گرچه هدف کارگردان، به تصویرکشیدن زندگی 12 ساله یک پسربچه بوده است اما درلابه لای داستان روان فیلم، نکات ریزی نیز وجود دارد که از دردی کهنه حکایت می‌کند

دوران پسربچگی boyhood

دوران پسربچگی  boyhood

کارگردان Richard Linklater:

نویسنده: Richard Linklater

بازیگران: Ellar Coltrane – Patricia Arquette – Ethan Hawke

خلاصه داستان:

مِیسون شش ساله به همراه مادر و خواهرش، سامانتا، در تگزاس زندگی می‌کند. پدرش به تازگی آن‌ها را ترک کرده است. فیلم، زندگی مِیسون و خانواده‌اش را در طول ۱۲ سال آینده که طی آن به یک مرد تبدیل می‌شود، دنبال می‌کند. فیلم به نوع روابط مابین این کودک و والدین او وتلاش مادرخانواده برای اداره زندگیش، نیز به خوبی می‌پردازد.

نظر منتقدان:

لیز بیردزوورث، منتقد سینما امتیاز ۱۰ از ۱۰ را به این فیلم داده است. همچنین فیلم در سایت معتبرسینمایی IMDB نمره 9 از 10 را کسب کرده است که در نوع قابل توجه است. فیلم پسربچگی را شاید بتوان یک شاهکار سینمایی به حساب آورد شاهکاری که در طول 12 سال خلق شده است!

 توضیحات تکمیلی:

فیلم به خوبی گذر زمان و چگونگی بزرگ شدن یک پسر بچه را به تصویر می‌کشد اما در دنیای واقعی. بیننده به راحتی تغییرات پیش آمده در 12 سال گذشته از عمرش را می‌بیند. تغییرات محیطی، پیرامونی و حتی سیاسی را. در این فیلم حتی اتفاقات و تبلیغات ریاست جمهوری اوباما نیز به تصویر کشیده می‌شود. درواقع یک مقایسه حقیقی بین گذشته و حال را به­درستی نشان می‌دهد. فیلم درواقع اتفاقات دوران بلوغ هر پسربچه­ای را با تمام و فراز و نشیب‌های آن روایت می‌کند. همین امر میزان استفاده از مواد الکلی و مواد مخدر را تا حدودی بالا برده است. این فیلم در حوزه‌های مختلف نمرات زیر را کسب کرده است:

 • پیام‌های مثبت: نمره 2 از 5
 • معرفی الگوهای رفتاری مثبت: نمره پایین 1 از 5
 • خشونت: نمره 2 از 5
 • میزان پرداختن به روابط جنسی:2 از 5
 • ترویج مصرف گرایی:2 از 5
 • میزان پرداختن به مواد مخدر و الکلی: 4 از 5

دوران پسربچگی boyhood

 

 

 

 

 

 

درون­مایه فیلم:

گرچه هدف کارگردان، به تصویرکشیدن زندگی 12 ساله یک پسربچه بوده است اما درلابه لای داستان روان فیلم، نکات ریزی نیز وجود دارد که از دردی کهنه حکایت می‌کند:

 • سبک زندگی غربی:
  • مصرف موادالکلی و مخدر: بیشترین بخشی که کمی دیدن فیلم نمره بالای این فیلم در زمینه مواد الکلی و مخدر است که نشان می‌دهد سبک زندگی آمریکایی به­ویژه در سنین نوجوانی کاملاً با این نوع مواد عجین شده است. به طوری­که سازنده فیلم مجبور است برای نشان دادن اتفاقات دوران بلوغ به اینگونه مواد متوسل شود.
  • سبک زندگی­ای که یک پدر بی­مسئولیت و مادری را پرورش می­دهد که درروابط خود، حدود چندانی را رعایت نمی‌کنند. ("الیویا " مادر این پسر پس از جدایی از همسرش، وارد روابط بسیاری با مردان می‌شود و درنهایت همه آنها او را رها می‌کنند.)
 • سستی بنیان خانواده:

درنتیجه چنین سبک زندگی­ای، شما با یک خانواده از هم پاشیده، یک پدر فراری از مسئولیت و مشقت­های یک مادر تلاش برای تأمین زندگی هستید. مادری که برای جبران خلأ وجودیش به دوستی بامردان بسیاری رو می‌آورد! این است نتیجه آنچه غرب، نام آن را روشنفکری می‌گذارد! 

ارسال نظر

آخرین اخبار