اگر تا چند سال قبل فوتبالیست‌ها برای مطرح شدن نیاز به کمک ویژه دوربین‌های تلویزیونی، روزنامه‌ها و رسانه‌های مکتوب داشتند امروز آنها این امکان را دارند که بی واسطه عکس یا فیلم دلخواهشان را در اینستاگرام منتشر کنند.

جاذبه‌ای خطرناک به نام اینستاگرام! + تصاویر

شبکه‌های اجتماعی جدید که با کمک یک گوشی تلفن همراه مجهز به سیستم عامل اندروید امکان برقراری ارتباط با دنیای اطراف را بیش از پیش مهیا می‌کند، طی چند سال اخیر همگام با بقیه دنیا به شدت بین جوانان ایرانی همه‌گیر شده است. طبیعی است که چهره‌های مشهور و مشخصا ورزشکاران و فوتبالیست‌ها نیز از این قافله عقب نمانند.

به گزارش گلستان 24، در این میان شبکه اجتماعی اینستاگرام که نسبت به بقیه اپلیکیشن‌ها به مراتب عمومی‌تر است بیش از بقیه به کار آدم معروف‌ها می‌آید زیرا آنها می‌توانند از این طریق به آسانی با هواداران در ارتباط باشند. اگر تا چند سال قبل فوتبالیست‌ها برای مطرح شدن نیاز به کمک ویژه دوربین‌های تلویزیونی، روزنامه‌ها و رسانه‌های مکتوب داشتند امروز آنها این امکان را دارند که بی واسطه عکس یا فیلم دلخواهشان را در اینستاگرام منتشر کنند.
البته که ورزشکاران هنوز هم برای بیشتر دیده شدن و بازنشر آنچه که در صفحه‌های شخصی خود قرار می‌دهند نیاز به کمک رسانه‌های عمومی دارند اما این وابستگی به مراتب کمتر از قبل است. گذشته از آن ورزشکاران از این طریق به نوعی خوراک رسانه‌ها را هم فراهم می‌کنند. حتی آن دسته از فوتبالیست‌های سرشناسی که به هر دلیلی از کانون توجهات دور شده و امروز کمتر فرصت خودنمایی در زمین مسابقه را دارند با کمک اینستاگرام خیلی راحت‌تر از حد تصور می‌توانند دوباره در رسانه‌ها مطرح شده و به اتکای شهرتی که در گذشته به هم زده‌اند و البته لطف ویژه اینستاگرام تا حدودی فرصت دیده شدن دوباره را پیدا کنند.


با این حال و به‌رغم جذابیت بسیار زیادی که اینستاگرام برای فوتبالیست‌ها دارد این شبکه اجتماعی نسبتا جدید به مثابه یک شمشیر دولبه برای آنها عمل می‌کند زیرا همانقدر که چهره‌های معروف از این طریق به هوادارانشان وصل می‌شوند بقیه کاربران هم که لزوما همیشه دوست‌دارشان نیستند به آنها دسترسی پیدا می‌کنند. نتیجه این در دسترس بودن آن می‌شود که چهره‌ها باید بسیار بیشتر از گذشته پیه توهین‌ها و بعضا فحاشی‌هایی که متوجه‌شان می‌شود را به تن خود بمالند.

 یک چهره مشهور به همان راحتی که با اینستاگرام با دوستدارانش ارتباط برقرار می‌کند به همان نسبت هم در دسترس کسانی قرار می‌گیرد که دل خوشی از او ندارند به خصوص که در کشور ما بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی اصرار دارند تا این دوست نداشتن را به شیوه‌هایی نه چندان مسالمت‌آمیز به سوژه موردنظر خود اعلام کنند 

 به عبارت دیگر، یک چهره مشهور به همان راحتی که با اینستاگرام با دوستدارانش ارتباط برقرار می‌کند به همان نسبت هم در دسترس کسانی قرار می‌گیرد که دل خوشی از او ندارند به خصوص که در کشور ما بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی اصرار دارند تا این دوست نداشتن را به شیوه‌هایی نه چندان مسالمت‌آمیز به سوژه موردنظر خود اعلام کنند.
این وضعیت به خصوص برای فوتبالیست‌ها که ذاتا حرفه‌ای رقابتی دارند به مراتب حادتر است چراکه هواداران رقیب یا حتی خودی ممکن است به هر دلیلی از آنها کینه به دل گرفته و اینستاگرام را به محلی برای تسویه حساب بدل کنند. عرصه در شبکه‌های اجتماعی و مخصوصا اینستاگرام وقتی برای فوتبالیست‌ها تنگ‌تر می‌گردد که آنها در پی یک عملکرد ضعیف در زمین مسابقه با آماج اعتراض‌های توأم با توهین و تحقیر مواجه شوند.
اما همه دردسرهای حضور در اینستاگرام برای فوتبالیست‌ها به خشونت‌های کلامی برخی کاربران محدود نمی‌شود بلکه لو رفتن خودآگاه یا ناخودآگاه برخی از جنبه‌های زندگی خصوصی هم احتمال دارد که گرفتاری‌هایی برایشان به دنبال داشته باشد.
مثلا ممکن است فوتبالیستی عکس یا ویدئویی از خود در اینستاگرام منتشر کند که در بک‌گراند آن شی یا وضعیتی به اصطلاح منشوری مشاهده شود که از نگاه تیزبین کاربران و به تبع آن رسانه‌ها پنهان نماند و فوتبالیست نگون بخت را به همین سادگی به دردسری بزرگ بیندازد. علاوه بر آن، فوتبالیست‌ها در ایران ناچارند تا به غیر از افکار عمومی به برخی از مراجع نظارتی خاص نیز پاسخگو باشند مثل کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال که بعد از توفیق در غیرقانونی نمودن خالکوبی اکنون عزمش را برای رصد کردن فوتبالیست‌ها در شبکه‌های اجتماعی جزم کرده تا به محض مشاهده هرگونه مورد منشوری مچ بازیکن متخلف را گرفته و پرونده‌ای برای او تشکیل دهد./حزب الله سایبر

ارسال نظر

آخرین اخبار