نور قلی پور:

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با توجه به شرایط حاکم در فضای بین المللی و کشور مسئولان باید از هرگونه تصمیم گیری های هیجانی پرهیز کرده و به اصول منطقی متوسل شوند.

مسئولان به اصول منطقی متوسل شوند

به گزارش گلستان۲۴؛رامین نورقلی پور در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس بیان کرد: با توجه به شرایط حاضر در فضای بین المللی و شرایط کنونی کشور پرهیز از هرگونه رفتار هیجانی و تصمیم گیری و تصمیم‌سازی‌ها و  توسل به اصول منطقی و رفتارهای ناشی از محاسبات سود و زیان در حوزه منافع ملی در بین مسئولان نظام و به ویژه نهاد قانون گذاری انتظار می‌رود نه تنها در شرایط کنونی بلکه در تمامی شرایط این امر یکی از ضروریات مهم و اساسی کشور به شمار رود.

وی در ادامه بیان کرد: نمونه‌ای از رفتارهای مسئولان را ضمن احترام به تمامی مسئولان می توان در شرایط ایجاد شده پس از خروج آمریکا از برجام و وقایع صحن علنی مجلس و همچنین شرایط ایجاد شده پس از مطرح شدن لوایح چهارگانه مرتبط با مبارزه با  پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم در صحن علنی مجلس مشاهده کرد. به نظر می‌رسد عملکردهای این چنینی در کنار پرداخت هزینه‌های بین المللی و بهای دور شدن از رفاه مورد انتظار آحاد مردم در نتیجه تنگ‌تر کردن حلقه تحریم‌ها به واسطه رفتارهای خود مورد انتقال به بطن جامعه و ایجاد التهاب در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی و سلب آرامش مردم منجر می گردد.

نماینده مردم کرد کوی در مجلس ادامه داد: دستیابی به رفاه اقتصادی و اجتماعی عمومی از حقوق مسلم مردم بوده و از وظایف ذاتی مردم به شمار می رود. مجلس باید به عنوان نهاد قانونگذار کشور و دارای ساز و کارهای واقعی عمل جمعی و کارکردی مبتنی بر پشتوانه‌های علمی و عملیاتی قوی داشته باشد. عدم پیش بینی ساز و کارهای  بر اساس معیارهای مذکور متاسفانه باعث شده سازوکارهای مجلس کم تر مبتنی بر کار جمعی واقعی باشد.

وی با اشاره به برخی مسائل منطقه‌ای بیان کرد: در حال حاضر استان گلستان همانند بسیاری از استان‌های کشور متحمل دو چالش بزرگ شده است که شامل بحران آب و بیکاری گسترده می باشد؛ علی رغم این که استان گلستان جزو استان‌های شمالی و پرباران کشور به شمار می‌رود متاسفانه در  سال‌های اخیر شاهد کمبود آب آشامیدنی به  ویژه در مناطق شمالی و شرقی آن بوده‌ایم. افت شدید سطح سفره‌های زیرزمینی در تمامی استان مشهود و باعث نگرانی در تامین آب شرب شهری و روستای در آینده نه چندان دور می‌شود.

قلی‌پور ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر تعداد زیادی از روستاهای استان و تعداد زیادی از روستاهای حوزه انتخابی بنده با استفاده از تانکر ‌آبرسانی می‌شود. یکی از راهکارهای اساسی جهت حل مشکل مذکور سرمایه‌گذاری و توسعه سریع‌تر سیستم های آب شیرین کن با استفاده از سفره‌های آب زیرزمینی کم عمق موجود در منطقه است که موجبات کاهش فشار بر سفره‌های آب زیرزمینی موجود در استان را فراهم می‌کند. از سوی دیگر در سال‌های اخیر شاهد عدم جاری شدن حق آبه زیست محیطی سدهای بالادستی رودخانه‌های گرگان رود و اترک در استان گلستان هستیم که موجبات خشک شدن رودخانه‌های در پایین دست شده‌است به گونه‌ای که شرایط زیست محیطی منطقه به طور کامل تغییر کرده است.

وی تصریح کرد: این تاثیر منفی بر روی سلامت، بهداشت، اقتصاد و اشتغال مردم منطقه داشته است و باعث ایجاد اختلال شدیدی در سیکل تولید مثل آب زیان دریا خزر شده و یکی از دلایل عمده کاهش شدید ذخایر آبزیان و به ویژه ماهیان خاویاری دریای خزر به شمار می رود.

نورقلی پورخاطر نشان کرد: این موضوع یک موضوع ملی و فرا ملی است که توجه مسئولان عالی کشور را  مطالبه می کند. متاسفانه معضل بیکاری و کمبود اشتغال نه تنها یکی از ابرچالش‌های کشور بلکه یکی از چالش‌های استان گلستان است که این موضوع در حوزه انتخابیه بنده بسیار جدی‌تر است. علی رغم وجود زمینه های مناسب برای اشتغال کمتر این زمینه‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به این که بخش اعظمی از مردم حوزه انتخابی بنده از گذشته وابسته به دریا و منابع آبزیان آن بوده‌اند و از سوی دیگر بخشی وابسته به  جنگل بوده‌اند ممنوعیت بهره برداری از این دو منبع چالش‌های جدی را ایجاد کرده است که مضاعف بر مشکلات اشتغال و مسائل اجتماعی است. امیدواریم ضمن حمایت جدی از دریا و جنگل جهت حفاظت از آنها دولت با توجه جدی زمینه جدی مشاغل کوچک و صنایع بزرگ را در این منطقه فراهم  کند.

/ایسنا

ارسال نظر

آخرین اخبار