شبکه اجتماعی اِلوکه برای عضویت در آن نیاز به دعوت‌نامه است و از شانزدهم مرداد )هفتم اوت(دسترس عموم قرارگرفته، هر ساعت ۳۱۰۰۰ درخواست اشتراک دریافت می‌کند.

درخواست روز افزون برای عضویت درضد فیس‌بوک

شبکه اجتماعی اِلوکه برای عضویت در آن نیاز به دعوت‌نامه است و از شانزدهم مرداد )هفتم اوت(دسترس عموم قرارگرفته، هر ساعت ۳۱۰۰۰ درخواست اشتراک دریافت می‌کند.

این سایت را پل باندیتز که صاحب یک مغازه دوچرخه فروشی در ورمونت آمریکا بود برای خود و نود نفر از دوستانش به راه انداخت، اما از تقریباً دو ماه پیش آن را در دسترس عموم قرارداد.

الو در معرفی خود می‌گوید برخلاف سایر شبکه‌های اجتماعی که تبلیغات کنندگان آن‌ها را اداره می‌کنند، الو را گروهی از "طراحان و هنرمندان" ایجاد کرده‌اند.

این شبکه اجتماعی که به آن لقب "ضد-فیسبوک" داده‌اند بدون تبلیغ تجاری است و مدعی است اطلاعات کاربران را به فروش نخواهد رساند.

این سایت فلسفه خود را به‌سادگی چنین عنوان می‌کند: "شما کالا نیستید."

به عقیده گردانندگان الو، کاربر در شبکه‌های اجتماعی دیگر به‌مثابه کالا است ":گردآوری و فروش اطلاعات شخصی شما، خواندن نوشته‌های شما، و نقشه‌برداری از ارتباطات اجتماعی شما برای کسب درآمد مشمئزکننده و غیراخلاقی است."

"اطلاعات مربوط به شما برای تبلیغات کنندگان حراج گذاشته می‌شود یا به دلالان اطلاعات فروخته می‌شوند."

درواقع "کالایی که خریدوفروش می‌شود شما هستید" و کاربر با از دست دادن حریم شخصی خود و قرار گرفتن در معرض تبلیغات تهاجمی بهای گزافی می‌پردازد.

ضد فیس‌بوک

پل باندیتز، مؤسس این شبکه اجتماعی می‌گوید از اینکه به سایت او لقب ضد-فیسبوک داده‌اند خوشحال است، هرچند او هدفی دیگر دارد: "ما فیس‌بوک را رقیب خودمان نمی‌دانیم، فیس‌بوک محل تبلیغ است، اما ما یک شبکه ارتباطی هستیم."

این شبکه اجتماعی قصد دارد برای اینکه "امکانات" بیشتری در اختیار کاربران خود بگذارد مبلغ کمی از کاربران بگیرد: "ما مثل فروشگاه اپلیکیشن (APP Store) برای برخی امکانات چند دلاری خواهیم گرفت."

برخی کارشناسان تردید دارند اِلو فقط با دریافت هزینه برای امکانات بیشتر بتواند به کار خود ادامه دهد.

آن‌ها فیس‌بوک و تامبلر را مثال می‌آورند که ابتدا بدون آگهی بودند، اما بعد به انتشار تبلیغات روی آوردند.

علاوه بر این برخی کارشناسان می‌گویند که یکی از ویژگی‌های اصلی شبکه‌های اجتماعی رایگان بودن آن‌هاست، کسی انتظار ندارد وقتی دوستش او را به عضویت درسایتی دعوت می‌کند مجبور به پرداخت پول باشد

ارسال نظر

آخرین اخبار