ایران می‌تواند فضای خود را بر جنگنده‌های آمریکا مسدود سازد

وبگاه آمریکایی نوشت: همکاری مناسب اخیر روسیه با ایران و حل و فصل اختلاف‌های ایران و ترکیه در آینده موجب شکل‌گیری ائتلاف جدید نظامی خواهد شد.

همکاری نظامی ایران، روسیه و ترکیه ناتو را تضعیف می‌سازد

به گزارش گلستان24، «فرنک گفنی» از تحلیلگران ارشد سیاسی  آمریکا و از حامیان نظریه‌های توطئه و موسس و رئیس مرکز «سیاست امنیتی» در یادداشتی که در وبگاه «کانتر جهاد» در زمینه همکاری ایران، روسیه و ترکیه و استفاده مسکو از این موقعیت» منتشر شده است، نوشت: روسیه با رفع  قطعی رقابت ترکیه با ایران و وارد کردن آن‌ها به محور خود قادر است شمال غرب آسیا را همانطور که می‌خواهد شکل دهد.

همکاری نظامی ایران

نویسنده با اشاره به گام‌های جدید آنکارا چون خرید موشک‌های «اس-400» از مسکو  عنوان می‌دارد: دو اقدام اخیر ترکیه به طور بالقوه جدی بودند. نخست باز کردن باب گفت‌و‌گو  با روسیه برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 می‌تواند علامت تغییر و فاصله قابل توجه از ناتو باشد زیرا این جنگ افزارها روسی بوده و نیاز به پشتیبانی‌های فنی آن‌ها دارند. همچنین این سامانه دفاع موشکی برای سرنگون سازی جنگنده‌ها و موشک‌های غربی طراحی شده‌اند.

از سویی دیگر توافق با چین برای اسقرار این موشک‌ها «اف -35» جدیدترین جنگنده آمریکا را تسلیم می‌کند. اگر ترکیه فضای خود را بر روی هواپیماهای آمریکایی ببندد، این جنگ افزارهای روسی این توانایی را به آن‌ها می بخشند.

بر اساس این گزارش، مذاکرات روسیه برای فروش سامانه دفاع موشکی «اس-300» به ایران که نسخه قدیمی‌تر اس-400 است نیز با همین منظور صورت گرفته است. ایران نیز این جنگ افزارهای جدید را در یکی از تاسیسات اتمی خود گذاشته است.

در بخش دیگر این یادداشت آمده است: تهدید دوم بالقوه از ناحیه «اردوغان» رییس جمهور ترکیه و طرح پیوستن به پیمان امنیتی همکاری شانگهای است. آنکارا اخیرا گفت‌و‌گوهایی را در این زمینه انجام داده و با توجه به عضویت کشورهای آسیای مرکزی  اشتراک گذاری سرنوشت با کسانی که زبان و فرهنگ یکسانی دارد آسانتر از کشورهای اروپایی و عضویت در اتحادیه آن‌ها است .

 اتحادیه اروپا نیز ترکیه را ناقض حقوق بشر بر می‌شمارد و احتمالا اعضای آن رای در عدم عضویت ترکیه در این اتحادیه می‌دهند.

 اگر ترکیه به پیمان شانگهای بپیوندد،آنگاه  شرکای جدی سیاسی و اقتصادی با روسیه و چین رقبای آمریکا خواهد شد.در حالی‌که منشور ناتو نیازمند هم رایی دارد، با خروج ترکیه از ناتو به طور موثری ائتلاف نظامی آمریکا بی‌اثر می‌شود.

نویسنده در بخشی دیگر عنوان می‌دارد: روسیه با توجه به همکاری قابل توجه‌اش با ایران موقعیتی مطلوب در شمال منطقه کسب کرده است. اگر این کشور بتواند مشکلات رقابتی ایران و ترکیه را پیرامون عراق و سوریه حل و فصل نماید، آنگاه ائتلاف جدید نظامی را تشکیل داده تا با فراغ بال تعریفی جدید  از تمامی شمال خاورمیانه داشته باشند.

در خاتمه این مطلب آمده است: همکاری ترکیه با روسیه ناتو را بی‌ثبات ساخته و عرصه را برای نفوذ بیشتر روسیه به اروپای شرقی هموار می‌کند. بنابراین گام ترکیه به سوی روسیه نگران کننده است. باید دید برای ممانعت از دست دادن ترکیه به سوی حوزه روسیه چه اقدام‌هایی صورت خواهد پذیرفت.

منبع : فارس

 

ارسال نظر

آخرین اخبار