مقدمه کتاب «جنگ‌های کثیف» به قلم جرمی اسکاهیل

نویسنده کتاب پرفروش «بلک واتر (آب سیاه): ظهور قدرتمندترین ارتش اجیرشده جهان»، در کتاب «جنگ‌های کثیف: دنیا میدان نبرد است» ما را به درون جنگ‌های مخفی نوظهور آمریکا می‌برد؛ سربازان پیاده‌ای که در نبردهای جهانی مشغول عملیات هستند و خارج از  خاک آمریکا به دنبال دستور مستقیم کاخ سفید هرکاری که برای تعقیب و گرفتن و کشتن افرادی که از نظر رئیس‌جمهور دشمن محسوب می‌شوند، لازم است را انجام می‌دهند.

از افراد عالی­رتبه یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده گرفته تا نیروی دلتا، شرکت سابق بلک واتر و دیگر شرکت‌های خصوصی امنیتی و فرماندهی عملیات‌های ویژه مشترک (جی‌ساک)، تمام این سربازهای حرفه‌ای سراسر دنیا درکنار صدها کماندوی مخفی که در بیش از صد کشور جهان در حال انجام ماموریت هستند، دست به عملیات‌های مختلف می‌زنند.

کتاب «جنگ‌های کثیف»

 هزینه این ماموریت‌ها از طریق بودجه سیا‌ تامین می‌شود و آنها در هر منطقه‌ای عملیات‌هایی در زمینه قتل‌های هدفمند، ربودن افراد، هدایت پهپادها ـ هواپیماهای بدون سرنشین‌ـ و حملات موشکی کروز و ‌ای‌سی 130 انجام می‌دهند. دولت بوش این شبه‌نظامیان شبح‌وار را فعال کرد و دولت اوباما عملیات‌های آنها را گسترش داد و به آنها وجهه قانونی بخشید.

 در ادامه نگاهی به مقدمه کتاب «جنگ‌های کثیف» نوشته جرمی اسکاهیل می‌اندازیم: «جنگ‌های کثیف» داستانی است درباره اینکه چگونه ایالات متحده به‌عنوان بخشی از سیاست امنیت ملی دست به عملیات‌های تروریستی می‌زند. همچنین داستانی است درباره عواقب تصمیم‌های گرفته‌شده  برای افرادی که در بسیاری از کشورهای دنیا زندگی می‌کنند و آینده دموکراسی آمریکا. حملات 11 سپتامبر به طور چشمگیری روش سیاست‌های خارجی ایالات متحده را تغییر داد و ریشه‌های این داستان به زمانی برمی‌گردد که برج‌های دوقلو سقوط کرد.

پس از این حملات  سیاست‌های خارجی آمریکا از دریچه دید حزبی بررسی شد و گروهی حمله جورج دبلیو بوش به عراق را اشتباه محض می‌دانستند چراکه ملت را به این تفکر واداشت که آنها وارد یک جنگ جهانی شده‌اند و از طرفی دیگر اوباما باید تمام این خرابکاری‌ها را پاک می‌کرد. از نگاه بسیاری از محافظه‌کاران، اوباما در مواجهه با تروریسم بسیار ضعیف عمل کرده و از دید بسیاری از لیبرال‌ها او جنگی «هوشمندانه‌تر» را هدایت کرده است. اما حقایق بسیار متفاوت است از آنچه می‌بینیم. این کتاب مشروح جنگ‌های مخفی ایالات متحده، سوء‌استفاده از امتیاز اجرایی و اسرار دولت و تشکیل واحدهای نظامی نخبه که فقط به کاخ سفید پاسخ می‌دهند، است. «جنگ‌های کثیف» استمرار این تفکر که «دنیا میدان نبرد است» و از دولت جمهوری­خواه به دولت دموکرات رسیده است را آشکار می‌کند.

داستان با ارائه تاریخچه مختصری از روش مقابله ایالات متحده در برابر تروریسم و عملیات تروریستی پیش از 11 سپتامبر شروع می‌شود. من داستان را براساس چند داستان که از روزهای اولیه دولت بوش شروع شده و تا دور دوم ریاست‌جمهوری اوباما ادامه می‌یابد، نوشته‌ام. ما در این کتاب شاهد چهره‌های القاعده در یمن، فرماندهان عالی ارتش سومالی که تحت حمایت آمریکا هستند، جاسوس‌های سازمان سیا در پاکستان و کماندوهای عملیات‌های ویژه که وظیفه نابودی کسانی را دارند که از نظر آمریکا دشمن محسوب می‌شوند، هستیم.

با مردانی آشنا می‌شویم که سری‌ترین عملیات‌ها را برای ارتش و سازمان سیا انجام می‌دهند و  داستان‌افرادی از اعضای آن سازمان‌ها که زندگی‌شان در سایه‌ می‌گذرد را می‌خوانیم. برخی از آنها تنها به شرطی با من گفت‌وگو کردند که هرگز هویت‌شان فاش نشود.

دنیا اکنون گروه 6 یگان ویژه نیروی دریایی و جی‌ساک را به عنوان واحدهایی که اسامه بن لادن را کشتند، می‌شناسند. این کتاب پرده از راز ماموریت‌هایی برمی‌دارد که به صورت مخفی انجام شده‌اند و افراد در مسند قدرت این کشور از آنها سخنی به میان نمی‌آورند. من وارد لایه‌های زندگی انور الاکی شدم، اولین شهروند آمریکایی که توسط دولت خودش در فهرست کسانی که باید ترور می‌شدند، قرارگرفت، به‌رغم اینکه او هرگز جرمی را مرتکب نشده بود. ما همچنین می‌شنویم از کسانی که در این میان زندانی شده‌اند و شهروندانی که به وسیله بمباران پهپادها و عملیات‌های تروریستی کشته شدند. ما وارد خانه‌های شهروندان افغان می‌شویم که زندگی‌شان با حملات اشتباه شبانه عملیات‌های ویژه ـ جی‌ساک‌ـ نابود شد و آنها که روزی متحدان آمریکا محسوب می‌شدند به بمب گذاران انتحاری احتمالی تبدیل شدند. برخی داستان‌های کتاب به نظر مجزا هستند اما اگر آنها را کنار هم قرار دهید متوجه می‌شوید که دنیای آینده ما چیزی نیست جز چنگال‌های جنگ کثیفی که پایانی برآن نخواهد بود.

ارسال نظر

آخرین اخبار