ورزش مادر ایران در آمار تاریخ‌ساز شد

بیست و دومین دوره رقابت‌های دوومیدانی قهرمانی آسیا در حالی به پایان رسید که کاروان کشورمان بهترین نتیجه تاریخ ایران در این رشته را به ثبت رساند.

بهترین عملکرد تاریخ دوومیدانی و درخششی که هیچکس پیش‌بینی نمی‌کرد
به گزارش گلستان 24، هفته گذشته و پیش از اعزام کاروان دوومیدانی ایران به رقابت‌های قهرمانی آسیا در هند هیچ کارشناسی پیش‌بینی می‌کرد که نمایندگان ایران بتوانند چندین مدال طلا کسب کنند. حتی مجید کیهانی، رئیس فدراسیون فقط از داشتن شانس طلا حرف زده بود و به واقع گمان هم نمی‌کرد که بهترین نتیجه تاریخ دوومیدانی ایران در قاره کهن در دوره ریاست او رقم بخورد، اما این اتفاق محقق شد و کاروان ایران با کسب چهار طلا و یک برنز به کار خود در اودیشای هند پایان داد.

احسان حدادی در پرتاب دیسک، علی ثمری در پرتاب وزنه، حسین کیهانی در دوی 3 هزار متر و حسن تفتیان در دوی 100 متر به مقام قهرمانی رسیدند و مسلم نیادوست در دوی 1500 متر صاحب گردن‌آویز برنز شد.

این بهترین عملکرد دوومیدانی ایران در آسیا بود، چرا که سابقه نداشت دوندگان کشورمان بتوانند در یک دوره از این مسابقات چهار طلا بگیرند، اما کاروان 2017 به اندازه یک‌سوم همه ادوار قبلی که شرکت کرده بود، ورزشکار روی سکوی قهرمانی داشت. در مجموع 21 دوره قبلی این رقابت‌ها، دوندگان کشورمان 13 طلا، 15 نقره و 20 برنز کسب کرده بودند که این اعداد به لطف درخشش در هند به 17 طلا، 15 نقره و 21 برنز و مجموع 53 مدال افزایش یافت. رکورد قبلی در اختیار تیمی بود که در سال 2007 به اردن اعزام شد. آن تیم توانست 2 طلا، 4 نقره و 3 برنز کسب کند، اما در مرغوبیت مدال در سال 2017 باعث ثبت بهترین عملکرد تاریخ شد.

دوومیدانی

در زیر نگاهی به همه طلایی‌های دوومیدانی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا می‌اندازیم:

1973- تیمور غیاثی و جلال کشمیری

1975- تیمور غیاثی

1989- فرامرز روستایی‌فر

1991- حمید سجادی

2000- محمد جلودارزاده

2005- احسان حدادی

2007- احسان حدادی و محسن ربانی

2009- احسان حدادی و سجاد مرادی

2011- احسان حدادی و هادی سپهرزاد

2017- احسان حدادی، حسین کیهانی، علی ثمری و حسن تفتیان

در بین نفراتی که به هند اعزام شدند، فقط حدادی، محمد صمیمی و کیوان قنبرزاده سابقه مدال‌آوری در آسیا را داشتند، اما حالا باید به این لیست کیهانی، تفتیان، ثمری و نیادوست را اضافه کرد.

همچنین باید به درخشش احسان حدادی نیز اشاره کرد. حدادی که در المپیک و بازی های کشورهای اسلامی نتایج مورد نظر را نگرفته بود، در اودیشا نشان داد که به اوج بازگشته و با کسب پنجمین طلایش در آسیا، نامش را جاودانه کرد.

در طول ادوار قبلی این بازی‌ها ورزشکارانی از ایران بودند که سابقه کسب پنج مدال را داشتند. حمید سجادی (یک طلا و چهار برنز)، عباس صمیمی (3 نقره و 2 برنز)، سجاد مرادی (یک طلا و 4 نقره) در کارنامه خود 5 مدال داشتند، اما حدادی با 5 طلا بالاتر از همه قرار گرفت.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار