یلیپ سیمور هافمن، کوری مونتیس، جانیس چاپلین، ریور فونیکس و جان بلوشی تنها تعدادی از نام‌هایی هستند که برای همیشه مصرف هروئین را به یاد ما خواهند آورد

گزارش تکان دهنده از مرگ و میر ستارگان هالیوود در اثر مصرف مواد مخدر

یلیپ سیمور هافمن، کوری مونتیس، جانیس چاپلین، ریور فونیکس و جان بلوشی تنها تعدادی از نام‌هایی هستند که برای همیشه مصرف هروئین را به یاد ما خواهند آورد زیرا تمامی این پنج بازیگر در اثر استفاده بیش از حد هروئین یا تلفیقی از هروئین و کوکائین جان باخته‌اند.

دکتر جیسون جری، رئیس کلینیک کلولند رد این رابطه می‌گوید:" استفاده از هروئین در صنعت سرگرمی و اعتیاد بازیگران به آن مساله ی چندان تازه ای نیست. این قضیه به شصت سال پیش برمی گردد یعنی دهه‌ی 1950 وقتی که مصرف هروئین بیشتر در میان موسیقی دانان جاز رواج داشت. اما چون امروز بازیگران و دست و اندر کاران صنعت سرگرمی بیشتر از اقشار دیگر جامعه در کانون توجه قرار دارند در نتیجه ما بیشتر از مصرف هروئین در این قشر می‌شنویم."

ستارگان هالیوود

وقتی جسد بی جان هافمن در خانه‌اش پیدا شد در حالی که سرنگی از بازوی او آویزان بود، مشخص بود که علت مرگ مصرف بیش از حد مواد مخدر است؛ علاوه بر این که 70 بسته هروئین نیز در آپارتمان او کشف گردید. اشخاص سرشناس و چهره‌های شناخته شده‌ی بسیاری از این که این بازیگر مستعد و برنده جایزه اسکار در سن چهل و شش سالگی و به خاطر مصرف مواد جان خود را از دست داد، ابراز تأسف کردند. حتی بسیاری از این ابراز تعجب کردند که چگونه این بازیگر محترم سینما و تئاتر می‌توانسته به هروئین اعتیاد داشته باشد. اگر اندکی به عق برگردیم با نمونه‌های مشابه دیگری نیز مواجه خواهیم شد.

در سال 1970، جسد بی­جان جانیس جاپلین تنها در در حالی که 27 سال داشت توسط مدیر برنامه‌هایش در خانه‌اش در هالیوود پیدا شد و علت مرگ این خواننده افسانه ای نیز مصرف بیش از حد هروئین اعلام گردید. از دیگر بازیگران سرشناسی که مرگ اش در اثر سوءاستفاده مواد مخدر خیلی‌ها را شگفت زده کرد باید به هس لجر بازیگر نقش دلقک در فیلم "شوالیه تاریکی" اشاره کرد که در سال 2008 در خانه‌اش به علت مسمومیت ناشی از مواد مخدر جان باخت؛ این بازیگر در لحظه مرگ تنها 28 سال سن داشت و بسیاری از او به عنوان یکی از بازیگران آینده دار سینمای هالیوود یا می‌کردند.

یلیپ سیمور هافمن، کوری مونتیس

کوری مونتیس بازیگر جوان و خوش آتیه‌ی هالیوود نیز در سن 31 سالگی در حالی در اتاق خود در هتل ونکوور پیدا شد که ساعت‌ها پیش از آن در اثر مصرف ترکیبی از هروئین و مشروبات الکی جان باخته بود. ویتنی هوستون بازیگر و خواننده آمریکایی که به خاطر بازی در فیلم‌هایی چون "محافظ " با نقش­آفرینی کوین کاستنر شهرتی جهانی پیدا کرده بود نیز سال گذشته و در سن چهل و هشت سالگی در وان حمام خانه‌ی خود بی جان پیدا شد و پزشک قانونی علت مرگ او را سوء مصرف موادمخدر از جمله کوکائین اعلام کرد. این اتفاق در حالی بو قوع پیوست که این بازیگر و خواننده سرشناس خود را برای شرکت در مراسم جایزه گرمی Hماده می‌کرد.

دکتر جری و دیگر متخصصین مواد مخدر بر این باورند که مصرف هروئین در میان دست اندر کاران صنعت سرگرمی می‌تواند تعجب برانگیز باشد زیرا در مورد آن به اندازه ای کوکائین یا مواد مخدر دیگر صحبت نشده است. در همین رابطه، دکتر جوزف استرند از مدرسه پزشکی هاروارد می‌گوید: " افراد زیادی هستند که هر روزه مقداری کمی هروئین مصرف می‌کنند و ما هیچ گاه متوجه آن نمی‌شویم. شاید مصرف مخفیانه آن بهتر است زیرا مصرف هروئین بر خلاف کوکائین هنوز به صورت فرهنگی در جامعه آمریکا پذیرفته نشده است."

جانیس چاپلین، ریور فونیکس و جان بلوشی

از نظر کارشناسان در حالی که مصرف کوکائین در بین تجارت پیشگان از آن جا که به آن‌ها انرژی و تمرکز می‌دهد، می‌تواند جالب و جذاب باشد اما جذابیت هروئین بدان خاطر است که به فرد مصرف کننده اجازه فرار از واقعیت را می‌دهد که می‌تواند برای افرادی که مشاغلی با فشار و استرس زیاد دارند، وسوسه کننده باشد. دکتر استرند در همین رابطه می‌افزاید:"در برخی مشاغل که از استرس و فشار کاری بالایی برخوردارند، افراد برای خلاص شدن از این فشار روانی بیشتر به مصرف الکل و موا مخدر تمایل پیدا می‌کنند. ی علت دیگر اعتیاد به هروئین می‌تواند از اعتماد به نفس بیش از حد و احساس آسیب ناپذیری ناشی شود؛ افرادی که اغلب مورد تحسین و تمجید دیگران‌اند، در برخی موارد دچار این شائیه و توهم می‌شوند که هیچ چیز نمی‌تواند به آن‌ها صدمه بزند."

از نظر متخصصین، یکی دیگر از مواردی که زمینه را برای مصرف هروئین و مواد مخدر فراهم می‌کند، استفاده از داروهای آرام بخش، ضداضطراب و  ضدافسرادگی که توسط پزشکان معالج تجویز می‌شود. دکتر استرند در همین رابطه می‌گوید:" افرادی که مضطرب، افسرده یا عصابی اند و از این وضعیت رنج می‌برند، از پتانسیل بالایی برای مصرف مواد مخدر برخوردارند." با این حال متخصصین بر این باورند که اعتیاد به هروئین بر تمام اقشار و مشاغل تأثیر منفی و مخرب می‌گذارد و این که در هیچ قشری به اندازه‌ی بازیگران و خوانندگان مصرف هروئین رواج ندارد که این مساله به نیازمند آسیب شناسی جدی است. با این حال بنا به گفته‌های متخصصین و واقعیت‌های موجود، می‌توان نتیجه گرفت که بسیاری از ستارگان هالیوود علی رغم زرق و برق ظاهری زندگی‌های مرفهشان، دچار خلاهایی درونی و روانی‌اند که برای رهایی از آن به مصرف مواد مخدر پناه می‌برند. عطش شهرت، رواج بی بند باری در کنار تضعیف روابط خانوادگی و سبک زندگی‌های عاری از قید و بند همگی باعث به وجود آمدن عقده‌ها و خلاهایی عاطفی در این ستارگان می‌گردد که با میلیاردها ثروت نیز پر نمی‌شود

ارسال نظر

آخرین اخبار