شبکه های اجتماعی و تغییر فرهنگ غذایی آمریکا

بر اساس مطالعات و بررسی­هایی که "گروه هارتمن" و دیگر "مشاوران عمومی ایالات متحده­ی آمریکا" در زمینه فرهنگ غذایی و تغییر آن انجام داده بودند، به این نتیجه دست یافتند که شبکه­های اجتماعی قادرند به سهولت فرهنگ آشپزی و غذا خوری را در این کشور تغییر دهند. این تغییر از طریق آموزش آشپزی، انتخاب دستور العمل، برنامه­های غذایی، خرید غذا و به اشتراک گذاشتن اسرار آشپزی انجام می­شود. این تغییر احتمالا خبر خوبی برای فروشندگان مواد غذایی است زیرا می­توانند با استفاده از شبکه­ی اجتماعی با مشتریان خود به راحتی ارتباط برقرار کرده و بازاریابی کنند.

شبکه های اجتماعی و تغییر فرهنگ غذایی

فرهنگ غذایی در آمریکا هم بی­تاثیر از تکنولوژی نیست. بر اساس گزارش "کلیک و هدف" : آسیب تکنولوژی اجتماعی بر فرهنگ غذایی از زمانی آغاز شد که کاربران شبکه­های اجتماعی شروع به آموزش و به اشتراک گذاشتن اطلاعات آشپزی کردند و به سرعت در این زمینه فعال شدند. در واقع نزدیک به 50% از کاربران اینترنتی آشپزی را از طریق سایت­های اجتماعی مانند "فیس­بوک" و "توییتر" یاد گرفته اند و 40% از شهروندان آمریکایی از طریق برنامه­ها و وبلاگ­ها فوت و فن­های آشپزی را آموخته­اند.

در گذشته، افراد معمولا آشپزی را معمولا از طریق مادر و خانواده به صورت سنتی باد می­گرفتند. اما امروزه جستجو به صورت آنلاین وجود دارد و کاربران مهارت­های لازم آشپزی را می­آموزند بدون آن که قبلا حتی آن را مزه کرده و یا بوییده باشند. طبق نظر رئیس "گروه هارتمن"؛ "آشپزی دیجیتالی غالبا پروسه­ای بصری و عقلانی است نه یک پروسه حسی".

بر اساس بررسی­های انجام شده، شبکه­های اجتماعی به قدری در تجربیات آشپزی نفوذ یافته است که تقریبا یک سوم از نسل جدید آمریکا، نزدیک به 37% از نسل جوان از سایت­های اجتماعی برای آشپزی استفاده می­کنند و تقریبا نقش خانواده­ها در آموزش آشپزی بسیار کمرنگ­تر از گذشته است.

این تغییر فرهنگی حتی در "نحوه غذا خوردن" هم مشهود است به گونه­ای که فرد ممکن است تنها زندگی کند اما از طریق نت با دیگر دوستان خود غذا میل کند.

اما این اثر تبلیغی برای برند­های مختلف مواد غذایی کافی نیست. بر اساس نتایج تحقیقات برندهای مختلف به سادگی نمی­توانند خود را در فضای مجازی مطرح کنند و هواداران زیادی را با خود همراه کنند. برای اثرگذاری بر روی مشتریان و مخاطبان باید یک برنامه­ی بلند مدت ارتباط گیری با اشخاص و کاربران وجود داشته باشند تا مشتریان بتوانند به برندها اعتماد کنند. برندی بیشترین اثرگذاری را خواهد داشت که کمپین دیجیتالی و اجتماعی آن انعکاس قوی­تری داشته باشد.

تحلیل

فرهنگ آمریکایی مانند دیگر ابعاد زندگی فرد در جامعه تحت تاثیر تکنولوژی قرار گرفته است. بر اساس مطالعات و بررسی­هایی که در زمینه فرهنگ غذایی و تغییر آن در آمریکا انجام داده­اند، شبکه­های اجتماعی قادر بوده­اند به سهولت فرهنگ آشپزی و غذا خوری را در این کشور تغییر دهند. این تغییر از طریق آموزش آشپزی، انتخاب دستور العمل بهتر، برنامه­های غذایی، خرید غذا، به اشتراک گذاشتن اسرار آشپزی و حتی نحوه سرو غذا بوده است. اگرچه اثرگذاری تکنولوژی بر تغییر فرهنگ آشپزی بسیار مشهود است، اما رسانه­ها نتوانسته­اند در تبلیغ برندهای مختلف کالا بسیار موفق باشند و اعتماد مشتریان را جلب کنند

ارسال نظر

آخرین اخبار