درحالی قرار است این بازی برای دستگاهXbox اپدیت شود که این بازی هم، مانند سری بازی­های ندای وظیفه کاملا هماهنگ با سیاست­های آمریکا پیش می­رود و در نسخه سوم خود علنا ایرانیان را به عنوان دشمن مقابل گیمر، معرفی کرده بود.

4 Battlefield

سازنده:  DICE Studios

ناشر:  EA Games

سبک: اکشن/شوتر اول شخص

مدها: تک نفره/چند نفره آنلاین

پلتفرم: PS3/Xbox360/PC/PS4/Xbox One

توضیح: درحالی قرار است این بازی برای دستگاهXbox  اپدیت شود که این بازی هم، مانند سری بازی­های ندای وظیفه کاملا هماهنگ با سیاست­های آمریکا پیش می­رود و در نسخه سوم خود علنا ایرانیان را به عنوان دشمن مقابل گیمر، معرفی کرده بود.

خلاصه داستان : داستان حدود ۶ سال پس از درگیری­های نسخه سوم در سال ۲۰۲۰ روایت می­شود و مأموریت­های یک جوخه از تفنگداران نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا را به تصویر می­کشد. در این سال­ها، دنیا در هرج و مرج کامل به سر می­برد و احتمال می­رود که جنگ خونینی میان ابرقدرت­های جهان، به خصوص آمریکا و روسیه سر بگیرد. در این بین، برخی از کشورهای قدرتمند آسیایی نظیر چین، تحت سلطه یکی از ژنرال­های قدرت طلب ارتش، از شرایط بحرانی استفاده کرده و علاوه بر نشانه رفتن اوضاع نابسامان داخلی، وارد نزاع این دو کشور می­شود.

4 Battlefield

درون مایه اصلی این بازی : درنسخه سوم این بازی به وضوح به ایران ستیزی پرداخته شده بود. دشمنان، ایرانی معرفی شده و حتی در نقشه موجود در بازی کوه دماوند، خلیج فارس و بعضی مناطق دیگر ایران هم ذکر شده بود.

اما در نسخه 4 این بازی، رویکرد سازندگان به سمت روسیه و چین گرایش یافته است این بار قرار است گیمر در نقش یک آمریکایی قهرمان ظاهر شده و درمقابل نیروهای روسی و نیروهای چینی که به کمک روس آمده­اند بایستد.

 • برعکس نشان دادن تروریست

نکته مشترک بازی­های آمریکایی، قهرمان نشان دادن نیروهای آمریکایی است. نیروهایی که یا برای نجات جهان پیش قدم شده­اند و یا مظلوم واقع شده و باید درمقابل قدرت تروریستی نیروی مقابل مبارزه کنند و تروریست کسی است که برعلیه آمریکا وارد عمل می­شود.

 • توجیه  افکار عمومی برای اقدامات آمریکا

به راحتی می­توان وجود جریانی در آمریکا  را برای آماده­سازی افکار عمومی آمریکا برای مبارزه و یا جنگ با کشور روسیه احساس کرد. این جریان هم در بازی­های کامپیوتری مانند ندای وظیفه و هم در فیلم­های آمریکا از جمله کاپیتان آمریکایی می­توان دید. البته دربعضی مواقع کشور چین نیز مورد این حملات رسانه­ای قرار می­گیرد اما روسیه پای ثابت اینگونه بازی­هاست.

 • تعریف دشمن

همانگونه که درمورد قبل به آن اشاره شد آمریکا با رویکردی کاملا حساب شده از مدت­ها پیش از وقوع هر حادثه­ای، دشمن موردنظر خود را برای مردمش و حتی جهان تعریف می­کند و آنقدر این کار به صورت مکرر و مداوم انجام می­شود که دیگر برای آمریکایی­ها و یا مردم جهان به مساله­ای کاملا قابل باور تبدیل می­شود طوری که دیگر کاملا با ان مفهوم عجین شده و او را به­راستی دشمن می­دانند. این اتفاق در این بازی نیز افتاده است. در نسخه 3 آن ایرانیان به عنوان دشمن معرفی شده بودند و در این نسخه روس و چین.

 • آمریکا قدرت نجات بخش جهان

کاملا مشخص است که آمریکا نسبت به کشور روسیه احساس خطر می­کند لذا بخشی از تمرکز خود را روی حمله رسانه­ای  به  این کشور معطوف کرده است. درواقع آمریکا نسبت به دوکشور روسیه و چین که مانند آمریکا از حق وتو برخوردارند اما همیشه هماهنگ با آمریکا عمل نمی­کنند نگران است پس بلافاصله خط داستانی فیلم­ها و بازی­هایش را به این سمت متمایل کرده است. درواقع آمریکا به محض احساس کوچکترین مشکلی، سریعا آن را درکارهای تصویری خود انعکاس می­دهد تا اگر حریف، حرکت دیگری انجام داد آمریکا کاملا افکار عمومیش را برای مقابله با آن آماده کرده باشد.

ارسال نظر

 • جواد
  0

  خاحش میکنم

آخرین اخبار