الیاس نادران:

یک اقتصاددان درباره ایجاد ۷۰۰هزار شغل در دولت یازدهم گفت: محاسبات آماری نشان می‌دهد که ۴۵۰هزار نفر به بازار کار وارد شده‌اند و با توجه به اینکه روحانی اعتقاد دارد که ۵۰۰هزار نفر به جمعیت بیکاران اضافه شده، یعنی در این دولت شغلی ایجاد نشده است.

۷۰۰هزار شغل از کجا آمد؟

به گزارش گلستان24، حسن روحانی طی چند ماه گذشته درباره میزان اشتغالزایی دولت یازدهم بیان کرده است: سالیانه 700 هزار شغل ایجاد کردیم.

وی  در نشست خبری در پاسخ به اینکه "مبنای آماری 700 هزار شغل ایجادشده چیست؟" تصریح کرد: مسئله اشتغال یک مسئله بسیار مهمی است و یکی از اهداف دولت این بود که اشتغال خالص را بالا ببرد. اشتغال خالص در سال‌های 86 تا 91 خیلی کم و زیر 10 هزار نفر بوده است. ما می‌خواستیم این اشتغال خالص بالا برود و به یک رقم قابل قبول برسد. رقم تمام آنهایی که در سن کار بودند، در همان سال‌هایی که من می‌گویم، افزایش پیدا کرد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: منشأ آمار ما مرکز آمار است. رئیس مرکز آمار همان رئیس مرکز آمار قبل است. ما در دولت به چند چیز دست نزدیم، یکی رئیس مرکز آمار و دیگری هم رئیس خزانه است. سال گذشته اشتغال خالص مجموعاً 630 هزار بوده است اما می‌گویید، بیکاری هم بیشتر شده است، یعنی اگر 2 میلیون و 700 هزار بیکار داشتیم، 400 تا 500 هزار به آن اضافه شده است. ما این مشکل را امسال هم خواهیم داشت و متقاضی کار هم یک‌میلیون و 200 تا 300 هزار باشد، شغلی که ایجاد می‌کنیم، حتماً تلاش می‌کنیم بالای 700 هزار شغل باشد.

روحانی تأکید کرد: درست کردن شغل پایدار کار ساده‌ای نیست، باید همه به میدان بیایند. بیکاری بیشتر شده، این حرف درست است، اشتغال خالصمان خوب بوده ولی باید کار بسیار زیادی شود. اینکه مقام معظم رهبری به مسئله اشتغال تأکید کردند، کاملاً دقیق است. همه باید کمک کنند تا اشتغال را به حدی برسانیم که مطلوب مردم‌ باشد.

* استدلال اینکه شغلی در دولت یازدهم ایجاد نشده است

الیاس نادران، اقتصاددان در واکنش به اظهارات رئیس جمهور برای اشتغالزایی بیان کرد: دولت آماری را بیان می کند و می‌گوید که سالیانه 1میلیون و 200 هزار متقاضی شغل داریم که برای 700 هزار نفر شغل ایجاد کردیم و 500 هزار نفر به لشکر بیکاران سال‌های قبل اضافه شده‌اند.

 وی ادامه داد: از این آماری که ارائه می‌شود، بخش آخر آن شاید درست باشد، یعنی اضافه شدن 500 هزار نفر به لشکر بیکاران. اما درباره 2 مورد اولی، تردید اساسی وجود دارد. تردید اساسی از آنجاست که نرخ اشتغال در کشور از نرخ زاد و ولد سال‌های گذشته کشور که امروز به سن کار رسیده‌اند به دست می‌آید، یعنی 15ساله‌هایی که در سال 95 به بازار کار وارد شده‌اند متولد سال 80 هستند، آن دسته از افرادی که در سن 25 به بازار کار آمده‌اند متولدین دهه 70 هستند.

نادران افزود: در دهه 70 و 80 نرخ زاد و ولد 1.5درصد است و پایه جمعیتی 60 میلیون نفر بوده است. 60میلیون نفر در 1.5 درصد ضرب شود عدد به دست آمده 900 هزار نفر است. نرخ  اشتغال به این میزان ضرب می‌شود. اگر فرض را بر این بگیریم در بیشترین حالت ممکن 50درصد مردم متقاضی شغل باشند عدد به دست آمده 450 هزار نفر می‌شود، یعنی در صورتی که مرگ و میری وجود نداشته باشد حدود 450 هزار نفر به متقاضیان شغل از دهه 80 به بازار کار اضافه شده‌اند، بنابراین با عددی که دولت اعلام می‌کند، یعنی 500 هزار نفری که به تعداد بیکاران اضافه شده است سازگاری دارد و نشان می‌دهد دولت یازدهم شغلی ایجاد نکرده است.

 انتهای پیام/ تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار