جاذبه های فراوان طبیعی و تاریخی «آشوراده» تنها جزیره ایرانی دریایی خزر با همت مسئولان می تواند پیشران توسعه گلستان باشد.

آشوراده؛ تنها جزیره ایرانی خزر در حسرت گردشگران

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از مهر، آشوراده، تنها جزیره ایرانی خزر علیرغم داشتن جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی همچنان از داشتن گردشگر محروم است.

گردشگران، به دنبال سرزمین‌های بکر و سرشار از جاذبه‌ای هم چون جزیره آشوراده هستند و با ایجاد اندک زیرساخت می‌توان تمهیدات حضور آنها را فراهم کرد اما فرصت طلایی گردشگری این سرمایه طبیعی گلستان به آسانی از کف می‌رود.

آشوراده که در منتهی الیه شرقی شبه جزیره میانکاله در شهرستان بندرترکمن واقع شده در سده‌های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروه‌های انسانی با حفر کانال از توده اصلی خشکی خود (شبه جزیره میانکاله) جدا شد.

این جزیره قبل از وقوع سیل سال ۱۳۷۲ با امکاناتی همچون پاسگاه ژاندارمری، شرکت تعاونی روستایی، مدرسه، مغازه، مسجد و حسینیه بیش از هزار نفر سکنه داشت که به مشاغل دامداری، کارگری، پیشه وری و ماهیگیری مشغول بودند اما با طغیان رود ولگا در روسیه و وقوع سیلاب ناشی از بالا آمدن دریای خزر، خالی از سکنه شد.

آشوراده زیستگاه حیواناتی چون شغال، روباه، خرگوش، ماهی، قرقاول، جوجه تیغی، لاک پشت، مار، گورکن، کبک و پرندگان دریایی بی شمار، گراز و رمه اسبان وحشی است.

لینک مشاهده کلیپ

ارسال نظر

آخرین اخبار