فیس‌بوک مأموریت دارد تا مالک همه‌ی زمان‌هایی باشد که با گوشی هوشمند خود سپری می‌کنید.

چرا فیس‌بوک شما را مجبور می‌کند مسنجر دانلود کنید؟

حدود یک سال قبل، فیس‌بوک برنامه‌ی Facebook Home را راه‌اندازی کرد. این نرم‌افزار طراحی‌شده بود تا به‌صورت کامل برنامه‌های گوشی‌های هوشمند را در اختیار بگیرد. پیام او واضح بود: فیس‌بوک مأموریت دارد تا مالک همه‌ی زمان‌هایی باشد که با گوشی هوشمند خود سپری می‌کنید.

این شرکت در یک حرکت جنجال‌برانگیز صاحبان iPhone و Android را وادار کرد تا کسانی را که می‌خواهند با گوشی با دوستان خود چت کنند مسنجر فیس‌بوک را دانلود کنند. این مسنجر سه‌ساله است و همین ثابت می‌کند که می‌خواهد زمان‌های شما را صاحب شود و اگر نتواند به این هدف برسد، به‌قدری شما را با برنامه‌های مختلف بمباران می‌کند که کم‌وبیش به نتیجه‌ی دلخواه می‌رسد.

فیس‌بوک می‌گوید که مردم را وادار به دانلود برنامه می‌کند زیرا سریع‌تر است و قابلیت‌های بیشتری دارد؛ اما دلیل واقعی این است که این شرکت با برنامه‌های متنوع سعی دارد جایگاه خود را حفظ کند. فیس‌بوک نمی‌خواهد به سرنوشت برنامه‌های دیگر مانند Myspace دچار شود و مردم او را به دلیل وجود یک برنامه‌ی قدرتمندتر ترک کنند.

نایب‌رئیس این شرکت، نیت الیوت می‌گوید: تصور کنید که در آینده منبع خبری فیس‌بوک (News Feed) اهمیت خود را از دست بدهد. آن‌ها نمی‌خواهند که کاربران از استفاده‌ی مسنجر فیس‌بوک منصرف شوند تنها به این دلیل که نمی‌خواهند وارد News Feed بشوند. و اگر این دو باهم همراه باشند، ریسک این کار بالا می‌رود.

این راهکاری است که پایه‌گذار فیس‌بوک، مارک زاکربرگ، در ماه اخیر؛ بدان اشاره نموده است. در اوایل امسال شرکت اعلام کرد که آزمایشگاه‌های جدیدی راه‌اندازی کرده است که برای طراحی نرم‌افزارهای جدید اختصاص دارند، تا راه‌های جدید و متنوعی برای کسانی که می‌خواهند در فضای مجازی و با گوشی‌های هوشمند تعامل داشته باشند ایجاد شود.

فیس‌بوک

در سال 2012، این شرکت یک بیلیون دلار برای خرید اینستاگرام هزینه کرد. این مبلغ تا ماه فوریه که فیس‌بوک اعلام کرد قصد دارد مسنجر پرطرفدار WhatsApp را به قیمت 19 بیلیون دلار بخرد، زیاد به‌حساب می‌آمد. البته تا آن زمان

این شرکت نرم افزار Move که یک برنامه‌ی مربوط به‌تناسب اندام است و Oculus VR، شرکتی که فناوری‌های بصری مجازی تولید می‌کند را نیز خریده بود.

بنابراین اگر شما از چرخیدن در بین صفحات فیس‌بوک خسته شده‌اید، می‌توانید از فیس‌بوک خارج‌شده و به سراغ مسنجرها بروید؛ اما به‌هرحال از برنامه‌های فیس‌بوک استفاده می‌کنید و در حوزه‌ی او گام برمی‌دارید. الیوت می‌گوید: داشتن برنامه‌های فردی با هر دامنه‌ی فعالیتی می‌تواند به این شرکت کمک کند تا مالک برنامه‌های گوشی‌های هوشمند شود. آن‌ها می‌خواهند مسئول و مالک تک‌تک لحظه‌هایی باشند که شما با گوشی خود سپری می‌کنید.

از آنجایی‌که فیس‌بوک غول فعالیت‌های تبلیغاتی است، هرچه بیشتر از این برنامه‌ها استفاده کنید، شرکت در مورد شما بیشتر اطلاعات کسب خواهد کرد. کار فیس‌بوک فروختن اطلاعات است بنابراین شما هر چه بیشتر از خدمات و برنامه‌های متنوع آن استفاده کنید؛ بیشتر اطلاعاتی باارزش فروش به آن‌ها می‌دهید.

ارسال نظر

آخرین اخبار