نگاهی به آخرین تحولات یمن

افزایش تلفات انفجار دیروز عدن به 114نفر / فرار شاهزادگان سعودی

آغاز نبرد زمینی در مرز یمن - عربستان

درگیریهای زمینی بین نیروهای عربستان سعودی و نیروهای یمنی در سه محور در مرزهای دو کشور آغاز شد.
 
 
به گزارش گلستان 24 به نقل از پایگاه خبری «بوابه الیمن»، درگیریهای نظامی بین نیروهای ارتش عربستان با کمیته های مردمی و نیروهای ارتش یمن رخ داد. 
 
این درگیریها در سه محور الظاهر، شداء و رازخ در غرب استان صعده یمن بود. این نیروها مواضع نظامی یمن را هدف چند فروند راکت قرار دادند.
 
منابع قبیله ای در استان صعده از هدف قرار گرفتن تجمع نیروهای عربستانی با موشک های کاتیوشا و گلوله های خمپاره خبر دادند.
 
 
فرار شاهزادگان سعودی
 
 
شاهزادگان سعودی ازترس پاسخ جنبش انصارالله یمن به تجاوزرژیم سعودی کاخهای خود را درجنوب عربستان رهاکردند و شب گذشته به جده گریختند.
 
عبدالعزیز بن حبتور استاندار عدن هم که طرفدار عبدربه منصور هادی بود روز گذشته به همراه شمار دیگری از مقامات محلی از عدن فرار کردند.
 
ازسوی دیگر، ارتش عربستان آتشبارهای ضدهوایی در اطراف فرودگاه جده مستقر کرد و تدابیر ویژه ای را برای حفظ امنیت جده و ریاض در نظر گرفته است. آماده باش ارتش سعودی در جده و ریاض باعث وحشت مردم عربستان شده است.
 
اعدام سربازان بدست طرفداران هادی
 
دهها فرد مسلح طرفدار رئیس جمهور مستعفی یمن شماری از افسران و سربازان لشگر31 در منطقه بیراحمد درعدن را اعدام کردند. طرفداران منصور هادی به دنبال شنیدن اخباری مبنی بر اینکه به دنبال بمباران هواپیماهای سعودی سربازان از اردوگاه لشگر 31 عقب نشینی کردند به آنجا یورش بردند و شماری از سربازان و افسران را اعدام کردند.
 
انهدام پایگاه سلطان بن عبدالعزیز صنعا
 
پایگاه هوایی سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد اسبق عربستان سعودی با کمک های مالی او نزدیک صنعا پایتخت یمن احداث شده بود که در حملات هوایی اخیر جنگنده های عربستان تخریب شد. پایگاه سلطان بن عبدالعزیز زیباترین پایگاه نظامی یمن بود که کنفرانس ها و مراسم نظامی در آن برگزار می شد. منابع یمنی تخریب این پایگاه را نشانه کینه توزی پادشاه جدید عربستان نسبت به سلطان بن عبدالعزیز دانستند.
 
افزایش تلفات انفجار دیروز عدن به 114نفر
 
شمار تلفات انفجارهای روز گذشته در انبارهای تسلیحات در شهر عدن در جنوب یمن به 114 کشته و بیش از 134 زخمی افزایش یافت.
 
تسلط ارتش یمن بر شهر زنجبار
 
نیروهای ارتش و کمیته های انقلابی یمن پس از درگیریهای شدید با افراد مسلح طرفدار عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن بر شهر «زنجبار» واقع در استان «ابین» تسلط یافتند.
 
منابع محلی اظهار داشتند نیروهای ارتش و کمیته های انقلابی یمن پس از اینکه روز جمعه بر شهر ساحلی «شقره» تسلط یافتند، عصر شنبه وارد شهر زنجبار شدند و کنترل آنرا بدست گرفتند. نیروهای ارتش یمن و کمیته های انقلابی در برخی مناطق عدن از جمله دارسعد، خورمکسر و المنصوره با افراد مسلح طرفدار منصور هادی درگیر هستند.
 
 
در مقابل تجاوز سعودی پیروز خواهیم شد

 
 
عضو شورای سیاسی جنبش انصار الله یمن تاکید کرد: باب گفتگو همچنان برای دستیابی به راه حل سیاسی در این کشور باز است.
 
 
محمد البخیتی گفت: بستر فرایند سیاسی در یمن همچنان فراهم است و کشورهایی که میخواهند کمک کنند،لازم است از گفتگوهای داخلی حمایت کنند.
 
وی افزود: هدف از دخالت های خارجی تلاش برای برهم زدن توازن نیروها در داخل یمن است.
 
وی تاکید کرد: ما به اراده ملت یمن تکیه کرده ایم و در مقابله با تجاوزگری عربستان سعودی پیروز خواهیم شد.
 
منصور هادی متهم به خیانت و توطئه

 
احزاب یمنی از جمله حزب کنگره مردمی و احزاب ائتلاف دموکرات یمن درخواست عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن را برای شدت بخشیدن تجاوز به یمن محکوم کردند.
 
احزاب یمنی سخنان عبدربه منصور هادی در نشست سران اتحادیه عرب در شرم الشیخ مصر را نشانه خیانت و توطئه علیه کشور و مردم یمن برشمردند و او را به تلاش برای بازگشت دوباره به قدرت متهم کردند. رئیس حزب کنگره مردمی منصور هادی را مسئول آنچه در یمن رخ داده دانست و از کشورهای عربی خواست به او دلخوش نکنند و تجاوز را متوقف سازند.
 
اعتراض سعودالفیصل به نامه پوتین

 
نامه رئیس جمهور روسیه به سران کشورهای عربی در نشست پایانی اجلاس شرم الشیخ قرائت شد.
 
پوتین در نامه خود به اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در شرم الشیخ نوشته است: مبارزه با تروریسم بدون همکاری منطقه ای و حل بحران های سوریه، یمن و لیبی امکان پذیر نیست.
 
رئیس جمهور روسیه در این نامه بر حمایت مسکو از تشکیل کشور مستقل فلسطین تاکید و خاطر نشان کرد: ما برای تقویت روابط شراکت با اتحادیه عرب آمادگی داریم. گفته میشود سعود الفیصل وزیر امورخارجه عربستان سعودی در جلسه پایانی اجلاس سران اتحادیه عرب در شرم الشیخ مصر به این نامه اعتراض کرده است.
 
تصویب تشکیل نیروی مشترک عربی
 

اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در شرم الشیخ مصر، تشکیل نیروی مشترک عربی را تصویب کرد. در بیانیه پایانی این اجلاس همچنین بر ادامه عملیات نظامی در یمن تا زمان پایان عقب نشینی حوثی ها از صنعا تاکید شده است.
 
هواپیماهای عربستان بامداد پنج شنبه 5 فروردین به پایگاههای نظامی و مناطق غیر نظامی یمن حمله کردند. دستور آغاز این حمله که عملیات «عاصفة الحزم» (طوفان قاطع) نامگذاری شده است، توسط پادشاه عربستان صادر شد. 
 
کشورهای مصر، قطر، امارات، بحرین، کویت،‌ پاکستان، مغرب، سودان و اردن حمایت خود را از این تجاوز اعلام کرده اند.عمان تنها کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است که در این عملیات شرکت نمی کند.
 
کاخ سفید نیز اعلام کرد باراک اوباما از طرح حمله مطلع بوده و دستور داده است تا از این عملیات پشتیبانی اطلاعاتی و لجستیکی صورت گیرد. از آغاز تجاوز عربستان به خاک یمن تاکنون 287 یمنی کشته و زخمی شده اند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار