پاسخ قرآن چیست؟

حجت‎الاسلام خلج گفت: چه کسی گفته است حضرت زهرا(س) تنها الگوی زنان یا امیر‏المؤمنین(ع) تنها الگوی مردان است؟ این در حالی است که حضرت زهرا(س) و امیر‏المؤمنین(ع) هر دو برترین الگوهای مردان و زنان عالم به شمار می‌روند.

آیا حضرت زهرا فقط الگوی زنان است

 به گزارش گلستان24، حجت‎الاسلام ناصر خلج، کارشناس و سخنران دینی در گفت‎وگو با خبرنگار فرهنگیباشگاه خبرنگاران پویا، گفت: اگر امروز از زنان این سؤال پرسیده شود که الگوی شما کیست، می‌‌گویند حضرت زهرا(س)، حضرت زینب(س) یا حضرت معصومه(س)، از سوی دیگر اگر مردان چنین سؤالی پرسیده شود، می‌‌گویند امیر‏المؤمنین(ع) الکوی ماست.

 

وی با بیان اینکه وقتی خدا در قرآن می‌خواهد برای کفار ـ مرد و زن ـ الگو معرفی کند، به دو زن اشاره می‌کند، اظهار کرد: همسران حضرات نوح و لوط(ع) در قرآن به عنوان الگوی مردان و زنان کفار نام برده شدند، از سوی دیگر خدا در آیاتی برای مؤمنان وقتی می‌خواهد الگو معرفی کند، باز هم دو زن یعنی آسیه همسر فرعون و حضرت مریم (س) را ذکر می‌کند.

حجت‎الاسلام خلج در پاسخ به این سؤال که منظور امام زمان(عج) از اسوه و الگو قرار دادن مادرشان زهرا(س) چست و چه زمینه‌ها و ابعادی را در بر می‌گیرد، گفت: بر اساس روایات، ابعاد مختلف زندگی امیر‏المؤمنین(ع) و حضرت زهرا(س) بیش از سایر ائمه(ع) بیان شده است و یکی از دلایل آن می‌تواند به جهت این باشد که در کوچک‌ترین اتفاقات در زندگی حضرت زهرا(س) برای محبان و شیعیان صحنه‌ای برای الگوگیری است.

وی خاطرنشان کرد: ارتباط حضرت زهرا(س) با خداوند، خودشان، هم‎نوعانشان و حتی موجودات در عالی‌ترین رتبه و جایگاه قرار دارد. اگر امام زمان(عج) ایشان را اسوه خود قرار دادند، تمام این جوانب را بی‎تردید در بر می‌گیرد. گزارشاتی که دربارۀ عبادات حضرت با خداوند و حتی رفتارشان با مردم وجود دارد، به وضوح نمایان‎کنندۀ این مسأله است.

حجت‎الاسلام خلج با تأکید بر اینکه سبک زندگی زهرایی باید پیوسته در زندگی ما محبان و شیعیان وجود داشته باشد، گفت: حضرت زهرا(س) با نحوۀ رفتار خود با همسرشان، فرزندانشان، کنیزشان و حتی همسایه‌های خود بهترین درس‌ها را به ما آموختند تا ما نیز با تأسی از ایشان، فاطمی‎وار رفتار کنیم.

الگوی زنان

وی با اشاره به سبک زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و سیاسی حضرت زهرا(س) اظهار کرد: در سبک زندگی سیاسی حضرت زهرا(س)، شاهد حضور پر قدرت ایشان در جریان مباهله هستیم، ایشان با تمام وجود برای دفاع از ولایت و امامت وارد میدان شدند، او همان کسی است که در زندگی فردی خود در مقابل مرد نابینا هم رعایت حجاب می‌کند که این درسی بزرگ برای ما محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار