به راستی در شهر فرهنگ پرور و نگین سبز غرب استان گلستان (کردکوی) ، مادر تئأتر کشور، جای بسی سوال و صد البته شگفتی است که یک سینمای وجود ندارد.

کردکوی نماد فرهنگی غرب گلستان سینما ندارد + عکس قدیمی سینما در کردکوی

سینما بیش از 100 سال قدمت دارد در آخرین سال های قرن نوزدهم تا آخر قرن بیست و یکم، تصاویر متحرک به تدریج از کارناوال های شادی شروع شد و تا آنجا پیش رفت که یکی از مهمترین ابزار ارتباطات و تفریحات رسانه های پر تعدد قرن بیست شد.

به گزارش گلستان 24، سالن های سینما از جمله اماکنی هستند که در گذشته جایگاه ویژه ای در میان مردم و مجموعه های تفریحی و سرگرمی های فرهنگی شهروندان داشته و شهروندان با اهداف گوناگون از این محیط فرهنگی بهره می گیرند.

به اعتقاد کارشناسان فرهنگی، نبود سینما و عدم ارائه آثار فاخر و سینمایی در شهرها می تواند موجب رکود فرهنگی شود زبان هنر بخصوص سینما تاثیر بسزایی در ایجاد امنیت و محیطی آرام برای شهروندان دارد تا جایی که می توان ادعا کرد هنر سینما در پیشگیری از آسیب های اجتماعی نیز موثر است.

سینما دیگر این روزها صرفا جنبه تفریحی ندارد و قدرتمندتر از آن است که فقط ​بخواهد اوقات فراغت مردم جوامع مختلف را پر کند و به قولی فقط آنها را سرگرم کند.

تاثیر‌گذاری سینما در جهان معاصر آنقدر هست که بتواند قدرتی را در حکومتی تغییر دهد.

حال با این اوصاف چرا نباید هنر هفتم که سرشار از تصویر است در خدمت مردم شهر کردکوی باشد؟!

شهر کردکوی با ‌37‌ هزار نفر جمعیت‌ سینما ندارد.

IMG

(عکسی از سینمای قدیمی کردکوی که دیگر آثاری ازآن باقی نیست)

توسعه‌ اماکن‌ فرهنگی‌ مانند سینما یکی‌ از راههای‌ گسترش‌ فرهنگ‌ ملی‌ و پرکردن‌ اوقات‌ فراغت‌ همه‌ اقشار جامعه‌ است‌ و بی‌ توجهی‌ به‌ این‌ امر شاید تبعات‌ جبران‌ ناپذیری‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشد‌.

به‌ ازای‌ هر ‌75‌ نفر باید یک‌ صندلی‌ سینما در کشور وجود داشته‌ باشد اما شهر کردکوی سالهاست فیلمی را بر پرده سینمای خود نمی بیند چون سینمای در این شهر وجود ندارد.

استفاده از سینما در گذشته در میان اکثر شهروندان و علاقه مندان به این هنر به صورت یک فرهنگ جای خود را در زندگی مردم باز کرده بود اما این فرهنگ غنی در شهر کردکوی رو به فراموشی سپرده است.

بیشتر شهروندان کردکوی که هنر را جزو زندگی لاینفک خود می شمارند و دستی بر آتش فرهنگ و ادب و قلم دارند، سینما را یکی از کالاهای فرهنگی و ذهنی مردم دانسته، که موجب توسعه اجتماعی و کاهش ناهنجارهای جامعه می دانند که خلأ اوقات فراغت جوانان و نوجوانان جامعه را نیز پر کند.

به راستی در شهر فرهنگ پرور و نگین سبز غرب استان گلستان (کردکوی) ، مادر تئأتر کشور، جای بسی سوال و صد البته شگفتی است که یک سینمای وجود ندارد.

آیا شهر کردکوی با داشتن چنین پیشینه هنری و وجود شخصیت های ادبی، هنری و مرکز خلاقیت های هنرهای مختلف، شایسته داشتن یک سینما هر چند در وسعت کوچک نیست؟

آیا وجود سینما در شرایط حال فرهنگی و برپایی جشنواره ها و فستیوال های مختلف استانی، کشوری و بین المللی برای کردکوی لازم نیست؟

آیا تشکل های فرهنگی و دوست داران «هنر هفتم» گامی فراتر از آن برخواهند داشت که در صدد برآیند تا سینمای کردکوی جان خود به کالبدش باز یابد؟

آیا نداشتن سینما باز هم می رود در تار و پود ذهنمان به آرزوی دیرینه تبدیل شود و دوستان هنر هفتم را به رویای دست نیافتنی در فکر فرو ببرد؟

یعقوب محمدی

ارسال نظر

آخرین اخبار