مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان گفت: کیفیت پایین و ایمنی اندک جاده‌ها، عامل وقوع حدود ۶ درصد تصادفات گلستان است که برای حل این مشکل، بهسازی و ایمنی راه‌ها با اولویت مناطق پرخطر در دستور کار قرار دارد.

جاده‌ها مقصر ۶ درصد تصادفات گلستان هستند

به گزارش گلستان ۲۴؛ مهدی میقانی روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خسارت دیدگان مالی و جانی در تصادفات سال گذشته ۱۴۶ پرونده در محاکم قضایی علیه راهداری با ادعای عامل اصلی بروز تصادف و خسارت مطرح کردند که با نظر کارشناسان، جاده ها در ۶ درصد آن ها شامل ۹ تصادف مقصر شناخته شد.

طبق اعلام حسین زارعی مدیرکل پزشکی قانونی گلستان، پارسال ۴۱۹ نفر در حوادث رانندگی این استان جان خود را از دست دادند.

میقانی در ادامه به تلاش برای ایمن سازی مدارس واقع در حاشیه راه ها اشاره کرد و گفت : ۱۲۸ مدرسه گلستان نیازمند ایمن سازی راه ها در محدوده پیرامونی تردد دانش آموزان است که از این تعداد، ۳۵ مدرسه امسال مشمول اقدامات فنی بوده و ایمن می شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان اظهار داشت: در کنار انجام اقدامات فنی، توجه به مسائل آموزشی و فرهنگ‌سازی، اصلی‌ترین رویکرد ارتقای ایمنی تردد در جاده‌ها و کاهش تصادفات است که در این زمینه نیز با همراهی سایر نهادها تلاش های خوبی در دستور کار قرار دارد.

میقانی با اشاره به وقوع حوادث تلخ رانندگی در سال گذشته و جان باختن تعدادی از هم استانی ها گفت: در حادثه برخورد تانکر سیمان و مینی بوس در شرق گلستان که موجب جان باختن ده ها نفر شد، عامل انسانی مقصر بوده که برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه، نظارت ها در سندیکاهای باربری و تزانزیتی بیشتر شد.

وی همچنین به اقدامات صورت گرفته در تقویت ایمنی در حوزه جابجایی مسافر اشاره کرد و افزود :با راه اندازی سامانه "سپهتن" شرکت های حمل و نقل اداره کل راهداری و پلیس راه در طول حرکت اتوبوس ها از مبدا تا مقصد بر رفتار راننده و وضعیت فنی و ایمنی اتوبوس نظارت کامل داشته و با تشدید نظارت‌ها امیدوار به کاهش تصادفات و سوانح جاده‌ای هستیم.

سامانه پایش و نظارت هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل عمومی کشور (سپهتن) برای ارتقای بهره وری صنعت حمل و نقل کشور به خصوص ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای و با توجه به قوانین و مقررات جاری کشور اجرا شد.

با تجهیز خودرو ها به این سامانه تمام ذینفعان طرح شامل پلیس راهور ناجا، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، مالکین و راننده های خودرو، شرکت ها و موسسات حمل و نقل و همچنین مسافرین و صاحبان بار مدیریت و نظارت هوشمندانه ای به تردد و عملکرد خودرو و راننده خواهند داشت .

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان همچنین در خصوص بهسازی مسیر گرگان به روستای زیارت گفت: مقاوم سازی، استانداردسازی، بهسازی و ارتقای ایمنی این مسیر نیازمند تصویب اعتبار در کمیته اعتبارات فرمانداری گرگان است که امیدواریم در سال جاری با اختصاص اعتبار لازم، ایمن‌سازی این مسیر اجرا شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار