نیرو‌های جنگلبانی قرق حین روبرو شدن با متخلفان آسیب زننده به طبیعت زخمی شده، ولی فرماندار گرگان اعلام کرد که هنوز عمدی بودن آتش سوزی‌ها محرز نشده و موضوع در دست بررسی است.

زخمی شدن ۲ جنگلبان حین دفاع از طبیعت/ عمدی بودن آتش محرز نشده است

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علی اصغر نیکویی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گرگان گفت: نیرو‌های جنگلبانی طی تعقیب و گریز متخلفانی که به صورت عمدی جنگل را آتش می‌زدند، مصدوم شدند.

نیکویی افزود: متخلفان در حال آتش زدن بخشی از جنگل قرق بودن که دو نیرو‌ از نیروی های منابع طبیعی با آن‌ها درگیر شده و در این اتفاق این دو جنگلبان مصدوم می‌شوند.

او توضیح داد: نیرو‌ها در منطقه در حال خاموش کردن حریق بودن که متوجه چند نقطه حریق جدید می‌شوند و با پیگیری ماجرا متوجه دو نفر متخلف شده که در حال آتش زدن عرصه‌های جنگلی منطقه گلریز قرق بودند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گرگان اضافه کرد: طی تعقیب و گریز متخلفان با نیرو‌ها درگیر دو نفر از نیرو‌ها زخمی شدند.

او با اشاره به این‌که پس از اطلاع، بلافاصله نیرو‌های حفاطتی ما اعم از قرقبانان شرکت‌ها و نیرو‌های حفاظتی سازمان وارد عمل شدند، ادامه داد: پیگیری‌ها منجر به دستگیری دو متخلف شد و خوشبختانه دو نیروی منابع طبیعی به‌صورت سرپایی در بیمارستان مداوا شدند.

نیکویی با اشاره به اینکه، در این رابطه یک دستگاه موتورسیکلت شناسایی و توقیف شد، افزود: دو نفر هم دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

عمدی محرز نشده است

اما در حالی که منابع طبیعی اعلام کرد که این آتش سوزی‌ها عمدی بوده، فرماندار گرگان گفت که عمدبودن آتش سوزی‌های دو روز گذشته حوالی شهر قرق هنوز ثابت نشده و موضوع توسط مقام قضایی در دست بررسی است.

محمد حمیدی که عصر چهارشنبه به همراه فرمانده انتظامی شهرستان گرگان به منظور بررسی آخرین وضعیت مهار آتش سوزی‌های دو روز گذشته در منطقه حضور پیداکرده بود، گفت: هنوز عمدی بودن آتش سوزی‌ها ثابت نشده و موضوع در دست بررسی مقامات قضایی است.

رئیس شورای تامین شهرستان گرگان با اشاره به اینکه شهر قرق علیرغم تنوع قومیتی هموطنان از شهر‌های آرام و بدون تنش گرگان و استان است، عنوان کرد: این امر خود نشان دهنده فرهنگ تعامل و همراهی مردم با سیاست‌های نظام بوده و مردم همیشه در مهار بحران‌های طبیعی پیشقدم هستند.

حمیدی تصریح کرد: همراهی و همکاری خوب مردم در کنار پرسنل زحمتکش منابع طبیعی و شهرداری‌ها و نیرو‌های پایگاه‌های مقاومت بسیج شهر و روستا توانست آتش را مهار کند.

او بیان کرد: در اتفاقات اینچنینی که ممکن است از روی غفلت و یا ناآگاهی صورت گیرد نباید مردم زحمت کش منطقه را مقصر دانست که مورد سوءاستفاده دشمنان نظام قرارگیرد.

رئیس مدیریت بحران شهرستان گرگان گفت: کمیته اطفا حریق روستایی با مدیریت بخشدار بهاران و محوریت دهیاران و همراهی شورا‌های اسلامی روستا‌های حاشیه جنگل و با حضور نیرو‌های مردمی بومی و پایگاه‌های بسیج فعال شوند تا در مواقع بحرانی بتوانند در کوتاه‌ترین زمان و به موقع عمل کنند.

فرماندار شهرستان گرگان همچنین از شورای شهر قرق و معتمدان و متنفذان منطقه خواست تا مثل همیشه در این گونه مواقع مشکلات را با درایت خود و با ریش سفیدی حل کنند.

خسارت به جنگل‌ها

گفتنی است آتش افروزی خسارات هنگفت و جبران ناپذیر به جنگل‌ها و مراتع زده و ثروت ملی را از بین می‌برند که به همین دلیل عاملان آن باید در برابر اقدام نابخردانه و نامعقول خود پاسخگو باشند.

آتش سوزی‌ها ضربه و آسیب جدی به محیط زیست وارد می‌آورد و علاوه بر تخریب خاک، مرگ تلخ جانورانی که توان و قدرت فرار از منطقه را ندارند را موجب می‌شود که مشاهده چنین مواردی به جد دردناک و آزار دهنده است.

در فصول گرم سال کوچکترین سهل انگاری و بی احتیاطی می‌تواند آتش سوزی‌های گسترده و خسارت بار را موجب شود و زیان‌های جبران ناپذیری بر پیکر منابع ملی وارد آورد لذا منابع طبیعی و دوستداران محیط زیست همواره از مردم خواست از برافروختن آتش در جنگل‌ها و مراتع خودداری کنند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار