"لبه فردا" براساس یک داستان ژاپنی به قلم هیروشی ساکورازاکا به نام «تنها چیزی که نیاز داری کشتن است» ساخته شده است. داستان در مورد فردی است که با هربار کشته شدن، بار دیگر زنده می‌شود.

	لبه فردا  Edge of Tomorrow

 لبه فردا  Edge of Tomorrow

لبه فردا  Edge of Tomorrowکارگردان: Doug Liman

نویسنده: Christopher McQuarrie،Jez Butterworth

بازیگرانTom Cruise     

Emily Blunt

Brendan Gleeson

Bill Paxton

ژانر: اکشن

توضیحات:

"لبه فردا" براساس یک داستان ژاپنی به قلم هیروشی ساکورازاکا به نام «تنها چیزی که نیاز داری کشتن است» ساخته شده است. داستان در مورد فردی است که با هربار کشته شدن، بار دیگر زنده می‌شود.

خلاصه فیلم:

گروهی از بیگانگان (موجودات فضایی) به زمین حمله کرده‌اند و قصد انهدامان را دارند. ارتش آمریکا درصدد مقابله با آنها برمی­آید. دراین میان تسرگرد بیل کیج که نقش آن را "تام کروز " بازی می­کند به­عنوان مدیر روابط عمومی ارتش، درمورد چگونگی مقابله با بیگانگان، توضیحاتی به مردم می‌دهد. اما به یک­باره او در نقش یک سرباز به میدان فرستاده می‌شود درحالی که چیزی درمورد جنگ و مقابله نظامی نمی‌داند و در اولین روز کشته می‌شود. اما او هربار کشته شدن، دوباره زنده می‌شود و قدرتمندتر از قبل به مبارزه می‌پردازد، در واقع یک روز خاص برای او تکرار می‌شود.

بیل کیج در ضمن این تکرار، فنون نظامی را از دختری به نام "ریتا" می­آموزد و تلاش می‌کند سرنوشت خود را تغییر دهد.

درون مایه فیلم: (رویکرد تکراری هالیوود)

  • آمریکا ناجی جهان: مضمون اکثر فیلم­های این چنینی که دیگر بیننده به آن عادت کرده است. آمریکا برای نجات همه مردم دنیا در مقابل فضائیان به پامی­خیزد و آنها را نجات می‌دهد.
  • پاک کردن چهره جنگ افروزانه آمریکا: جالب اینجاست که حتی منتقدان غربی نیز گاها به این موضوع اذعان می­کنند که هالیوود تلاش می‌کند همه را علیه آمریکا نشان دهد.
  • قهرمان معمولی و گاها ضعیف: این امر نیز یک جریان کاملاً هدفمند در هالیوود است دیگر از قهرمانان قوی هیکلی مثل "بت من" خبری نیست. بلکه این آدمهای معمولی هستند که به قهرمان مبدل می‌شوند، مانند آنچه در انیمیشن "چگونه اژدها خود را تربیت کنیم " نیزشاهد آن هستیم. (درشماره قبل به تحلیل این انیمیشن پرداخته شده است)

پرورش نیروهایی فداکار برای کشور آمریکا: نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که رسانه‌های آمریکایی تلاش می‌کنند با ارائه الگوهای خاصی، مردم این کشور را با همان رویکردی که می‌خواهند تربیت کنند. زنده شدن"بیل کیج " استعاره از این موضوع است که سرباز وطن، آنچنان جنگنده برای کشورش جان فشانی می‌کند که اگر صدبار بمیرد و زنده شود، باز هم همان راه را طی می‌کند و برای کشورش می‌جنگد. درواقع آنها می‌خواهند سربازان فداکار و وطن دوستی را تربیت کنند که آنها را در جنگ‌های بی­دلیل آمریکا، یاری کنند. سربازان فداکاری که حتی اگر صدبار هم بمیرند و زنده شوند بازهم برای وطنشان، مبارزه می‌کنند.

ارسال نظر

آخرین اخبار