"بیانسه" با رقص‌های تحریک آمیزش، حتی اگر منحصربه‌فرد نباشد و حتی اگر شما عاشق او یا از او متنفر باشید، نمی‌توانید انکار کنید که او یک الگوی درخشان برای زنان است. او تنها در مورد فمینیسم صحبت نمی‌کند، او به آن سبک زندگی می‌کند.

	عمل نمادین بیانسه با تقلید از پوستر رزی پرچ ‌کن

به جرات می‌توان گفت که شاید "بیانسه" بزرگ‌ترین ستاره‌ی جهان امروز و یکی از مؤثرترین افراد این سیاره باشد. سبک متمایز و اجراهای منحصربه‌فرد او باعث می‌شود تا هوادارش به خاطر یک بلیت با یکدیگر بجنگند و هر حرف و حرکت او را تقلید کنند.

"بیانسه" با رقص‌های تحریک آمیزش، حتی اگر منحصربه‌فرد نباشد و حتی اگر شما عاشق او یا از او متنفر باشید، نمی‌توانید انکار کنید که او یک الگوی درخشان برای زنان است. او تنها در مورد فمینیسم صحبت نمی‌کند، او به آن سبک زندگی می‌کند.

او آشکارا خود را یک فمینیست مدرن معرفی می‌کند و با به اشتراک گذاشتن تصویری از خود و با شعار "ما می‌توانیم" در بالای تصویر، در عرض نیم ساعت توسط 300،000 نفر پسندیده شد و تا پاسی از شب بیش از نیم میلیون نفر آن را لایک کردند. برخی از هواداران؛ "رزی پرچ‌کن" را نمی‌شناختند و برخی دیگر خود را موظف دانستند تا اطلاعاتی درباره‌ی او بیابند، او کنجکاوی هواداران خود را به اوج رساند بدون اینکه حرفی در این مورد بزند.

بیانسه با تقلید از پوستر رزی پرچ ‌کن

در این پوسترِ قوی که تصویر زنی با یک تی­شرت و یک سربند قرمز و درحالی‌که عضله‌ی برجسته‌ی خود را نشان می‌دهد، در اصل در دهه‌ی 1940 تولید گشت و باعث تقویت روحیه‌ی زنان آمریکایی که در طول جنگ جهانی دوم در کارخانه‌ها کارهای مردانه انجام می‌دادند می‌شد. این تصویر؛ دیگر مشاهده نشد تا دهه‌ی 1980 که مدعیان فمینیسم از این تصویر به‌عنوان سمبل جنبش قدرت اقتصادی زنان در جهان، استفاده کردند.

موفقیت "بیانسه" به‌عنوان هنرمند، ستاره‌ی سینما و کارآفرین، موفقیت او را در معرفی فمینیسم به دیگران تضمین می‌کند و او خود به‌خوبی از این امر آگاه است. اما او بیش از اینکه به موفقیت خود رضایت دهد، از وجهه‌ی خود برای تأثیر بر دیگران استفاده می‌کند. او در آهنگ‌هایش زنان و دختران جوان را تشویق می‌کند تا مستقل باشند و زندگی خود را داشته باشند و جزء زنانی باشند که مردان به آنان نیاز دارند و نه برعکس. آوازهایی مانند "زن مستقل"، "دنیا را بچرخان"،"گوش بده" و" زنان تنها"؛ همه سمبل‌هایی از فمینیسم است.

پوستر "بیانسه" مردم را تشویق می‌کند تا در مورد فمینیسم صحبت کنند.

"بیانسه" علاوه بر فعالیت به‌عنوان هنرمند، فعالیت‌های زیادی برای خودباوری و قدرت دادن زنان انجام می‌دهد. او افتخار می‌کند که یک مادر و همسر است و در کنار آن، حرفه‌ی خود را نیز داراست. او به زنان نمی‌گوید که آنان می‌توانند هر دو را داشته باشند بلکه در عمل این را ثابت می‌کند. "بیانسه" با اورگان­هایی مانند Chime for Change، The Ban Bossy Campagin و Girls Inc و اورگان­های خیریه‌ی دیگر برای به خودباوری رساندن زنان همکاری می‌کند.

این پوستر نیز نمونه‌ی دیگری از این نوع فعالیت‌هاست که باعث می‌شود مردم درباره‌ی آن صحبت کنند و سؤال کنند و به دنبال این باشند که این تصویر چه مفهومی می‌خواهد برساند و چرا تا به این حد نمادین است.

جنبش فمینیسم در غرب باعث شد زنان بتوانند حق رأی داشته باشند و قوانینی که از آنان در برابر خشونت‌های خانگی و سوء­استفاده حمایت می‌کرد و حق تحصیل به آنان می‌داد. این پوستر آنان را تشویق می‌کند تا در مورد فمینیسم تحقیق کنند و حقایق آن را درک کنند.

ارسال نظر

آخرین اخبار