این فیلم روایت گر داستان زن جوانی به نام امی کول (کریستین استوارت) که از شهری کوچک است و به‌عنوان نیروی ارتش آمریکا به زندان گوانتانامو اعزام می‌شود. در این زندان مسلمانانی حضور دارند که توسط ارتش آمریکا دستگیرشده‌اند.

خلاصه‌ای از فیلم اردوگاه اشعه ایکس Camp x-ray

ژانر: درام

نویسنده و کارگردان: پیتر ستلر

بازیگران: کریستین استوارت، پیمان معادی، جان کارول لینچ، لین گریسون

شرکت: Upload films

تاریخ اکران: 17 ژانویه‌ی 2014 (جشنواره‌ی فیلم ساندنس)

کشور: ایالات‌متحده‌ی آمریکا

بودجه‌ی اختصاص‌یافته: 1،000،000 دلار

این فیلم  روایت گر داستان زن جوانی به نام امی کول (کریستین استوارت) که از شهری کوچک است و به‌عنوان نیروی ارتش آمریکا به زندان گوانتانامو اعزام می‌شود. در این زندان مسلمانانی حضور دارند که توسط ارتش آمریکا دستگیرشده‌اند.

در آنجا او سعی دارد خونسردی خود را در برابر طعنه‌های زندانیان حفظ کند و در این میان با یک زندانی جوان مسلمان که 8 سال عمر خود را در گوانتانامو سپری کرده است، آشنا می‌شود.

نام او علی (پیمان معادی) است. دوستی آنان یک دوستی غیرعادی است، بین دو نفر در دو جبهه‌ی مخالف جنگ. آن‌ها در تلاش هستند تا خود را از دیوارهای زندان گوانتانامو رها کنند. در این میان باهم گروهی تشکیل می‌دهند که منجر به تغییراتی در هر دو می‌شود.

Camp x-ray

فیلم از سال 2001 آغاز می‌شود؛ با اخباری از تلویزیون که تصاویری از انفجار برج دوقلو و دودهای سیاهی که از ساختمان بلند می‌شود و به دنبال آن سه مرد مسلمان از خاورمیانه که راهی زندان گوانتانامو می‌شوند، یکی از آن‌ها علی است. 8 سال بعد از حادثه‌ی یازده سپتامبر کول به‌عنوان نگهبان وارد زندان می‌شود.

علی شخصی است که حریصانه کتاب مطالعه می‌کند، از قرآن گرفته تا رمان‌های هری پاتر (البته به‌غیراز آخرین جلد داستان). نگهبانان زندان از دادن آخرین جلد کتاب به زندانیان دریغ می‌ورزند.

او هوشمندانه کول را به صحبت وا می‌دارد و نظرات خود را در مورد نحوه‌ی توزیع کتاب بین زندانیان اجرایی می‌کند. کول در این فیلم با جنبه‌ی مردسالارانه‌ی زندان و بدرفتاری آنان مواجه است و درگیر جنگی نامرئی با این فضا است.

ارسال نظر

آخرین اخبار