اعضای اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های کشور صبح امروز مقابل وزارت امور خارجه تجمع کردند.

تجمع دانشجویان در مقابل وزات خارجه

به گزارش گلستان 24، اعضای اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های کشور صبح امروز مقابل وزارت امور خارجه تجمع کردند.

 

پیش از این میکائیل دیانی دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های کشور علت برگزاری این تجمع را تلاش برخی برای عادی کردن رابطه ایران با آمریکا در دستگاه دیپلماسی اعلام کرده بود.

 

در این تجمع دانشجویان با در دست داشتن پلاکاردهایی با این عناوین که «هیچ کس مخالف توافق نیست، اما همه موافق توافق خوب‌اند»، «عملکرد وزارت خارجه دیپلماسی فایده را به دیپلماسی هزینه تبدیل کرده است»، «نفت 40 دلاری، تحریم اقتصادی و پاسخ آمریکا به مذاکرات است»، «ما مخالف مذاکره نیستیم اما منتقد نحوه مذاکره هستیم» و «کلید حل مشکلات توان داخلی است نه التماس به خارجی» اعتراض خود را نسبت به پروژه عادی‌سازی رابطه با آمریکا اعلام کردند.

 

در پایان این تجمع بیانیه‌ای توسط دانشجویان تجمع کننده قرائت شد که متن کامل آن به شرح ذیل است:

 

بیش از یک سال و نیم است که از مدیریت دولت یازدهم بر کشور می‌گذرد و در طول این مدت تمرکز در سیاست خارجی و به ویژه مذاکرات هسته‌ای کار ویژه اصلی دولتمردان بوده است. دولت یازدهم به گفته رئیس‌جمهور محترم در عرصه مذاکرات از اختیار تام برخوردار است و هر گونه که لازم دانسته است با طرف غربی و از جمله دولت آمریکا به مذاکره پرداخته است.

 

ما دانشجویان نیز از تلاش‌های تیم های مذاکره کننده حمایت کرده‌ایم. اما حمایت‌ها از زحمات آنها هیچ گاه دلیل نمی‌شود که نسبت به گستاخی‌ها و اهانت‌های دشمنان بی‌تفاوت باشیم و البته دلیل نمی‌شود که ضعف انفعال،‌کجروی‌ و اقدامات نسنجیده‌ای که در این عرصه صورت می‌گیرد نیز نادیده گرفته شود. عملکرد دولت یازدهم و به ویژه وزارت امور خارجه در عرصه سیاست خارجی ابهاماتی را برای دانشجویان این کهن مرز و بوم به وجود آورده است: ما دانشجویان احساس می‌کنیم عده‌ای در پی این هستند تا به بهانه‌ مذاکرات هسته‌ای اصول و مبانی انقلاب و جمهوری اسلامی را نادیده بگیرند و رابطه با شیطان بزرگ را عادی جلوه دهند.

 

از جمله اقدام نسنجیده و مغایر با همه اصول دیپلماتیک بین‌المللی وزیر امور خارجه کشورمان در پیاده‌روی با وزیر خارجه آمریکا در جریان مذاکرات ژنو را می‌توان نام برد که با هیچ کدام از اصول و مبانی جمهوری اسلامی همخوانی نداشته و از آن جز دهن‌کجی به مردم و نظام نمی‌توان برداشت کرد. ما دانشجویان از دستگاه دیپلماسی می‌خواهیم پاسخ دهد که از یک سال و نیم مذاکره و دست و دلبازی و لبخند در برابر دشمنان قسم خورده ملت ایران تاکنون چه چیزی عاید کشور شده است؟ و دستاورد این مذاکرات برای مردم چه بوده است؟ آیا غیر از این است که خوش‌بینی غیرعادی دولتمردان کشورمان در مقابل غرب و آمریکا نه تنها موجب تعدیل مواضع آن‌ها نسبت به ملت ایران نشده است که آنها بعد از این همه لبخند و خوش‌بینی به مراتب گستاخ‌تر از قبل هم شده‌اند و بارها ملت ایران را مورد اهانت قرار داده‌اند؟

 

آیا غیر از این است که یک سال و چند ماه مذاکرات با طرف غربی و آمریکایی نه تنها موجب ترک برداشتن ساختمان تحریم‌ها نشده است که مستحکم‌تر شدن آن را هم در پی داشته است؟ آیا تلاش‌های ناجوانمردانه عده‌ای برای عادی کردن روابط با شیطان بزرگ و سفاک‌ترین دولت جهان ، جفا در حق شهدا و امام و شهدا نیست؟ آیا دانشجویان و مردم حق ندارند بدانند که در حالی که دیگر چرخ سانتریفیوژها نمی‌چرخد چرا در وضعیت معیشتی جامعه هم تغییری حاصل نشده است؟

 

آیا سیاست خارجی دولت یازدهم تاکنون کمترین تاثیری در حل و فصل مشکلات کشور داشته است؟ آیا غیر از این است که انعطاف در عرصه خارجی در چند ماه گذشته جای خود را به انفعال داده است؟ آیا نتیجه این همه لبخند و خوشبینی غیرعادی به دشمن چیزی جز توهین و گستاخی به ملت ایران، تحریم بیشتر، توطئه نفتی و ضررهای چند هزار میلیاردی در بخش‌های مختلف اقتصادی ایران بوده است؟ وزیر امور خارجه باید پاسخ دهد که پیاده‌روی با وزیر خارجه شیطان بزرگ با کدام عرف دیپلماتیک بین‌المللی همخوانی دارد؟

 

آقای ظریف باید بگوید که پیاده‌روی و تلاش برای عادی کردن و صمیمانه کردن روابط با شیطان بزرگ با کدام یک از اصول و مبانی سیاست خارجی جمهوری اسلامی همخوانی دارد؟ آیا جناب آقای ظریف نمی‌داند که هر رفتاری در عرصه دیپلماسی پیامدهای بسیار خواهد داشت که بعضا جبران ناپذیر نیز می‌شود؟

 

آیا نمی‌داند که تصویری که از خنده، قدم زدن و صمیمیت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با آمریکای مستکبر منتشر می‌شود؛ موجبات دلسردی و ناراحتی همه کشورهای آزادی‌خواه و عدالت‌طلبی را که ایران را پیشقراول آمریکاستیزی خود دارند؛ منجر خواهد شد؟

 

والله که ما امروز شرمنده جوانان سوریه و فلسطین و عراق و لبنان و پاکستان و افغانستان و یمن و همه کشورهای مقاومت هستیم! دولت یازدهم باید پاسخ دهد که چرا منتقدینی که همواره زیاده‌طلبی، باج‌خواهی و قانون‌شکنی دشمنان را محکوم کرد‌اند، باید با عصبانیت و اهانت‌های مسئولین دولت نوازش شوند؟!

 

غیر قابل انکار نیست که اقدام نابجای وزیر خارجه در پیاده‌روی با وزیر خارجه آمریکا، توهین به ملت و انقلاب و نظام و صدها هزار خون شهیدی بوده که به دست همین آمریکای جنایت‌کار بر زمین ریخته شده است. اما متاسفانه دولت به جای پاسخ‌گویی به منتقدان، تلاش می‌کند با برچسب‌زنی، پرخاش‌گری، اهانت و ... آنها را از میدان به در کند.

 

دولت یازدهم با تمسک به ارتش رسانه‌ای خود تلاش کرده است با قطبی کردن جامعه، علمکرد منفعلانه خود در عرصه خارجی را از کانون توجهات خارج کند. بدیهی است که آنچه در روابط بین‌الملل برای ما اهمیت دارد؛ حفظ منافع ملی و عزت اسلامی است اما سوال اساسی اینجاست که تا اینجای مذاکرات و با این روش مذاکره دولت یازدهم چه مقدار از این منافع را حفظ کرده است؟ چه مقدار از تحریم‌ها برداشته شد؟ چه مقدار از حقوق هسته‌ای ایران به رسمیت شناخته شد؟

 

آیا پاسپورت ایرانی مورد تکریم قرار گرفته است؟ آیا امروز بعداز یک سال و نیم مذاکره باید نتیجه؛ نفت چهل دلاری، ضرر چند هزار میلیاردی بورس، افزایش تحریم‌ها و غیره باید باشد؟ ما دانشجویان نیز اعلام می‌کنیم، که خواسته ما هم انعقاد توافق است، اما توافقی که به نفع و در شان مردم باشد نه چیزی که اهانت به مردم باشد. دولتمردان ما باید بدانند که صرف برقراری روابط خارجی اهمیت ندارد، بلکه آنچه که مورد نظر ما دانشجویان و ملت بزرگ است، سیاست‌ خارجه‌ای است که در حل و فصل مسائل کشور هم موثر باشد. اعتراض ما به وزارت امور خارجه کشور این است که امروز عملکرد ضعیف و منفعلانه دستگاه دیپلماسی در طول یک سال و نیم گذشته، دیپلماسی فایده را به دیپلماسی هزینه در دولت یازدهم تبدیل کرده است.

 

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور برای چندمین بار به قوه مجریه اعلام می‌کند آنچه موجبات حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و همچنین عزت دولت اسلامی را حفظ می‌کند، اتکا به جوانان مومن و متخصص و منابع کشور است که ایرانی مقتدر، مستقل و پیشرفته را به همراه خواهد داشت.

خبرگزاری دانشجو

ارسال نظر

آخرین اخبار