فیلم و سینمای برزیل از جایگاه ویژه­ای در جهان برخوردار است. موفقیت این آثار به حدی است که در بسیاری از جشنواره­های هنری به عنوان آثار هنری برگزیده انتخاب می­شوند.

ریو 2096: داستان عشق و خشم

 ریو 2096: داستان عشق و خشم

کارگردان: لوییس بلوگنسی

تهیه کننده: فابیانو گویان

مرکز پخش: "یورپ فیلم"

زمان:95 دقیقه

کشور سازنده: برزیل و به زبان پرتغالی

سال تولید: مارس 2013

توضیحات: فیلم و سینمای برزیل از جایگاه ویژه­ای در جهان برخوردار است. موفقیت این آثار به حدی است که در بسیاری از جشنواره­های هنری به عنوان آثار هنری برگزیده انتخاب می­شوند. اما آنچه که در سینمای برزیل از اهمیت ویژه­ای برخوردار است سبک و درون مایه این آثار است که بسیار به ادبیات تخیلی اروپا نزدیک است اگرچه از لحاظ فرهنگی به تاریخ آمریکا نیز بسیار شباهت دارد.

شخصیت­های داستان: 1.سلتون ملو در نقش جنگجوی نامیرا، شخصیتی جسور، مقاوم 2.کامیلا پیتانگو در نقش جاناینا (معشوقه) 3.رودریگو سانتورو در نقش پیاتا، جونیور

معرفی هنری از کارگردان: لوئیز بلوگنسی فیلم نامه­نویس و کارگردان برزیلی است که تاکنون جایزه های بزرگ هنری زیادی را به خود اختصاص داده است. وی با تولید اولین اثرش به سرعت در تلویزیون برزیل درخشید و شخصیتی مطرح در سینمای برزیل شد. این فیلم یکی از 19 کار معرفی شده برای جایزه­ی آکادمی به بهترین فیلم انیمیشن است.

مروی بر داستان: این انیمیشن لحظات مهم و تاریخی کشور برزیل را دنبال می­کند که توسط شخصیت اصلی داستان روایت می­شود؛ شخصیت اول داستان فردی است که حدود ششصد سال عمر دارد و به دنبال راهی برای احیا کردن معشوقه اش جاناینا و برگرداندن وی به زندگی در سال 2096 می­گردد. این داستان زیبا از آغاز زمان استعمار برزیل و توحش اروپاییان برای کسب قدرت در سرزمین نو(قاره آمریکا) شروع می­شود و دوره­های بردگی بومیان آمریکایی توسط پرتغالی­ها، دوران دیکتاتوری حاکم بر این کشور را گذرانده و در سال 2096 که بحران اصلی جهانیان، مسئله آب است، کشته می­شود. آنچه در این اثر خودنمایی می­کند درست همانند عنوانی است که این اثر نام گرفته است. این اثر بیانگر عشقی عمیق است که البته بدون شک خشونت نیز در این اثر به وضوح دیده می­شود.

ریو 2096: داستان عشق و خشم

اثرات روحی بر مخاطبین: "ریو 2096: داستان عشق و خشم" یک انیمیشن تاریخی- تخیلی است که مضامینی عمیقی را در خود پروانده است. این اثر برای بزرگسالان ساخته شده است و هنگام مشاهده آن به فرد حالت هیپنوتیزم دست می­دهد. آنچه که با مشاهده این اثر هنری به انسان دست می­دهد در ابتدا عشق عمیقی است که نامیرای این اثر، به معشوقه­اش دارد و برای دست یافتن به او سختی­های بسیاری را تحمل می­کند و خشم، بعد دیگری است که بر فضای این اثر حاکم است و ناخودآگاه انسان را با فضای توحش درگیر می­کند و مخاظب را تا پایان فیلم به طرز شگفت­انگیزی با خود همراه می­کند. در این اثر فریب کاری­های بسیاری دیده می­شود و شخصیت­ها مرتب تغییر می­کنند و روحیه تنش در آن بسیار پر رنگ نشان داده می­شود.

درون مایه اصلی: این فیلم اثری ژانر است که همواره صحنه­هایی با مفاهیم حماسه، سرکوب و خشونت در آن تکرار می­شود. این اثر بر اساس چهار دوره از تاریخ برزیل طرح ریزی شده است: سال 1500 میلادی؛ زمانی که این کشور توسط کاشفان پرتقالی پیدا شد و این سرزمین تحت سیطره ظالمانه اروپاییان قرار گرفت. سال 1800؛ دوران برده­داری در این کشور است. زمانی که پرتغالی­ها بومیان این منطقه و بردگان آفریقایی را اجیر می­کردند تا برای حکومت پادشاهی پرتغال در برزیل بردگی کنند. سال 1970؛ اوج اقتدار دیکتاتوری و سال 2096؛ زمانی که از نظر نویسنده مسئله اصلی جهان کمبود آب است و جنگ بر سر آب خواهد بود. فیلم روایتی ست از عشق بین جاناینا و یک جنگجوی بومی که هنگام مرگ به شکل پرنده­ای در می­آید. آنچه در این اثر بسیار جالب است آن است که شخصیت اول این اثر به مدت شش قرن زنده می­ماند و از چهار دوره سختی که بسیاری از بومیان آمریکایی به شکلی فجیح کشته می­شدند، جان سالم به در می­برد. اگرچه شخصیت اصلی داستان در این اثر به دنبال همسرش می­گردد، اما گویا کارگردان این اثر می­خواسته است روایت تاریخی دوران تاثیر گذار برزیل را به شکلی رومانتیک به نمایش بگذارد تا بر زیبایی آن افزوده­باشد. 

ارسال نظر

آخرین اخبار