با طرح ادعایی بی اساس و مضحک؛

جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشینگتن ‌پست، با طرح ادعایی بی اساس از دولت ایران شکایت کرد.

جیسون رضائیان، از ایران شکایت کرد

به گزارش گلستان24،«جیسون رضائیان»، خبرنگار روزنامه واشینگتن ‌پست که چند ماه در ایران به اتهام جاسوسی بازداشت بود، با استناد به یک قانون در آمریکا شکوائیه‌ای علیه دولت ایران تنظیم کرد.

رضائیان در این دعوی که روز دوشنبه در دادگاه منطقه‌ای کلمبیا تنظیم شده، در ادعایی بی اساس عنوان کرده در مدت 18 ماه بازداشت در ایران، برای اثرگذاری بر روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 به گروگان گرفته شده و تحت شکنجه روانی قرار گرفته است. 

در این شکایت ‌نامه همچنین ادعایی مضحک مطرح شده که مقام‌های ایران مکرراً به جیسون رضائیان و همسرش «یگانه صالحی» که او هم دو ماه در ایران بازداشت بوده، گفته‌اند که آنها به عنوان برگ چانه ‌زنی جهت تبادل زندانی «ارزشمند» هستند.

رضائیان همچنین مدعی شده که روند رسیدگی قضایی به پرونده‌اش با لحظات حساس در مذاکرات هسته‌ای منطبق بوده و در نهایت آزادی وی نیز در روز اجرایی شدن توافق هسته‌ای صورت گرفته است.

در این شکایت‌ نامه این ادعای بی اساس مطرح شده: برای تقریباً 18 ماه، ایران رضائیان را با هدف به دست آوردن اهرم فشار در مذاکرات هسته‌ای و در نهایت تبادل وی با چیزی ارزشمند بازداشت و وحشت‌زده کرده است.

«جیسون رضائیان»، برادرش «علی رضائیان» و مادر آنها «مری رضائیان» با استناد به بند «استثنائات تروریسم» در قانون «مصونیت های حاکمیتی خارجی » مدعی دریافت مبلغ نامشخصی غرامت از ایران شده اند.  

قانون مذکور، شهروندان آمریکا را از پیگرد قضائی دولت های خارجی در دادگاه های این کشور منع می کند. «بند استثنائات تروریسم» شهروندانی را که در کشورهای قرار گرفته در فهرست «حامیان تروریسم دولتی»، قربانی اقدامات تروریستی، شکنجه یا گروگان گیری شدهاند، از این قانون معاف می کند. 

روزنامه واشینگتن پست همچنین نوشته همسر جیسون رضائیان و این روزنامه جزء شاکیان این پرونده نیستند. 

 

منبع:باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

آخرین اخبار