مراسم قالی شویان -مشهد اردهال تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه این آستان امامزاده حضرت علی بن محمد الباقر(ع) قطب فرهنگی منطقه کاشان است گفت: باید تلاش شود تا مشهد اردهال به یکی از قطب‌‌های فرهنگی کشور تبدیل شود.

مشهد اردهال باید به یکی از قطب‌‌های فرهنگی کشور تبدیل شود

به گزارش گلستان24، آیت الله سید ابراهیم رئیسی با اشاره به اهمیت آستان مقدس حضرت علی بن محمد الباقر(ع) اظهار داشت: این امامزدگان بزرگوار آنقدر ارادتمند و دلداده دارند که امروز شاهد توسعه یافتگی این اماکن هستیم.

وی با اشاره به اینکه توسعه این آستان مقدس قابل مقایسه با قبل  نیست و  هر روز شاهد  پیشرفت آستان هستیم گفت: گام های ماندگاری در این باره برداشته شده است.

اردهال

تولیت آستان مقدس علی ابن موسی الرضا (ع) با اشاره به اینکه این امامزاده  قطب فرهنگی منطقه کاشان  است گفت: باید تلاش کرد تا مشهد اردهال به یکی از قطب‌های فرهنگی کشور تبدیل شود.

به گزارش تسنیم، همچنین آیت الله سید ابراهیم رئیسی در حاشیه  نشست با هیئت امنای استان امامزاده علی ابن محمد باقر(ع) در جریان طرحهای توسعه آستان قرار گرفت که در این نشست نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان،امام جمعه مشهد اردهال، و مسئولان مربوطه به بررسی مشکلات و موانع پیشرفت منطقه اردهال کاشان پرداختند.

هرسال در دومین جمعه مهرماه، اهالی روستای خاوه اردهال یکی از قالی‌های درون بنای امامزاده را به عنوان قالی‌ای که به هنگام شهادت در تابوت او بوده و پیکر امامزاده را در آن پیچیده بوده‌اند، بر دوش می‌کشند که بعد از برگزاری مراسم نوحه خوانی و عزاداری درون امامزاده، آن را تحویل اهالی فین می‌دهند و آنرا به سوی چشمه‌ای که در حدود چند صد متری شرق بنا واقع است، می‌برند.

به دنبال این دسته، گروهی دیگر که هر یک چوبدستی بلندی را بر دست دارند، حرکت می‌کنند و با تکان دادن چوبدستی در هوا به نبردی نمادین با قاتل امامزاده می‌پردازند. قالی بر کنار چشمه به زمین می‌آید و آب چشمه را به نشانه غسل دادن امامزاده بر آن می‌افشانند و آنگاه دوباره آنرا با شور و هیجان به سوی بنا باز می‌گردانند.

پیش از ورود قالی به آرامگاه، چوب بدستان با دویدن و تکان دادن چوب‌ها و فریاد و شعارهای مهیج، نبرد با قاتل امامزاده را دنبال می‌کنند. رسیدن حاملان قالی به درگاه ورودی امامزاده و سپردن آن به اهالی روستای خاوه اردهال که می‌بایست آنرا به درون ببرند، همراه با تشریفات خاصی است.

منبع : تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار