سردار سلامی:

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: اگر مسئولی از خطوط انقلابی زاویه بگیرد، بسیج در مقابل آن می‌ایستد.

اگر مسئولی از خطوط انقلابی زاویه بگیرد بسیج در مقابل آن می‌ایستد

به گزارش گلستان24 ، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور در برنامه متن حاشیه شبکه سوم سیما پیرامون تشکیل بسج جهان اسلام، اظهار کرد: حقیقت این است که عقیده، تفکر و ایده شکل‌گیری بسیج، یک الهام الهی در ذهن حضرت امام راحل بود و می‌توان آن را یک معجزه شگفت‌انگیز ذهنی قلمداد کرد و علت این امر هم این است که این ابتکار امام برای تشکیل بسیج بر شانه هیچ مدل و تجربه‌ای ما قبل از آن استوار نبوده، بلکه دقیقا از درون عمق شعور باطنی و الهام حقیقی و تفکر هوشمندانه و ژرف و آینده‌نگرانه امام راحل شکل گرفت و امام به بسیج جهان اسلام فکر می‌کرد، آن ایده و تفکری که بعدها توسط رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی به زیبایی معماری شد و این نهاد عظیم دفاعی به تدریج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران عبور کرد.

جانشین فرمانده کل سپاه  ادامه داد: اگر شما امروز نگاهی به صحنه تحولات منطقه بیاندازید رشد شجره‌های مبارکه بسیج را در اقصی نقاط عالم اسلام به خوبی ملاحظه خواهید کرد، به طور مثال حزب‌الله لبنان به عنوان یک ساختار قدرتمند دفاعی در شرق مدیترانه که از حیثیت، استقلال، عزت و شرف مردم لبنان و حتی مسلمانان دیگر و فلسطینیان دفاع می‌کند یک نمونه مجسمی از بسیج جهان اسلام در کشور دیگر است.

سردار سلامی اضافه کرد: همچنین وقتی شما انصارالله و مردم مسلمان و مبارز یمن را امروز می‌بینید که در مقابل سیاست‌های جنایتکارانه آمریکا که توسط رژیم سعودی، مدیریت میدانی می‌شود، پاسخ می‌دهند و یک شبکه مقاومت پایان‌ناپذیر مستحکمی را در کنار دریای سرخ در یمن ایجاد کرده‌اند نماد دیگری از گسترش شجره طیبه بسیج در جهان اسلام است؛ همچنین اگر به صحنه تحولات سوریه نگاه کنید، اگر گسترش مدل بسیج در جامعه سوری نبود که انگیزه‌ها و اعتقادات مردم سوریه را در حمایت از امنیت ملی و حمایت از نظام مستقر و حاکم بر سوریه به خدمت بگیرد طبیعتا امروز در سوریه تحولات به نفع نظام سلطه، رژیم صهیونیستی، آمریکا و متحدان منطقه‌ای او رقم خورده بود.

وی افزود: حقیقتی که توانست در سوریه، معادلات میدانی را به نفع به جبهه مقابل تغییر دهد، تشکیل نیروهای مردمی بود که توانست قوه مکملی را برای ارتش سوریه بسازد و آستانه تحمل  مقاومت را گسترش دهد که امروز آثار آن را می‌بینیم.

سردار سلامی تصریح کرد: در عراق نیز آنچه  توانست دولت مرکزی عراق را از هجوم بی‌سابقه تروریست‌های تکفیری خصوصا داعش نجات دهد و حلقه محاصره را بر گروه‌های تروریست تکفیری در موصل تنگ کند و به تدریج تمام سرزمین عراق را از لوث وجود این عناصر پاکسازی کند، تشکیل نیروی بسیج مردمی بود، البته این شکوفه‌های بسیج در سایر بلاد اسلامی هم قد کشیده، در بحرین، افغانستان و سایر بلاد اسلامی هم نمادهای برجسته و درخشانی از توسعه این شجره طیبه مبارکه را ملاحظه می‌کنید، بنابراین بسیج در حال گسترش مساحت شکل‌گیری و حضور خود در تحولات سیاسی، امنیتی، فرهنگی، اجتماعی جهان اسلام است و مرزهای آن در حال گسترش است، بنابراین ما به بخشی مهمی از تشکیل این تشکل جهانی دست پیدا کرده‌ایم و این روند، یک روند توقف‌ناپذیر است.

جانشین فرمانده کل سپاه درباره اینکه ما تفکر بسیج را صادر کرده‌ایم و یا تشکیلات بسیجی را منتقل کرده‌ایم بیان داشت: در درجه اول این اعتقاد، باور و تفکر بسیجی است که منتقل شده، مدل‌های تفکر بسیجی است است که نبرد در فضاهای نابرابر علیه قدرت‌های به ظاهر بزرگ ممکن است، این قدرت‌ها که خود را با ابعادی جهانی توصیف می‌کنند در مقابل کبریایی خداوند ناچیز هستند.

وی ادامه داد: تفکر بسیجی، در حقیقت تفسیر آیه‌های آسمانی جهاد در قرآن و تبدیل آنها به واقعیات روی زمین است، تفکر بسیجی، تفکر حمایت از مستضعفان است، تفکر ایستادگی و مقاومت در مقابل بی‌عدالتی‌ها، تفکر حقیقت‌جویی، عدالت‌جویی، آزادی، کرامت انسان، عزت انسان و حمایت از محرومان است؛ تفکر بسیجی نبودن بن‌بست در مسیر حرکت به سوی افق‌ها و قله‌های بلند است.

سردار سلامی خاطرنشان کرد: تشکیلات بسیج براساس ساختار اجتماعی هر محیطی با استفاده از آن الگوی مبنایی بسیج مستضعفین در ایران شکل می‌گیرد، حزب‌الله در لبنان با  توجه به ساختار سیاسی، ساختار اجتماعی وجغرافیایی دفاعی آن منطقه ممکن است شکلی کاملا لبنانی به خود بگیرد.

جانشین فرمانده کل سپاه اضافه کرد: همچنین با ساختار انصارالله که یک نهاد بسیجی در یمن است، به دلیل ساختار قبیله‌ای، وضعیت جغرافیایی و اقتضائات محیط امنیتی آن منطقه تغییر می‌کند، شما در هر سرزمینی پا می‌گذارید  تفکر یکپارچه وجود دارد و مردمی بودن بسیج نیز به عنوان یک اصل وجود دارد، اما ممکن است ساختار تشکیلاتی متناسب با شرایط سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و جغرافیایی منطقه متفاوت باشد.

سردار سلامی در پاسخ به این سوال که تشکیلاتی که در کشورهای دیگر تشکیل شده چقدر به تشکیلات بسیج ما وابسته است؟ گفت: این تشکیلات وابستگی فیزیکی با بسیج ما ندارند، اما از آموزه‌های بسیج الهام می‌گیرند، از روحیات بسیج ما الهام می‌گیرند و از حمایت‌های معنوی جامعه ما و بسیج ما برخوردار هستند البته ممکن است گاهی از آموزش‌های بسیج نیز استفاده کنند، اما اینکه بسیج ساختمان تشکیلاتی آنها را شکل دهد و یا مدیریت مستقیم میدانی در آن محیط‌ها داشته باشد چنین چیزی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: بسیج در یک حالت الهامی و انتقال اندیشه، تفکر، باور، اعتقاد، تجربه و آموزه در حال جهانی شدن است، بنابراین این اتصال یک اتصال معنا بخش، باطنی ودرونی است.

سردار سلامی  تصریح کرد: مرزهای جغرافیایی در اندیشه بسیج در جهان اسلام اعتبار خاصی ندارد، مرزها برداشته می‌شود، بسیج نماد جهانی‌سازی اعتقاد دینی  و انقلابی در جهان اسلام است، بنابراین در منطق بسیج مرزهای جغرافیایی مرزهای اعتقادات آرمان‌ها، باورها و تفکرات است و این مرزها است که اعتبارد دارد و این در حقیقت بخشی از آن مدل و تفکر انقلابی بسیج است.

جانشین فرمانده کل سپاه درباره طرح شائبه‌هایی مبنی بر ورود بسیجیان به جریانات سیاسی، اظهار داشت: بسیج بسیار عظیم‌تر از هر جریان سیاسی در جامعه ماست، به این معنی که بسیج در ذیل، دامن و مدار تفکر سیاسی هیچ جریان خاصی نیست، بلکه بسیج مروج گفتمان انقلاب اسلامی است که ریشه این گفتمان در تفکر، اندیشه و گفتمان ولایت فقیه نهفته است.

وی با اشاره به کارکردهای بسیج ادامه داد: بسیج در مقابل تهاجم فرهنگی قدرت‌های بزرگ با تمام ظرفیت عظیم، جوشان و خروشان خود به صحنه می‌آیند، کدام یک از جریانات سیاسی داخل کشور ما یک نظام فکری سازمان یافته و فعالی در عرصه جدال فرهنگی با قدرت‌های بزرگ برای جلوگیری از غربی‌سازی جامعه ما انجام می‌دهند و این در حالی است که بسیج این کارکرد را دارد.

سردار سلامی افزود: بسیج در حوزه اقتصاد مقاومتی و محرومیت‌زدایی، فصل گسترده و نوینی را گشوده، آیا اصلا جریانات سیاسی به چنین موضوعی فکر می‌کنند بسیج در عرصه رسانه و فضای مجازی دارای فتوحات گسترده‌ای در گام‌های اولیه شکل‌گیری این بخش از کارکرد اوست.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه  بسیجی‌ها صاحب یک منطق سیاسی بسیار قوی هستند، تاکید کرد: بسیج به عنوان یک جریان مسلط انقلابی در جامعه ما عمل می‌کند و به هیچ حزب و جریانی هیچ‌گونه وابستگی ندارد و کسانی که چنین شبهات و ابهاماتی را طرح می‌کنند هدف‌شان این است که بسیج را از کارکرد و هدف انقلابی‌اش بیاندازد.

وی خاطرنشان ساخت: منطق سیاسی بسیج همان منطق سیاسی انقلاب اسلامی است، نه اینکه بسیج فاقد کاردکرد سیاسی است، بسیج دارای خط اثر سیاسی است و هرگاه سیاست‌های انقلاب اسلامی در خطر قرار گیرد وارد میدان می‌شود.

سردارسلامی با اشاره به اینکه بسیج حوزه‌های مختلفی از جمله آزاداندیشی، کرامت، عدالت اجتماعی، اخلاقی و ترویج معارف دینی را بر عهده دارد، گفت: بسیج جریان توقف‌ناپذیر در جامعه است که نسبت به ناهنجاری‌هایی که ارزش‌ها و حقایق موجود نظام را تهدید می‌کند حساس است.

وی با بیان اینکه آگاهی‌بخشی‌هایی که بسیج انجام می‌دهد جزء رسالت‌هایش است ادامه داد: بسیج پرچمدار مطالبه پاکی‌ها، مطالبه استقلال کشور، مبارزه با فساد مالی، اقتصادی، سیاسی است، لذا این بیرق داری برای بسیج وجود دارد.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه بسیج مطالبات بر حق انقلابی و به حق مردم را از مسئولان طلب می‌کند، امر به معروف و نهی از منکر را یکی از عرصه‌های ایجاد شده برای بسیج دانست و عنوان کرد: امر به معروف و نهی از منکر فقط تذکر نیست، بلکه اگر مسئولی از خطوط انقلابی زاویه بگیرد، بسیج در مقابل آن می‌ایستد.

سردار سلامی با بیان اینکه بسیج در تمام اقشار جامعه گسترش افقی و عمودی دارد، افزود: بسیج گسترش افقی در جامعه و گسترش عمودی در ژرفای مختلف نظام دارد و نفس حضور بسیج از بسیاری از انحرافات جلوگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه بسیجی‌ها  بایستی برای انجام رسالت‌های عظیم از هیئت‌های اندیشه‌ورز بهره‌مند شوند، اظهار داشت: بسیج از دانش عمیق سیاسی، فرهنگی و اقتصادی برخوردار است و از سوی دیگر، دارای هوشمندی سیاسی، دانش مدیریت و شناخت عمیق است.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه بسیج نهادی نیست که بخواهد سرک‌های بی‌مورد در فضای مدیریتی بکشد و یا اینکه نهاد مداخله‌گر باشد، ادامه داد: بسیج متکی به سیستم اطلاعاتی چند ده میلیونی است، به طوری که براساس اطلاعات موثق وارد عمل می‌شود.

سردار سلامی با تاکید بر اینکه بسیج نگاه مستمری به ولی فقیه دارد افزود: بسیج هیچ‌گاه از لحاظ اعتقادی و فکری از ولی فقیه جدا نمی شود و برای تنظیم مسیر حرکتش به یک ستاره هدایت‌گر به نام ولی فقیه نگاه می‌کند.

وی با بیان اینکه بسیج در نبرد میدانی با دشمن زندگی می‌کند افزود: بسیج راه‌ها را برای دشمن مسدود می‌کند وبه انسداد راهبردها و سیاست‌های دشمنان می‌پردازد.

سردار سلامی با اشاره به اینکه بسیج دارای انضباط عملیاتی است که امکان نفوذ در چنین فضایی وجود ندارد، بیان کرد: دشمن آن قدر در این واقعه ناامید است که او را در محاسبات خود به کار نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه فضای بسیج ضداستکباری است، خاطرنشان کرد: طی یکی دو سال گذشته 93 هزار کارگاه تولیدی کوچک با اشتغال 203 هزار نفر در حوزه‌های مختلفی از سوی بسیج دایر شده و امروز بسیجیان مسیر همواری را برای اشتغال‌زایی مولد در جامعه ایجاد کرده‌اند.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه نظام مصرف با نظام تولید از سوی بسیج هم راستا شده است افزود: به نظر بنده بسیج با بضاعت‌های موجود شاهکار کرده است.

سردار سلامی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه انقلاب اسلامی ایران با بسیج و بدون بسیج چه تفاوتی دارد؟ گفت: بسیج نماد شکوهمند جریان خروشان انسانی انقلاب اسلامی است و انقلاب اسلامی تجلی عینیت یافته آرمان‌ها و اعتقادات بسیج است.

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین هنر بسیج در این مسئله بود که توانست تفکر اقتصاد مقاومتی را در کشور به سادگی پیاده‌سازی کند، افزود: رفع تحریم قادر نیست که ما را به اقتصاد مستقل برساند، اگر تحریم‌ها بدون الگوی اقتصاد مقاومتی برداشته شود، تازه جنگ اقتصادی دشمن آغاز خواهد شد.

سردار سلامی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون به شهادت رسیدن هموطنان‌مان در شهر حله عراق، گفت: حمایت‌های مستشاری و معنوی نظام ما از جریان مقاومت در جهان اسلام و از نظام‌های مشروع یک واقعیت است و عملیات کور، بی‌نتیجه و جنایتکارانه واکنش به شکست‌های تروریست‌های تکفیری است که جواب آنها در میدان‌های جنگ کنونی به خوبی داده خواهد شد.

انتهای پیام /تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار