لیگ برتر بسکتبال ایران که تا پایان مرحله مقدماتی با پیشتازی تیم شهرداری گرگان در حال برگزاری بود، پس از شیوع کرونا و تعلیق همه مسابقات ورزشی، به سردرگمی مدیران فدراسیون، گرفتاری مدیران باشگاه‌ها و دغدغه هواداران تبدیل شد که در این میان اطلاعیه فدراسیون برای اعلام پایان لیگ بدون معرفی تیم قهرمان، گرگانی‌ها را عصبانی و مدیران تیم شهرداری را به واکنش واداشت.

اعتراض گرگانی‌ها به فدراسیون بسکتبال: ما قهرمانیم

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ایرنا، مشخص نبودن زمان پایان محدودیت های ناشی از کرونا، به تصمیم فدراسیون برای اعلام پایان لیگ منجر شد که این اتفاق و مشخص نکردن تیم قهرمان، به مذاق باشگاه شهرداری گرگان و هوادارانش که صدرنشین لیگ امسال بودند خوش نیامد تا جایی که مدیرعامل این تیم تهدید کرد در صورتی که فدراسیون از تصمیمش عقب نشینی نکرده و این تیم را به عنوان قهرمان معرفی نکند از لیگ فصل آینده کناره گیری خواهند کرد.

شهرداری گرگان تیم کم سابقه ای در بسکتبال ایران نیست اما نایب قهرمانی فصل گذشته، مهمترین افتخار کسب شده این تیم در دوران پرفراز و نشیب گذشته بود که موجب توجه بیشتر مدیران شهرداری برای افزایش بودجه تیم برای شکستن طلسم قهرمان نشدن بود.

ترمیم ساختار تیم با جذب بازیکنان مطرح و از همه مهمتر به خدمت گرفتن سرمربی تیم ملی، حاکی از عزم جدی گرگانی ها برای کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر بسکتبال داشت که تا پایان مرحله مقدماتی، اتفاقی دست یافتنی و محتمل به نظر می رسید اما شیوع کرونا همه این تحلیل ها و کاخ آرزوهای جامعه ورزش و بسکتبال گرگان را بر باد داد.

فدراسیون بسکتبال چهارشنبه گذشته در اطلاعیه‌ای باتوجه به گسترش شیوع ویروس کرونا و نامشخص بودن پیش‌بینی زمان خروج از بحران این بیماری و تبعیت از دستورالعمل ستاد ملی مبارزه با کرونا در ورزش، ضمن لحاظ نمودن حفظ رده بندی تیم های باشگاهی در پایان مرحله گروهی و عدم اعلام قهرمان لیگ فصل حاضر، تصمیم به اتمام لیگ برتر فصل مسابقاتی ۹۹-۹۸ گرفت.

این فدراسیون همچنین اعلام کرد: در صورت اعلام تقویم برگزاری مسابقات باشگاهی غرب آسیا و قهرمانی باشگاه‌های آسیا، تصمیم گیری در خصوص چگونگی اعلام حضور نماینده باشگاه‌های ایران در این مسابقات با اطلاع مدیران باشگاه‌های لیگ برتر اتخاذ خواهد شد.

رییس هیات بسکتبال گلستان در این خصوص گفت : نظر باشگاه شهرداری گرگان در خصوص مسابقات بسیار منطقی است و اگر فدراسیون بر این عقیده است که لیگ به پایان رسیده باید نتیجه آن نیز قطعی اعلام کند تا تیم ها از بلاتکلیفی خارج شوند.

اسداله کبیر اظهار داشت: برخی ها در فدراسیون بر این عقیده هستند که با بهبود شرایط در اواخر تابستان، مسابقه چهار جانبه ای را برگزار کنند تا تکلیف قهرمان فصل مشخص شود که این تصمیم برای تیم شهرداری گرگان پذیرفتنی نیست.

وی اظهار داشت: اگر قرار بر ادامه مسابقات است، فدارسیون باید لیگ را تا پایان کرونا تعلیق کرده و با بهتر شدن شرایط، طبق برنامه مراحله پلی‌آف را برگزار کند.

کبیر گفت : با اطلاعیه فدراسیون برخی ابهامات باقی مانده که مثلا تکلیف تیم های که قرار است به مسابقات آسیایی بروند چیست و یا نحوه قرارداد بازیکنان با تیم ها چگونه است؟

رییس هیات بسکتبال گلستان افزود: قرارداد بازیکنان با تیم ها تا پایان فصل و در محدوده زمانی مشخصی است و آن ها در مسابقاتی که قراردادی ندارند بازی نخواهد کرد.

وی از وزارت ورزش و جوانان خواست با فدراسیون ها مکاتبه کرده و چگونگی پایان دادن به فصل مسابقاتی همه رشته ها را با رویه ای ثابت و منطقی تعیین کند.

کبیر اظهار داشت: اگر در یک فدراسیون تیم صدرنشین به عنوان قهرمان معرفی شود و در فدراسیونی تصمیم دیگری گرفته شود، سنگ روی سنگ بند نمی شود.

مدیرکل سابق ورزش و جوانان استان گلستان از پیگیری این مشکل از طریق وزارتخانه خبر داد و گفت: استاندار نیز مذاکراتی با وزیر ورزش داشته که در نتیجه آن، وزیر دستور بررسی این مشکل را صادر کرد.

بهمن طیبی اظهار داشت: با توجه به این‌که در پایان مرحله اول لیگ بسکتبال، همه تیم ها یک بار به صورت رفت و برگشت با هم بازی کردند، نتیجه فعلی و شرایط تیم ها در جدول می تواند معیار مناسبی برای تعیین تیم قهرمان باشد که بر اساس نتایج به دست آمده، شهرداری گرگان استحقاق کسب عنوان قهرمانی را دارد.

وی افزود: اینکه فدراسیون برای اتخاذ این گونه تصمیم ها فقط به نظرات مدیران باشگاه های حاضر در لیگ برتر بسنده کند کافی نیست و باید به شرایط تیم ها در جدول به عنوان پایه مهم اتخاذ یک رای توجه کرد.

مدیرکل ورزش و جوانان گلستان ادامه داد: صدور اطلاعیه فدراسیون و نامشخص بودن تکلیف تیم قهرمان، تصمیمی محافظه کاری و غیرمنطقی است.

وی در خصوص اظهارات مدیران باشگاه شهرداری گرگان مبنی بر انصراف از تیم داری در فصل آینده لیگ برتر گفت: این تصمیم، موضعی داخلی باشگاه است اما اجرای آن به صلاح ورزش استان نیست.

بهمن طیبی صبح امروز از مسوولیت در اداره کل ورزش و جوانان گلستان خداحافظی کرد و جای خود را به قاسمعلی برزمینی داد.

مدیرعامل تیم بسکتبال شهرداری گرگان هم گفت: در بیانیه فدراسیون حق مطلب به خوبی ادا نشده و رییس فدراسیون در مصاحبه‌های مختلف روزهای اخیر نظرات گوناگونی داده که نشان می‌دهد، این مجموعه از ثبات برخوردار نیست.

عبدالرضا دادبود ادامه داد: شهرداری گرگان تیمی مردمی است که هزینه های آن از محل درآمد عوارض‌های شهرداری تامین می‌شود و به همین دلیل نمی توان از هزینه هایی که برای این تیم در یک فصل انجام شد به راحتی صرف نظر کرد.

وی گفت: فدراسیون گفته که در تابستان یک مسابقه ۴ یا هشت جانبه برگزار می شود که بر اساس نتایج آن، تیم قهرمان فصل اخیر مشخص خواهد شد اما چگونه ممکن است بازیکنان در فصلی که پایان رسمی آن اعلام شده در تیم بمانند و بدون قرارداد بازی کنند؟

دادبود افزود: اجرای این تصمیم بدون شک باعث افت کیفی مسابقات لیگ بسکتبال شده و ضربه سنگینی بر اعتبار این ورزش خواهد زد.

وی بیان کرد: تیم شهرداری گرگان لیاقت قهرمانی و حضور در رقابت‌های باشگاه‌های آسیا را دارد که امیدواریم فدراسیون در تصمیمش تجدید نظر کرده و تیم ما را که در صدر جدول رده بندی قرار دارد به عنوان قهرمان معرفی کند که در غیر اینصورت از طریق مراجع قضایی برای احقاق حق خود اقدام خواهیم کرد.

دبیر فدراسیون بسکتبال  جمهوری اسلامی ایران هم با اشاره به حواشی پدید آمده اخیر گفت: برای مشخص کردن تیم قهرمان نیازمند اتمام لیگ و برگزاری مرحله پلی آف هستیم.

مسعود عماری اظهار داشت: تیم ها به طور معمول برای مرحله پلی آف برنامه ویژه ای دارند و ممکن است برای این بازی ها هزینه هایی به مراتب بیشتر از مرحله مقدماتی انجام دهند که بر این اساس نمی توان نتایج مرحله اول را به عنوان پایه معرفی تیم قهرمان محاسبه کرد.

وی افزود: به عنوان نمونه فصل قبل شهرداری گرگان در مرحله مقدماتی در جایگاه سوم قرار گرفت اما در مرحله پلی‌آف تیم دوم رده بندی را شکست داد و با حضور در فینال به مقام نایب قهرمانی رسید.

دبیر فدراسیون بسکتبال ادامه داد: با توجه به شیوع کرونا، تمرین تیم ها تعطیل شده و اگر بخواهند در مسابقه ای شرکت کنند باید ۲ ماه تمرین کنند که با احتساب این زمان، برگزاری مسابقه پلی آف به شهریورماه و گرمای تابستان موکول می شود که زمان مناسبی برای برگزاری این بازی های فشرده نیست.

عماری گفت : اگر شرایط کنفدراسوین آسیا برای برگزاری مسابقات غرب آسیا و قهرمانی آسیا مهیا شود و بخواهیم نماینده معرفی کنیم با بررسی همه جوانب به یک تصمیم واحد خواهیم رسید و از الان نمی توان در خصوص چگونگی انتخاب نماینده ایران در این مسابقات اظهار نظر کرد.

وی در خصوص تصمیم فعلی فدراسیون نیز گفت : با کسب نظر همه تیم های حاضر در مسابقات تصمیم فعلی اتخاذ شده و تلاش کردیم بر اساس اصول و قواعد حرفه ای، تصمیمی گرفته شود که به نفع جامعه بسکتبال باشد.

دبیر فدراسیون بسکتبال گفت: در کشورهای حوزه شرق اروپا هم لیگ بسکتبال بدون مشخص شدن قهرمان به پایان رسیده و تصمیم فدراسیون بسکتبال ایران موضوع جدیدی نیست.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار