سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان گلستان از آغاز خرید کلزا در گلستان خبر داد و گفت: انتظار می‌رود در سال جاری حدود 106 هزار تن دانه روغنی کلزا از بیش از 59 هزار هکتار اراضی زیر کشت دانه روغنی کلزا در گلستان تولید شود.

پیش‌بینی تولید حدود 106 هزار تن دانه روغنی کلزا در گلستان

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل غله وخدمات بازرگانی گلستان، منصور صیادی اظهار کرد: طی سال زراعی جاری اولین محموله دانه روغنی کلزا در قالب خرید تضمینی براساس دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی دولت از کشاورزان زحمتکش گلستانی خریداری شد.
وی تصریح کرد: نخستین محموله خرید که از مزارع شهرستان گنبدکاووس برداشت شد به مرکز خرید تضمینی طلای سفید تحویل شد و قیمت پایه خرید تضمینی دانه روغنی کلزا در سال زراعی جاری 46 هزار و 602 ریال برای هر کیلوگرم اعلام شده است و این قیمت براساس پایه خرید با دو درصد ناخالصی و 10 درصد رطوبت است.
سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان گلستان با بیان اینکه در فرآیند خرید دانه روغنی کلزا از استانداردهای ملی نمونه‌برداری، آزمون دانه‌های روغنی و اندازه‌گیری رطوبت استفاده می‌شود، افزود: حداکثر ناخالصی قابل قبول دانه آفتابگردان برای خرید تضمینی 10 درصد و همچنین حداکثر رطوبت مجاز برای این دانه روغنی 20 درصد است.

* پیش‌بینی تولید حدود 106 هزار تن دانه روغنی کلزا در گلستان
صیادی افزود: بر‌اساس پیش‌بینی‌های اعلامی از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان انتظار می‌رود  در سال جاری حدود 106 هزار تن دانه روغنی کلزا از بیش از 59 هزار هکتار اراضی زیر کشت دانه روغنی کلزا در گلستان تولید شود و از در نظر گرفتن تعداد 50 مرکز خرید کلزا در  سطح استان گلستان برای خرید تضمینی این محصول خبر داد.
وی اظهار کرد : استان گلستان از استان‌های پیشرو در امر تولید و خرید تضمینی دانه روغنی کلزا است و رتبه نخست خرید این محصول را در کشور به خود اختصاص می‌دهد.

صیادی گفت: همچنین با توجه به اینکه خرید تضمینی از طریق سامانه «سیفا» و استعلام از سامانه پهنه‌بندی جهاد کشاورزی صورت می‌گیرد از کشاورزان خواست تا در صورت عدم ثبت مشخصات در سامانه پهنه‌بندی در اسرع وقت نسبت به ثبت مشخصات در این سامانه اقدام کنند.
سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی گلستان خاطرنشان کرد: قبل از فرا رسیدن فصل خرید نسبت به افتتاح حساب در بانک کشاورزی به تمام کشاورزان از طریق مقتضی اطلاع‌رسانی شده و لازم به ذکر است وجه قابل پرداخت پس از تحویل محموله و ثبت اطلاعات حساب در سامانه بانک عامل در کوتاه‌ترین زمان ممکن پرداخت می‌شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار