مدیرکل میراث فرهنگی گلستان گفت: نقشه برداری هوایی از دیوار تاریخی گرگان جهت تکمیل و ارسال پرونده برای ثبت جهانی، درحال انجام است.

نقشه برداری هوایی از دیوار تاریخی گرگان

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان گفت: نقشه برداری هوایی از دیوار تاریخی گرگان جهت تکمیل و ارسال پرونده برای ثبت جهانی، درحال انجام است.

به گزارش گلستان 24، احمد تجری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان در خصوص نقشه برداری هوایی از دیوار تاریخی گرگان، گفت: آخرین نقشه برداری از دیوار گرگان مربوط به ۵۰ سال قبل است.

وی با بیان اینکه اکنون حدود سه هفته است که نقشه برداری هوایی دیوار تاریخی ۲۰۰کیلومتری گرگان در حال انجام است، افزود: باتوجه به اینکه نقشه برداری تا سه هفته دیگر ادامه دارد. پرونده ثبت جهانی این پروژه در تابستان۱۴۰۰ تکمیل و ارسال می‌شود.

تجری تصریح کرد:دیوار بزرگ گرگان که در گذشته به نام دیوار بزرگ اسکندر یا دیوار سرخ که در متون قدیمی با نام مار سرخ نیز نامیده شده‌است، دیواری تاریخی است که از روستای صفا ایشان شهرستان گمیشان در کرانه شرقی دریای خزر شروع شده و تا ارتفاعات بیلی کوه شهرستان کلاله در شرق گلستان امتداد داشته است.

وی یادآور شد: مطالعات انجام‌شده در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که این دیوار در دوره ساسانی و برای جلوگیری از هجوم اقوام شمالی احداث شده است.

گفتنی است اکنون تقریباً این دیوار از بین رفته و فقط بخش‌های کوچکی از آن که در زیر خاک مدفون مانده، باقی است.

از دیوار تاریخی گرگان بعد از دیوار چین و سمیز آلمان به عنوان سومین دیوار دفاعی طولانی دنیا نام برده شده است.

این دیوار عظیم تاریخی در ۲۹تیر۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار