جنگنده های اسرائیلی به حریم هوایی سوریه وارد نشدند

رژیم اسرائیل برای اولین بار اقدام به موشک باران هوایی مناطق سوریه از آسمان سرزمین‌های اشغالی در 90 کیلومتری مناطق هدف کرده و حریم هوایی طرف مقابل را از طریق جنگنده‌های خود نقض نکرده است.

جزئیات ترور سمیر قنطاری/ واکنش حزب‌الله چه خواهد بود؟ +عکس و فیلم

به گزارش گلستان24، ترور سمیر قنطار از سوی رژیم صهیونیستی غافلگیرکننده نبود،‌ نه برای خود شهید و خانواده وی و نه برای محور مقاومت. وی همواره می‌گفت که می‌خواهد روند زندگی خود با شهادت به پایان برسد و می‌خواست همواره در تمامی مراحل زندگی خود از عملیات در منطقه نهاریا تا مدت طولانی زندان و سپس آزادی و پیوستن مجدد به صفوف مقاومت و در نهایت رسیدن به شهادت در صف مقاومت قرار داشته باشد. 

ترور قنطار استمرار روندی است که رژیم صهیونیستی از مدتی پیش در فعالیت‌های ضد محور مقاومت در اراضی سوریه دنبال می‌کند، فعالیت‌هایی که تحت شعار حمله به توانمندی‌های بی‌سابقه مقاومت یا هدف قرار دادن کادر نظامی آنها یا مناطق مختلف ارتش سوریه دنبال می‌شود، این در حالی است که رژیم صهیونیستی در سالیان گذشته مدعی بی‌طرفی در جنگ موجود در اراضی سوریه بوده است.

 

جنگنده های اسرائیلی به حریم هوایی سوریه وارد نشدند/ شلیک موشک از سرزمین اشغالی/ واکنش حزب‌الله چه خواهد بود؟

 

چرا سمیر قنطار؟

 

این موضوع که تحرکات سمیر قنطار زیر نظر رژیم صهیونیستی قرار داشت بر کسی پوشیده نیست،‌ به ویژه اینکه وی تنها 12 ساعت پیش از بیروت به دمشق رسیده بود، همچنین تحرکات و در ساختمان منطقه حی الحمصی در جرمانا نیز زیر نظر اسرائیل قرار داشت، منابع مطلع اعلام کردند که وی تقریباً هر دو ماه یکبار به یک ساختمان می‌آمد و ساعات اندکی در آن اقامت داشت.

بر کسی پوشیده نیست که سمیر قنطار از زمان آزادی از زندان‌های رژیم صهیونیستی، مانع امنیتی بزرگی برای رژیم صهیونیستی به شمار می‌رفت، به ویژه اینکه آزادسازی وی در جریان عملیات رضوان صورت گرفت که برای اسرائیل تحقیر آمیز بود. چرا که اسرائیل تا آن زمان از آزادی وی امتناع کرده بود، اما این بار مجبور شد او را به همراه 4 نفر دیگر با دو جنازه صهیونیستی مبادله کند.

علاوه بر اینها سمیر قنطار به عنوان یکی از فرماندهان مقاومت لبنان، فعالیت خود را بلافاصله پس از آزادی از سر گرفته بود. رژیم صهیونیستی از زمان آزادی قنطار تحلیل دقیق از شخصیت و در اختیار داشت . نتایج این بررسی‌ها در شناخت اجمالی شخصیت سمیر قنطار نشان می‌داد که سال‌های طولانی زندان باعث نشد وی در رفتارها و تعامل و دیدگاه‌های خود نسبت به اسرائیل تجدید نظر کند.

 

جنگنده های اسرائیلی به حریم هوایی سوریه وارد نشدند/ شلیک موشک از سرزمین اشغالی/ واکنش حزب‌الله چه خواهد بود؟

جنگنده های اسرائیلی به حریم هوایی سوریه وارد نشدند/ شلیک موشک از سرزمین اشغالی/ واکنش حزب‌الله چه خواهد بود؟

 

یورام اشفایتزر رئیس برنامه موسوم به مطالعات تروریستی در آکادمی مطالعات امنیت داخلی اسرائیل که در زندان با قنطار ملاقات کرده است، می‌گوید: «برخلاف برخی زندانیان دیگر در اسرائیل، قنطار در مدت طولانی اسارت به سمت رویکردهای اعتدالگرایانه در برابر اسرائیل کشیده نشده بود، بلکه افراط وی بیش از پیش شد. و با وجود آرامش و ملاطفت که در رفتار خود داشت، هیچ انگیزه ای از اعتدال! در خود نشان نمی‌داد، وی طرح‌های بسیار بزرگی در سر داشت. »

وی همچنین نقش اساسی در جذب جوانان دروزی منطقه جبل الشیخ در کمیته‌های مقاومت مردمی در مبارزه در کنار ارتش سوریه و مقاومت در جولان اشغالی بر ضد تهدیدات صهیونیستی و تکفیری داشت. شهید قنطار مانع بزرگی در برای تبلیغات صهیونیست‌ها برای کشاندن دروزیان منطقه جبل الشیخ زیر چتر امنیتی و بهره برداری تبلیغاتی و نظامی از آن ها به شمار می رفت. البته به نظر نمی رسد ترور وی بتواند در این زمینه راهگشا باشد، چرا که این جوانان را بیش از پیش با طرح و برنامه های صهیونیست ها آشنا کرد.

 

 

 

html5: Unsupported video

 

spaceplay / pause

qunload | stop

ffullscreen

shift + slower / faster

volume

mmute

seek

 . seek to previous

126 seek to 10%, 20% … 60%

دانلود

 

این اولین تلاش برای ترور قنطار نبود، پیش‌ازاین نیز یک بالگرد صهیونیستی کاروانی را در ورودی منطقه حضر هدف قرار داد. صهیونیست‌ها تصور می‌کردند که قنطار در این کاروان است، در جریان این حمله 3 نفر از عناصر مقاومت به شهادت رسیدند، رژیم صهیونیستی بلافاصله از ترور قنطار خبر داد، اما طولی نکشید که از موضع خود عقب‌نشینی کرد.

بنابر اطلاعات و منابع موجود، صهیونیست‌ها در انجام عملیات ترور قنطار و مقدمه سازی های امنیتی و اطلاعاتی آن، از کمک آمریکایی‌ها برخوردار بودند. آمریکا از سپتامبر گذشته سمیر قنطار را در لیست تروریستی خود قرار داده بود تا پوشش لازم برای ترور وی از سوی رژیم صهیونیستی را فراهم کند.

 

جنگنده های اسرائیلی به حریم هوایی سوریه وارد نشدند/ شلیک موشک از سرزمین اشغالی/ واکنش حزب‌الله چه خواهد بود؟

 

جزئیات ترور سمیر قنطار

در حمله موشکی رژیم صهیونیستی که با جنگنده‌های اف 15 اسرائیلی صورت گرفت، ساختمان محل استقرار سمیر قنطار با 4 تن مواد منفجره که از طریق 4 موشک هوشمند رژیم صهیونیستی هدف قرار گرفته بود، به صورت کامل تخریب شد. بلدوزرها و کارشناسان امنیتی و پزشکی سوریه بعد از بررسی‌های انجام شده پیکر شهید سمیر قنطار رهبر کمیته‌های مردمی در جولان آزاد شده را از زیر چندین تن آوار خارج کردند. دو شهید دیگر نیز در کنار وی قرار داشتند که محمد نعسو و فرحان شعلا هستند. 

دو جنگنده اف 15 رژیم صهیونیستی وابسته به ناوگان 69 هوایی رژیم صهیونیستی از فاصله دور اقدام به پرتاب موشک‌ها به سمت این منزل مسکونی کردند. این هواپیماها از پایگاه هتساریم واقع در جنوب فلسطین اشغالی به پرواز درآمده و مسیر شمالی را طی کردند. دیده‌بان‌های ارتش سوریه در نزدیکی دریاچه طبریا آن ها را رصد کردند که بدون ورود به خطوط آتش بس در منطقه جولان 4 موشک هوشمند بالدار از نوع اسپایس 2000 را شلیک کردند. این موشک‌ها 90 کیلومتر مسافت بین دریاچه طبریا را طی کردند تا اینکه در ساعت 10 و 15 دقیقه جمعه شب ، ساختمان سنگی سفید رنگ در جرمانا را منهدم کردند.

منابع مطلع سوری عنوان کردند که رادارهای سوریه موشک های سلیک شده را تنها در فاصله 15 کیلومتری هدف شناسایی کرده اند. اگر این روایت درست باشد، باید گفت تحولی تاکتیکی در عرصه درگیری‌ها بین رژیم صهیونیستی و نیروهای مقاومت شکل گرفته است ، به گونه‌ای که رژیم اسرائیل برای اولین بار اقدام به موشک باران هوایی مناطق سوریه از آسمان سرزمین‌های اشغالی در 90 کیلومتری مناطق هدف کرده و حریم هوایی طرف مقابل را از طریق جنگنده‌های خود نقض نکرده است.

 

جنگنده های اسرائیلی به حریم هوایی سوریه وارد نشدند/ شلیک موشک از سرزمین اشغالی/ واکنش حزب‌الله چه خواهد بود؟

 

ماهیت واکنش حزب الله به ترور قنطار

مهم ترین موضوعی که پس از شهادت سمیر قنطار سردار اسرای لبنانی در زندان‌های رژیم صهیونیستی مطرح شد، ماهیت واکنش حزب‌ الله لبنان به این عملیات ترور است.

موضوع واکنش‌های احتمالی حزب‌الله لبنان به عملیات ترور یکی از فرماندهان خود، بیشترین مطالب و تحلیل‌ها را در رسانه‌های دشمن صهیونیستی به خود اختصاص داده و حجم وحشت و نگرانی این رژیم در پی تعداد سمیر قنطار از طریق جنگنده‌های اسرائیلی را نشان می‌دهد. این رسانه‌ها اعتقاد دارند که میزان واکنش احتمالی به این حمله را تنها سید حسن نصرالله می‌داند.

 

در همین چارچوب عاموس هارئیل تحلیلگر مسائل نظامی در روزنامه صهیونیستی هاآرتص می‌نویسد: اگر واقعاً اسرائیل در پس پرده ترور سمیر قنطار قرار داشته باشد! می‌توان این ارزیابی را داشت که حزب‌الله لبنان عملیاتی را انجام دهد که تنها در چارچوب تسویه‌حساب صورت نگرفته، بلکه تمام آینده را هدف قرار دهد. وی می‌افزاید: در هر حال سطح ماجراجویی‌ها به اندازه‌ای بالا رفته که در آینده شاخص‌های آن مشخص‌تر خواهد شد.

تحلیل‌گر روزنامه صهیونیستی معاریو نیز در این رابطه از شهرک‌نشینان شمال سرزمین‌های اشغالی می‌خواهد خود را برای بدترین سناریو آماده کنند. وی می‌گوید: «حزب‌الله تهدید به واکنش می‌کند و در آخرین باری که این تهدید را در مورد حمله اسرائیلی‌ها انجام داده ، واکنش سختی را از خود نشان داده است. ساکنان شمال سرزمین‌های اشغالی باید این موضوع را در نظر بگیرند که واکنش موفقیت‌آمیز حزب‌الله لبنان به این ترور خسارت‌های زیادی را برای آنها خواهد داشت و چه بسا به بروز جنگ سختی در مرزهای شمالی منتهی شود، البته ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که دو طرف در حال حاضر تمایلی به افزایش تنش ندارند، اما این موضوع نباید ما را به اشتباه بیندازد ، چرا که حزب الله قطعا به این عملیات واکنش نشان خواهد داشت، واکنشی که احتمال دارد اندکی متعادل بوده و به سمت جنگ پیش نرود، البته ممکن است حزب الله تا آخر کار را دنبال کند. این چیزی است که فقط سیدحسن نصرالله می‌داند.»

 

جنگنده های اسرائیلی به حریم هوایی سوریه وارد نشدند/ شلیک موشک از سرزمین اشغالی/ واکنش حزب‌الله چه خواهد بود؟

جنگنده های اسرائیلی به حریم هوایی سوریه وارد نشدند/ شلیک موشک از سرزمین اشغالی/ واکنش حزب‌الله چه خواهد بود؟

 

آوی یسخاروف تحلیلگر مسائل امنیتی سایت صهیونیستی والاه نیز می گوید که سمیر قنطار از زمانی که از زندان‌های اسرائیل آزاد شد، تحت مراقبت قرار داشت و طی هفت سال گذشته همواره مشغول به ادامه برنامه‌ریزی برای انجام حملات بر ضد اسرائیل بود.

شبکه ده تلویزیون رژیم اسرائیل نیز قنطار را بمب ساعتی خواند، چرا که زیرساخت‌هایی را در منطقه جولان مهیا کرده و آماده عملیاتی بود تا در این منطقه انجام دهد.

با این تفاصیل و با توجه به سابقه واکنش حزب‌الله لبنان در مورد حمله رژیم صهیونیستی به منطقه قنیطره که سال گذشته انجام شد، به نظر می‌رسد خوشی اسرائیلی‌ها برای ترور گران‌بهاترین اسیر مقاومت زیاد طول نکشد. هنگامی که سخنرانی سید حسن نصرالله امشب انجام شود، صهیونیست‌ها متوجه خواهند شد که باید هزینه جدیدی را پرداخت کنند،‌ هزینه‌ای که احتمالاً  بسیار زیاد خواهد بود.

دبیر کل حزب الله لبنان پیش از این سرنوشت هر نوع تجاوز به مرزهای لبنان و عناصر و شخصیت های وابسته به حزب الله لبنان را برعهده متجاوزان قرار داد و تأکید کرده که حزب الله در واکنش به این تجاوزها از هیچ معادله ای پیروی نخواهد کرد. وی در سخنان سید حسن نصرالله پس از حملات تروریستی رژیم صهیونیستی در منطقه قنیطره لبنان که زمستان گذشته انجام شد و پاسخ دردناک حزب الله لبنان در منطقه مزارع شبعا در سه روز بعد از آن گفت:  ارتش اسرائیل از مقابله مستقیم با مقاومت و اقدامات میدانی آن عاجز است. اسرائیل این است. اسرائیلی که در سال 2006 و در غزه شکستش دادیم. اسرائیل سست تر از خانه عنکبوت است و در آینده نیز غیر از این نخواهد بود.مقاومت در لبنان در بالاترین آمادگی و حضور خود قرار دارد.

نصرالله به رژیم صهیونیستی هشدار داد و گفت: دوست دارم بار دیگر تأکید کنم و امروز به اسرائیل می گویم که امروز ما را امتحان کردید در حالی که پیش از این ما را امتحان کرده بودید. مهم تر از همه این ها این است که اسرائیل به خوبی فهمیده است که مقاومت ترسی ندارد.  مقاومت حکیمانه اقدام می کند ولی ترس ندارد. اگر اسرائیل در محاسبه های خود اینچنین حساب می کرد که مقاومت ترسیده است، امروز به آن ها می گویم که ما از جنگ نمی ترسیم و در مقابله با آن تردیدی نداریم و هنگامی که بر ما تحمیل شود، وارد آن می شویم و به اذن خداوند پیروز می شویم.

 

جنگنده های اسرائیلی به حریم هوایی سوریه وارد نشدند/ شلیک موشک از سرزمین اشغالی/ واکنش حزب‌الله چه خواهد بود؟

 

وی افزود: پس از عملیات شهدای قنیطره، می خواهم واضح سخن بگویم. ما در مقاومت، هیچ موقع قواعد درگیری را مشخص نمی کنیم و چیزی به این نام را هم نمی شناسیم. ما این که بین مناطق برای انجام عملیات خود تفکیک قائل شویم را نمی شویم و حق قانونی ماست که با دشمن در هر زمان و مکانی مقابله کنیم.

ارسال نظر

آخرین اخبار