روزنامه اینترنتی ' رأی الیوم ' اعلام کرد بر اساس اطلاعات موجود اردن شرط داعش مبنی بر آزاد کردن ' ساجده الریشاوی ' تروریست زندانی در اردن برای آزاد کردن گروگان ژاپنی و به قتل نرساندن خلبان اردنی را پذیرفته است .

اردن تسلیم داعش شد

به گزارش گلستان 24، رأی الیوم نوشت : منابع اردنی و ژاپنی تایید کرده اند در حال حاضر ساجده الریشاوی تروریست محکوم به اعدام که در زندان های اردن نگهداری می شد ، تحویل عشایر استان ' الانبار ' عراق داده شده تا عشایر الانبار با داعش وارد مذاکره شوند و این گروهک تروریستی خلبان اردنی را آزاد کند .

داعش روز سه شنبه خواستار آزادی ساجده الریشاوی در مقابل آزادی گروگان ژاپنی خود شده بود و تهدید کرده بود اگر طی 24ساعت اینده اردن این کار را انجام ندهد ، ' معاذ الکساسبه ' خلبان رادنی را به قتل می رساند .

ساجده الریشاوی زنی است که در سال 2005 در تلاش برای اجرای عملیات انتحاری در اردن بود، اما مأموریت وی به شکست انجامید.

داعش در بیانیه خود از وی با عنوان 'خواهر اسیر' یاد کرد و آزادی گروگان ژاپنی را به آزادی ریشاوی از زندان اردن مشروط کرد.

ریشاوی از سال 2005 و از زمان آغاز حکم حبس تا بدین روز، 9 سال را در یکی از زندان های اردن بوده و در همان سال برای شرح عملیات ناموفق خود به تلویزیون دعوت شد. وی در مصاحبه با تلویزیون اردن گفت: 'همسرم با موفقیت خود را منفجر کرد، اما من دچار مشکل شده و بسته انفجاری ام کار نکرد. مردم در حال فرار بودند، من نیز با آنان همراه شده و پا به فرار گذاشتم'.

دادگاه اردن حکم اعدام وی را در سال 2006 اعلام کرد، اما در همان سال حکم اعدام در این کشور ممنوع شد و وی اعدام نشد.

در آن زمان همسر ریشاوی در هتل «رادیسون» که محل مراسم عروسی بود، دست به عملیات انتحاری زد که 38 نفر قربانی بر جای گذاشت.

در مجموع حملات تروریستی که در 3 هتل اردن صورت گرفت، منجر به کشته شدن 3 فرد انتحاری و 57 نفر از غیر نظامیان اردنی شد./ایرنا

ارسال نظر

آخرین اخبار