جانباز آزاده خان ببینی دوران دفاع مقدس گفت: زمانی که خبر رحلت امام (ره) را شنیدیم زیر شکنجه و کابل های بعثی های عراقی بودیم.

جانباز رامیانی که خبر رحلت امام را در حال شکنجه شنید+تصاویر

به گزارش گلستان 24، روز جانباز بهانه ای شد تا سراغ یکی از یادگاران 8 سال دفاع مقدس برویم و گفتگویی داشته باشیم.

سال 1366 "مهدی جباری" نی تپه در حالیکه 19 سال داشت به خدمت مقدس سربازی اعزام می شود و بعد از گذراندن چهار ماه دوره  تکاوری به "سومار" منطقه جنگی گیلان غرب اعزام شد.

این مرد 46 ساله خان ببینی، سوم خرداد 1367 بر اثر اصابت موج خمپاره 120 مجروح می شود و بعد از بهبود جراحت نیز برای دفاع از خاک کشورش مجددا به منطقه عملیاتی بر می گردد.

حدود دو ماه بعد از مجروحیت در همان منطقه اسیر نیروهای بعثی می شود.

این جانباز بعد از 26 ماه اسارت سرانجام در سال 69 به میهن اسلامی برمی گردد.

 

 JANN6

وی از دوران اسارت می گوید: دوران اسارت، شکنجه و غم بود و من بیشتر زمانها بیمار بودم.

اخبار ایران فقط یک ساعت، آنهم از شبکه فارسی عراق پخش میشد.

همه فعالیت هایمان در یک مکان بود، در شبانه روز فقط به اندازه یک وعده غذا داشتیم.

زمانی که خبر رحلت امام (ره) را شنیدیم زیر شکنجه و کابل های بعثی های عراقی بودیم.

این جانباز آزاده با اشاره به تلخ ترین خاطرات اسارتش می گوید: صف آماربود که از ساعت 16 عصر تا 10 شب باید بر روی دو زانو در هوای سرد می نشستیم.

این آزاده سرافراز شیرین ترین خاطره اش را اینگونه بیان می کند: از زمان برگشت به ایران مطلع نبودیم و در اینخصوص هم حرفی نشده بود، هنگامیکه لب مرز رسیدیم و نیروهای ایرانی را دیدیم بسیار خوشحال شدیم.

جباری از نحوه آزادشدن خود می گوید: ساعت 2نصف شب بود که اسرا را به یک اردوگاه دیگر انتقال دادند و ساعت 6 صبح از صلیب سرخ مارا متوجه کردند.

وی ادامه می دهد: هر6ماه مکان اسرا را تغییر می دادند و در این 3سالی که اسیر بودم در3 شهر جابجا شدم و آخرین مکان زادگاه صدام بود. 
این جانباز دفاع مقدس خطاب به نسل جدید و آینده می گوید: فقط قدر انقلاب ورهبرعزیزمان و خانواده های شهدا و ایثارگران را بدانند.

 

JANN2

 

گفتگوی کوتاهی نیز با همسر آزاده جانباز داشتیم، وی از ازدواج با یک ازاده جانبازمی گوید: هم خوب است هم بد، جانبازآزاده بر اثر شکنجه هایی که توسط بعثی ها داشته دارای مشکلاتی است و باید برای زندگی با اوصبوری کرد.

وقتی به او میگویم چه شد که تصمیم به ازدواج با یک جانباز آزاده گرفتید، می گوید: با توجه به شناخت کامل و اینکه از هر لحاظ نجیب بود.
اولش گفته بود که کم حوصله است و با یک اسیر زندگی کردن صبر زیاد می خواهد.

این همسر جانباز آزاده در توصیه اش به جوانان می گوید: جوانان در زندگی صبور باشند.

JANN3

JANN4

JANN5

انتهای پیام/گل رامیان

ارسال نظر

آخرین اخبار