شخصیت­های دخترانی قوی، مستقل و متکی به خود روز به روز در بازی­های ویدیویی درحال افزایش است و رفته رفته زنان به کارکترهای اصلی این­گونه بازی­ها تبدیل می­شوند.

تغییر رویکرد غرب نسبت به  شخصیتهای زن در بازیهای ویدیویی

شخصیت­های زن بازی­های ویدیویی نیز هم سو با شخصیت­های مونث انیمیشن­ها و فیلم­های غربی در حال تغییرند. برخلاف گذشته که بر زیبایی و ویژگی­های ظاهری این شخصیت­ها در انیمیشن­ها و باز­ی­ها تاکید می­شد، هم­اکنون رفته رفته این رویکرد جای خود را به وجود ویژگی­های فردی بارز از جمله شجاعت، بی ­باکی البته در کنار ویژگی­های ظاهری و زیبایی داده است. سایت "کامن سنس مدیا "با اشاره به آغاز تغییر این شخصیت­ها، از وجود این جریان پرده برداشته است و البته آن را برای گیمرهای پسر و دختر مفید عنوان کرده است. این سایت با درج مقاله­ای باعنوان "9قهرمان مونث بازی­های ویدیویی که می­توانند الگوهای خوبی برای دختران شما باشند "از این رویکرد حمایت و والدین را به استفاده از این نوع بازی­ها تشویق می­کند. در زیر به بخش­هایی از این مقاله پرداخته شده است:

همان­گونه که شخصیت­های مونث در انیمیشن­ها و فیلم­ها در حال تغییرند مانند نقش­های زن انیمیشن یخ­زده و یا نقش "تریس" در فیلم divergent، تغییر شخصیت­های مونث بازی­های ویدیویی نیز آغاز شده است.

شخصیت­های دخترانی قوی، مستقل و متکی به خود روز به روز در بازی­های ویدیویی درحال افزایش است و رفته رفته زنان به کارکترهای اصلی این­گونه بازی­ها تبدیل می­شوند.

شخصیتهای زن در بازیهای ویدیویی

برخلاف گذشته که بیشتر بر ویژگی­های فیزیکی و ظاهری شخصیت­های مونث در بازی­های ویدیویی آن هم به صورت اغراق شده، تاکید می­شد اما امروزه رفته رفته این بازی­ها به سمت و سویی سوق یافته است که شخصیت­های زن بازی­ها، به کارکترهایی بی­باک، شجاع و آماده برای مبارزه با دشمن تبدیل شده­اند. این تغییر رویه برای پسران بسیار مفید است زیرا این فرصت را برای آن­ها ایجاد می­کند که نمونه­های زنان با روحیات مثبت و موفق را ببینند. علاوه براین، این کار برای مخاطبان مونث نیز که هم اکنون حدود 50% گیمرها را تشکیل می­دهند نیز مفید است.

"روزالیند وایزمن" نویسنده، آموزگار و حامی کودکان می­گوید:" اگرچه کارکترهای مونث بازی­های ویدیویی هنوز هم از ویژگی­های ظاهری و استانداردهای سنتی ظاهری یعنی زیبا بودن پیروی می­کنند اما ویژگی­ها و ابعاد شخصیتی دیگری را نیز به آنها اضافه شده است."

وی با اشاره به مطالعه مقاله­ای در مورد 25 کارکتر برتر زن بازی­های ویدیویی به شبیه بودن ویژگی­های ظاهری آنها که البته به ظن او موضوع چندان تعجب­آوری نیز نیست اشاره کرده و می­افزاید :" این کارکترها بدون استثنا ظاهری شبیه به یکدیگر یعنی دور کمرهای باریک و یا موهایی افشان داشتند اما درکنار این­ها افرادی باهوش و مبارزانی ماهر بودند. "

نکته مثبت دیگر این رویکرد، امکان انتخاب جنسیت توسط گیمر عنوان شده است "اشلی برچ" طراح و صدا پیشه بازی­های ویدیویی با حمایت از این رویکرد مفید بودن آن را اینگونه تشریح می­کند :" ما به این واسطه جهانی را برای گیمر دختر ایجاد می­کنیم که در آن همه از جمله افراد با جنسیت متفاوت به او احترام می­گذارند و اصلا او را به دلیل دختر بودنش ضعیف و ناتوان قلمداد نمی­کنند."

ارسال نظر

آخرین اخبار