بازی THE last of us: remastered تنها در مدت یک هفته از انتشار، با استقبال بسیار زیاد گیمرها و منتقدان مواجه شده است. اما بازی نقاط تاریکی نیز دارد که در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

شاهکاری که منتقدان را مجذوب خود کرد

نام بازی: THE last of us: remastered (آخرین بازمانده از ما)

کمپانی سازنده: ناتی داگ

ژانر: اکشن –ماجراجویی – ترس و بقا

پلت فرم: پلی استیشن 4

تاریخ انتشار: 29 جولای 2014

بازی THE last of us: remastered تنها در مدت یک هفته از انتشار، با استقبال بسیار زیاد گیمرها و منتقدان مواجه شده است. این بازی در نقدهای سایت‌های مختلف و معتبر بازی از جمله IGN موفق شده است نمره کامل 10 از 10 و یا 5 از 5 را کسب کند و میانگین نمره حدود 96 را بدست آورده است، بسیاری این بازی را یک شاهکار دانسته‌اند. اما بازی نقاط تاریکی نیز دارد که در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

خلاصه داستان:

داستان این بازی در آمریکا می‌گذرد. ویروسی در این کشور پخش شده است که انسان‌ها را به افرادی وحشی و خونخوار تبدیل می‌کند. دراین میان شخصیت اصلی داستان "جول " که مردی 40 ساله است و پیش از این دخترش را نیز براثر همین ویروس از دست داده است، مأمور می‌شود از محدوده قرنطینه خارج شود و دختری 14 ساله به نام "الی" را به خارج از آمریکا ببرد. اما این دو در این مسیر با افراد بسیاری مواجه می‌شوند که در اثر ویروس، وحشی شده‌اند و باید به هر طریقی بااستفاده از سلاح گرم و یا سلاح سرد آنها را از پیش رو بردارند.

 • جول شخصیت اصلی بازی یک قاچاقچی موادمخدر و اسلحه است.
 • کنترل جول به گیمر بازی داده شده است و دخترک نوجوان بازی توسط خود بازی هدایت می‌شود.

پیشینه بازی:

ناتی داگ در سال 2013، نسخه اول این بازی را برای پلی استیشن 3 منتشر کرده بود که با استقبال بسیار خیره کننده توسط گیمرها روبرو شد. پیش بینی می‌شود فروش این سری بازی از مرز 7 میلیون نسخه نیز بگذرد.

نکات القائی بازی:

 • خشونت بسیار شدید (خون و خونریزی): خشونت آن هم به میزان بسیار زیاد، جز لاینفک بازی به شمار می‌رود. گیمر باید برای رسیدن به مقصد، با انواع دشمنان پیش رویش مبارزه کند آنها را بکشد و راهش را ادامه دهد. در واقع در طول بازی گیمر تنها با اعمال خشونت، زدو خورد، خونریزی، کشتار به مراحل بعد هدایت می‌شود.
 • وجود صحنه‌هایی مرتبط با روابط جنسی: از جمله نکات هشداردهنده دیگر بازی که توسط سایت معتبر IGN نیز بران تاکید شده است وجود تم‌های جنسی در برخی از بخش‌های بازی است.
 • یک قهرمان قاچاقچی: قهرمانی و رشادت‌های "جول " که در عین حال یک قاچاقچی هم بوده است تأثیر مخرب در تعریف یک قهرمان برای گیمر خواهد داشت.
 • قهرمان نوجوان: معرفی قهرمانان زن در بازی‌های رایانه­ای رفته رفته به یک جریان تبدیل می‌شود. اما نکته­ای که دراین بازی باید به ان بیشتر توجه داشت نوجوان بودن این قهرمان است."الی" دختر نوجوان اما بسیار شجاعی است که درطول بازی به جول کمک می‌کند تا دشمنان را از سرراهشان بردارند. او از سلاح‌های مختلف در این مسیر استفاده می‌کند. واین یعنی گیمر نوجوان باهم ذات پنداری بااو به رفتارهای بسیار خشن متوسل می‌شود و طبیعتاً این نوع رفتارها بازی‌ها، به طور ناخوداگاه در او نهادینه می‌شود.
 • البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که بازی برای رده سنی بالای 17 سال درنظر گرفته شده است اما معمولاً این رده­بندی‌ها به ویژه برای گیمرهای ایرانی، یک مانع بازدارنده به حساب نمی آید و هرکسی با هر رنج سنی، به دلیل استقبال بسیار از این بازی، به آن جذب خواهند شد.
 • استفاده از سلاح سرد: به دلیل کمبود مهمات و سلاح گرم، گیمر مجبور است از سلاح‌های سرد استفاده کند. که چاقو از جمله رایج‌ترین آنهاست. بدیهی است استفاده از چاقو وچوب به ویژه توسط "الی " دخترک نوجوان بازی, علاوه برتحریک نوجوانان به استفاده از این سلاح‌ها، تاثیرات منفی بسیاری بررفتار آنها خواهد داشت.
 • 16

نقاط برجسته بازی:

به­هرحال چنین بازی­ای، برجستگی­هایی دارد که آن را به یک شاهکار مبدل کرده است. شاید اشاره به این نکات، برای استفاده از آنها در ساخت بازی‌های باکیفیت­تر ایرانی، خالی از لطف نباشد:

 • گرافیک خیره کننده: حقیقتاً گرافیک بازی در حد اعلی قرار دارد. ناتی داگ تلاش کرده است تمام جزئیات به شکل دقیقی رعایت شود. گیمر هنگام بازی کاملاً خود را در یک محیط واقعی احساس می‌کند.
 • صداگذاری بسیار خوب: صداگذاری با ظرافتی انجام شده است که بازیکن حتی صدای نفس­های دشمنان را نیز می‌شنود. این صداگذاری زیبا و بجا، باعث می‌شود گیمراز لحاظ حسی با بازی همراه شود و گاه حتی زمان و مکان را از یاد ببرد.

موسیقی شنیدنی: موسیقی این بازی توسط یک آهنگساز خبره آرژانتینی ساخته شده است. که پیش از این دوبار برنده اسکار بهترین موسیقی فیلم بوده است. آهنگهای جذاب این بازی نیز به تاثیرگذاری هرچه بیشتر بازی کمک شایانی کرده است.

ارسال نظر

آخرین اخبار