معاون آب منطقه‌ای گلستان با اشاره به لایروبی گرگانرود و قره‌سو گفت: سالانه ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای لایروبی رودخانه‌های استان نیاز داریم.

ایروبی رودخانه‌های استان گلستان نیازمند اعتبار است

به گزارش گلستان ۲۴؛ حسین دهقان ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهارداشت: براساس قانون توزیع عادلانه آب وزارت نیرو مکلف به لایروبی مجاری آب برای عبور سیلاب با دوره بازگشت 25 ساله است.

وی درباره لایروبی گرگانرود گفت: انجام لایروبی برای افزایش آب‌گذری نمی‌تواند به تنهایی موثر باشد. گرگانرود از آق‌قلا به سمت دریا در هر 10 کیلومتر 2.2 متر شیب دارد که شرایط رسوب‌گذاری را در این رودخانه مهیا کرده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای استان ادامه داد: افزایش عرض رودخانه نیز از دیگر موضوعات موردتوجه است. با توجه به گستردگی سکونتگاه‌های شهری و روستایی و ایجاد سازه‌های تقاطعی باید بار مالی و مباحث اجتماعی این اتفاق ارزیابی شود.

وی گفت: در عین حال باید به فکر ایجاد سیستم‌های انحراف سیلاب، ایجاد سیل‌بندها، سیستم پخش و ذخیره سیلاب و غیره هم باشیم.

دهقان با بیان اینکه هزینه لایروبی هر یک کیلومتر از رودخانه 500 میلیون تومان است، اظهارداشت: اگر همه اعتباراتی را که برای بازسازی نقاط آسیب‌دیده رودخانه‌ها استان فقط برای لایروبی بگذاریم هم نمی‌توانیم بیش از 100 کیلومتر از رودخانه‌ها را لایروبی کنیم.

وی گفت: رودخانه قره‌سو پس از سیل اخیر به طور کامل نیازمند لایروبی است و براساس اطلاعات ایستگاه هیدرومتری آق‌قلا ظرفیت آب‌گذری این رودخانه 15 تا 20 درصد کاهش یافته است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان با اشاره به طول دو هزار و 700 کیلومتری رودخانه‌های استان اظهارداشت: براساس محاسبه‌های کارشناسی هر سه سال باید یکهزار و 800 کیلومتر از رودخانه‌های استان لایروبی شود. به بیانی دیگر هر سال 600 کیلومتر که دست کم 180 میلیارد تومان اعتبار برای این کار نیاز داریم.

وی افزود: این در حالی است که در سایر بخش‌های مربوط به مهندسی رودخانه، رپرگذاری، نقشه‌برداری، حفاظت از رودخانه و غیره نیز باید اعتبار هزینه کنیم.

/تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار