.»

مصاحبه‌ای به سفارش مقامات ارشد دولتی
هرچند بعد از انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری، موضوع شجریان تا مدتی از دستور کار رییس‌جمهور خارج بود با این حال نزدیک شدن به ایام انتخابات و بیماری این خواننده و استاد آواز باعث شد که دوباره شرایط برای استفاده ابزاری از این موقعیت فراهم شود. اواسط خردادماه سال جاری بود که روزنامه «ایران» به عنوان ارگان مطبوعاتی دولت به انتشار مصاحبه با شجریان اقدام کرد. مصاحبه‌ای که هرچند در برخی قسمت‌های آن نوعی عقب‌نشینی تلویحی شجریان نسبت به مواضع این سال‌هایش به چشم می‌خورد اما اطلاعات رسیده به «صبح‌ نو» حکایت از آن دارد که سفارش این مصاحبه از جای دیگری داده شده است.
برخی مقامات ارشد دولت با انتقاد از رسانه‌های هم‌طیف تأکید می‌کنند که اگر امکان پرداختن و ضریب دادن به شجریان در تریبون‌هایی مانند رسانه ملی وجود ندارد اما در رسانه‌های همسو و از جمله ارگان مطبوعاتی دولت این امکان وجود دارد. در چنین فرایندی است که مصاحبه تفصیلی روزنامه «ایران» تولید و در بسیاری از رسانه‌های همسو با جریده مزبور، بازنشر می‌شود.

ستاد هماهنگی
نکته دیگر در این میان، راه‌اندازی ستاد هماهنگی میان رسانه‌های گوناگون همسو با دولت در این خصوص است. این رسانه‌ها با محوریت برخی چهره‌ها و مسوولان فرهنگی در دولت در حال رایزنی هستند تا با شکست فضایی که به دلیل مواضع تند سیاسی سال‌های اخیر پیرامون این خواننده موسیقی سنتی شکل گرفته است، مقدمات بازگشت دوباره شجریان را فراهم کنند. احتمالاً دور از انتظار هم نخواهد بود که در ادامه چنین فرایندی، حتی برگزاری مراسمی در تجلیل و تقدیر از این خواننده هم در دستور کار قرار گیرد. اتفاقی که در صورت وقوع در ماه‌های پایانی عمر دولت کنونی می‌تواند به‌مثابه حربه تبلیغاتی به کمک تیم تبلیغاتی اطرافیان دولت آید.

مواضع شتابزده تغییر می‌کند؟
اینکه این فرایند به کجا ختم خواهد شد باید منتظر گذشت زمان ایستاد. نباید فراموش شود که مواضع شتابزده شجریان از تریبون رسانه‌های بیگانه کدام نقاط از منظومه فکری، فرهنگی و عقیدتی مردم ایران را هدف قرار داده بود. اگر بنای بازگشت دوباره شجریان باشد باید این تغییر مواضع به طور مشخص و صریح عنوان شود نه اینکه در لایه‌های دوم و سوم یک مصاحبه چند هزار کلمه‌ای با یک رسانه، اتفاقی که به تعبیر مسوولان وزارت ارشاد فعلی هم فراتر از یک موضوع سیاسی نسبت به یک دولت خاص است را آنقدر پایین بیاوریم که به سوءتفاهم دست چندم با یک عنصر سیاسی محدود شود. قرار نیست همه درباره موضوعات گوناگون کشور مواضع یکسانی داشته باشند اما قرار آن هم نیست که منظومه فکری، اعتقادی و حتی سیاسی کلان جمهوری اسلامی مورد هجمه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای قرار گیرد و بعد از اتمام موج‌سواری‌ها، همه چیز فراموش شود.

منبع:شهدای ایران

ارسال نظر

آخرین اخبار