گوگل، هم در اینترنت عمومی و همگانی و هم درداده های شخصی تور پهن می‌کند تا افرادی که از تصاویر کودک‌آزاری و صحنه‌های جنسی کودکان سو استفاده می‌کنند را در دام بیندازند.

چرا گوگل ایمیل‌های شما چک می‌کند؟

گوگل، هم در اینترنت عمومی و همگانی و هم درداده های شخصی تور پهن می‌کند تا افرادی که از تصاویر کودک‌آزاری و صحنه‌های جنسی کودکان سو استفاده می‌کنند را در دام بیندازند. این قابلیت زمانی آشکار شد که یک محکوم متجاوز جنسی از طریق محتواهای موجود در جیمیل خود شناسایی و دستگیر شد.

بر اساس گزارش‌ها؛ غول جستجوگر گوگل به‌آرامی اما هوشمندانه فعالیت‌های افراد را در ایمیل برای به دام انداختن استفاده‌کنندگان از تصاویر غیرقانونی اسکن می‌کند. گوگل کشف کرد که این مرد تصاویری غیرقانونی از یک دختر جوان را در جیمیل خود ذخیره کرده است و گزارش آن را به مرکز ملی کودکان مفقود و استثمارشده در آمریکا فرستاد و در پی آن پلیس این کشور برای ادامه‌ی تحقیقات وی را دستگیر کرد. کارگاه دیوید نتلس، از نیروی پلیس شهر هیوستن در کانال 11 گفت: وی این تصاویر را در ایمیل خود نگه می‌داشت. من نمی‌توانم آن اطلاعات را ببینم، نمی‌توانم آن تصاویر را ببینم؛ اما گوگل می‌تواند. او سعی داشت قانون‌گریزی کند و تصاویر را در ایمیل خود نگه دارد. در حقیقت، من نمی‌دانم که گوگل چگونه این کار را انجام داد اما خوشحالم که این کار انجام‌شده است.

گوگل در یک مصاحبه‌ای اذعان داشت که این موتور جستجوگر هیچ اطلاعات فنی از پرونده‌های شخصی و یا جزئیات آن را منتشر نمی‌کند اما، ما این اطلاعات را از طریق «هش» های تصاویر به دست می‌آوریم. 'هش' یک کد منحصربه‌فرد است که با اجراشدن تصاویر توسط یک الگوریتم ساده ایجاد می‌شود. هش هر فایلی از طریق بانک اطلاعاتی با داده‌های دیگر مربوط به کودک‌آزاری مقایسه می‌شود و اگر تشابهی بین داده‌ها یافت شود این امربر ما روشن می‌شود که ایمیل کاربر محتوای تصاویر غیرقانونی است. این قابلیت، گوگل را از رصد کردن خود تصاویر بی‌نیاز می‌کند و این امر مشکلات قرار گرفتن اطلاعات در اختیار گروه سومی را از بین می‌برد.

گوگل همچنین با" بنیاد دیده‌بانی اینترنت (IWF)" همکاری می‌نماید، IWF مجموعه‌ای در اتحادیه‌ی اروپا است که هدف آن به حداقل رساندن "جرائم بالقوه" ی محتوای اینترنتی به‌ویژه سو استفاده از تصاویر کودک‌آزاری جنسی (شامل پورنو گرافی کودکان)، در همه جای دنیا است.

این مرکز، یک لیست از هش های شناخته‌شده و یا مشکوک به محتواهای غیرقانونی را نگه‌داری و آن را در اختیار گروه‌های ثالث قرار می‌دهد و این ترتیب می‌توان از آن به‌عنوان لیست سیاه برای رسیدگی به گزارش‌های مردمی استفاده کرد.

 گوگل ایمیل‌های شما چک

در مقاله‌ای توسط دیوید دروموند، یکی از نمایندگان شرکت گوگل آمده است: ازآنجایی‌که این محتواهای غیرقانونی در فضای مجازی مرتباً به اشتراک گذاشته می‌شوند؛ شرایط برای قربانی وخیم‌تر می‌شود. ما فنّاوری‌ای طراحی کرده‌ایم که این تصاویر را به دام می‌اندازد.

علیرغم اینکه بسیاری معتقدند که به دام انداختن کسانی که این مجموعه‌ها را ذخیره و به اشتراک می‌گذارند بسیار مهم است اما همچنین این عمل نگرانی کاربران را در مورد حفظ حریم شخصی خود نگران ساخته و احساس امنیت در استفاده از موتور جستجوگر گوگل را پایین آورده است.

ارسال نظر

آخرین اخبار