سخنگوی حشد الشعبی عراق:

سخنگوی رسمی نیروهای داوطلب مردمی عراق تاکید کرد که ساکنان موصل برای آزادی شهر به تکاپو افتاده‌اند و با نزدیک شدن نیروهای عراقی به شهر احتمال درگیری جوانان با تروریست‌ها بیشتر خواهد شد.

تکاپوی اهالی شهر موصل برای آزادسازی شهر و تشکیل گردان‌های مخفی

به گزارش گلستان24، "ابوجعفر الاسدی" سخنگوی رسمی نیروهای حشد الشعبی عراق از تلفات سنگین تروریست‌های داعش در عملیات آزادسازی موصل خبر داد و در این باره گفت: نیروهای عراقی امروز پیشروی خوبی در محورهای شرقی، شمال شرقی، جنوب شرقی و محور جنوبی داشتند و باعث فروپاشی خطوط دفاعی دشمن شدند. تاکنون بیش از 40 روستا در محورهای جنوبی و شرقی آزاد شده‌اند.

تکاپوی اهالی شهر موصل برای آزادسازی شهر و تشکیل گردان‌های مخفی

پیشروی نیروهای عراقی در مرکز بعشیقه

وی ادامه داد: نیروهای عراقی موفق شدند مناطق "برطله" و "حمدانیه" را به طور کامل آزاد کنند، این نیروها روز گذشته پس از آزادسازی حمدانیه پرچم عراق را بر فراز ساختمان شهرداری برافراشتند. امروز نیز ارتش عراق موفق شد آخرین خطوط دفاعی داعش در شهر بعشیقه را درهم شکسته و به سوی مرکز شهر پیشروی کند.

او به آخرین وضعیت پیشروی نیروهای عراقی به سوی شهر موصل اشاره کرد و توضیح داد: نیروهای عراقی مستقر در محور جنوبی عملیات، 25 کیلومتر به سمت شهر موصل پیشروی کردند و هم اکنون در 30 کیلومتری جنوب موصل قرار دارند، از سمت شرق نیز نیروهای امنیتی و ارتش به 15 کیلومتری مرکز شهر موصل رسیده‌اند، در صورتی که عملیات به همین ترتیب پیش برود تا رسیدن به مرکز شهر موصل و آزادسازی آن زمان زیادی باقی نمانده است.

آغاز عملیات حشد الشعبی در محور غربی طی روزهای آینده

سخنگوی نیروهای حشد الشعبی در خصوص محور عملیاتی این نیروها گفت: نیروهای حشد الشعبی در محور غربی که یکی از مهترین محورهای عملیات است مستقر شده‌اند، این محور از منطقه "قیاره" در جنوب تا "تلعفر" در شمال و میان موصل و مرزهای سوریه گسترده شده است، می‌توان گفت محور غربی یکی از خطرناک ترین محورها است و در حدود 12 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد.

او همچنین توضیح داد: محور غربی عملیات آزادسازی موصل از آنجا که خطوط امدادی تروریست‌ها مابین موصل و رقه در سوریه را قطع می‌کند یکی از مهمترین محورهای عملیات است و عملیات نیروهای حشد الشعبی در آن طی چند روز آینده آغاز خواهد شد تا شهر موصل به طور کامل محاصره شده و تمامی خطوط امدادی تروریست‌ها به آن قطع شوند.

وی ادامه داد: همچنین حشد الشعبی در ادامه منطقه "تلعفر" را آزاد خواهد کرد و از نیروهای عراقی که در حال پیشروی به سمت موصل هستند به خصوص آن دسته که در محور جنوبی مستقر هستند پشتیبانی می‌کند. حشد الشعبی به واسطه نیروهای محلی و اقلیت‌های مسیحی، شبک، ترکمان، ایزدی و همچنین نیروهای حشد عشایر سنی به سمت مرکز شهر موصل پیشروی خواهد کرد.

مشارکت محدود نیروهای آمریکایی در عملیات آزادسازی موصل

این فرمانده حشد الشعبی مشارکت نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در عملیات آزادسازی موصل را محدود به محور شرقی دانست و گفت: نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا تنها از محور شرقی پشتیبانی می‌کنند و محورهای جنوبی (پلیس فدرال) و غربی (حشد الشعبی) را پوشش نمی‌دهند، پوشش آنها بر محورهای یاد شده بسیار ناچیز است و در عوض نیروهای هوایی عراق پشتیبانی بسیار خوبی از نیروهای ما دارد.

او همچنین گفت: عملیات آزادسازی موصل تاکنون به خوبی پیش رفته است و نیروهای ما در محور شرقی و جنوبی به خوبی پیش رفته‌اند اما مهمترین مساله پیشروی نیروهای عراقی در داخل شهر موصل خواهد بود.

تلفات سنگین گروه تروریستی داعش

ابوجعفر الاسدی تاکید کرد تروریست‌های داعش از ابتدای عملیات تاکنون متحمل تلفات سنگینی شده‌اند و در این باره گفت: تروریست‌های داعش تاکنون متحمل تلفات سنگینی شده‌اند که می‌توان به کشته شدن بیش از 600 تروریست و خنثی سازی ده‌ها خودروی بمب گذاری شده  آنان اشاره کرد. تاکنون بیش از 50 خودروی بمب گذاری شده در محورهای شرقی و جنوبی توسط نیروهای عراقی منهدم شده‌اند. در بسیاری از مناطق مردم بومی منطقه پیش از رسیدن نیروهای امنیتی به استقبال آنان می‌رفتند.

تکاپوی اهالی موصل برای آزادسازی شهر

وی همچنین خبر داد: بر اساس اطلاعاتی که منابع داخل شهر موصل به ما مخابره کرده‌اند ساکنان شهر برای آزادی شهرشان به تکاپو افتاده‌اند، البته به دلیل جنایت‌های فراوان داعش علیه مردم آنان جرات تحرکات گسترده را ندارند اما برخی جوانان گردان‌های مخفی را تشکیل داده‌اند و در فواصل زمانی مختلف به تروریست‌های داعش حمله می‌کنند، هرچه نیروهای عراقی به شهر موصل نزدیک تر می‌شوند احتمال بروز درگیری‌های گسترده تر میان گردان‌های یاد شده با تروریست‌های داعش بیشتر می‌شود.

او تاکید کرد: گردان‌های مخفی موجود در داخل شهر موصل در تماس و هماهنگی با نیروهای عراقی هستند و از این طریق موارد لازم به آنان تذکر داده می‌شود.

سخنگوی حشد الشعبی در پایان به موضوع زمان پایان عملیات اشاره کرد و در این باره توضیح داد: نمی‌توان زمانبندی خاصی را برای پایان عملیات ذکر کرد زیرا در صورتی که تروریست‌ها در مرکز شهر مقاومت کنند و یا از شهروندان به عنوان سپرانسانی استفاده کنند مجبور خواهیم بود با دقت بیشتر و سرعت کمتر پیشروی کنیم زیرا محافظت از شهروندان مهمترین هدف ماست. در صورتی که جوانان داخل موصل بتوانند به تروریست‌ها حمله کنند و یا تجمعات تروریست‌ها در داخل شهر موصل دچار فروپاشی شود به طور حتم عملیات در مدت زمان کوتاهی پایان خواهد یافت.
منبع : تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار