وایبر نرم­ افزاری است که در حال حاضر بیش از 200 میلیون کاربر فعال دارد و این روزها در ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است و از آنجا که کاربران آن می­تواند از تماس و پیام رایگان استفاده کنند

وایبر نرم افزاری برای جاسوسی

وایبر نرم­ افزاری است که در حال حاضر بیش از 200 میلیون کاربر فعال دارد و این روزها در ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است و از آنجا که کاربران آن می­تواند از تماس و پیام رایگان استفاده کنند توجه زیادی به شرکت سازنده و اطلاعاتی که از کاربران ضبط می­شود ندارند. طراح وایبر Talmon Marco ادعا می­کند وایبر با امکاناتی که دارد به سرعت جایگزین سایر نرم افزارهای از این گونه خواهد بود. Marco کارآفرین و تاجری با هویت آمریکایی- اسرائیلی است که مدیر عامل و مؤسس وایبر است. Marco در اسرائیل متولد شده است، و به عنوان افسر ارشد اطلاعات در فرماندهی مرکزی نیروهای دفاعی اسرائیل خدمت کرده است. وی در رشته­ی علوم کامپیوتر و مدیریت دانشگاه تل آویو تحصیل و سپس به

ایالات متحده رفته است و در سال 1997" شبکه­ی expand" را طراحی کرده است که این شبکه مخصوص بهینه سازی ارتباطات WAN در اسرائیل است. Marco در سال 2010 به کمک دوست قدیمی خود در نیروی دفاع اسرائیل Igor Megzinik وایبر را راه اندازی کرده است.

وایبر دو ویژگی قابل توجه دارد، قبل از اینکه این نرم­افزار به دنیا معرفی شود به صورت آزمایشی در iPhone  های مخصوص اسرائیل نصب شده است و بعد از بررسی­های متعدد روانه­ی بازار شده است. وایبر برای رقابت با اسکایپ، به سرعت نسخه­ ی دستکتاپ خود را تولید کرده است.

وایبر نرم افزاری برای جاسوسی

 اولین نکته­ی مهم کسب درآمد وایبر به وسیله­ی استیکرها است. دراین نرم­افزار کاربران برای بیان احساسات خود می­توانند از استیکرهایی استفاده کنند که بیشتر آن­ها پولی است و کاربران باید 1.99 دلار بپردازند که وقتی این عدد در تعداد کاربران ضرب شود مبلغ زیادی نصیب شرکت وایبر خواهد شد!

نکته­ی دوم که در حال حاضر در عربستان سعودی مورد آزمایش قرار دارد، تکنولوژی است که می­تواند مسدود شدن وایبر از طرف حکومت و یا اپراتورهای تلفن همراه را متوقف کند. در بعضی کشورها مانند ایران، لبنان و سوریه کاربران ناگهان متوجه می­شدند که حکومت و یا اپراتورهای تلفن همراه که وایبر را به خاطر داشتن تماس­ها و پیام­های رایگان نوعی تهدید می­دانند، آنرا را مسدود می­کردند. اما تکنولوژی جدید که در عربستان راه اندازی شده می­تواند مسدود شدن را متوقف کند.

Marco اعلام می­کند وایبر نمی­تواند تماس­های تلفنی را شنود کند ولی پیام­ها به مدت دو هفته در پایگاه­های داده ذخیره می­شوند پیام­ها به صورت رمز نگاری شده ارسال می­شود.

از منظر سیاست‌های حفظ حریم خصوصی از آنجا که وایبر متعلق به اسرائیل است و در هنگام نصب پیام روبه­رو برای کاربران نشان داده می­شود.

که در صورتیکه کاربر گزینه­ی اجازه ندادن را انتخاب کند تصویر زیر به او نشان داده می­شود:

در صورتیکه فرد گزینه­ی OK را انتخاب کند تصویر نخست برای او نشان داده می­شود و سپس تمامی شماره­های فرد و اطلاعات و تصاویر شخصی و خانوادگی که در تلفن همراهش ذخیره کرده به پایگاه داده­های وایبر منتقل می­شود.

ارسال نظر

آخرین اخبار