مراسم قدر دانی از عوامل تهیه و تولید مستند خبری الماس هیرکانی در استانداری گلستان برگزار شد .

عزم مسئولان استان برای نجات ترافل گلستان/قدردانی از عوامل تهیه و تولید مستند الماس هیرکانی
به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، در این مراسم که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط با موضوع قاچاق ترافل و همچنین تخریب جنگل‌ها برگزار شد معاون امور اقتصادی استاندارگلستان گفت: پس از پخش این مستند از شبکه‌های استانی و ملی استاندار دستور داد تا در اولین فرصت از عوامل تهیه این مستند به پاس زحماتشات قدر دانی شود.

کریمی افزود: این مستند تلنگری بود برای همه مسئولان استان و خصوصا مسئولان دستگاه‌های مرتبط تا هرچه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهند.

او ادامه داد:برگزاری این جلسه علاوه بر قدر دانی ازعوامل تولید می‌تواند بهانه‌ای باشد برای آنکه به یک جمع بندی واحد درباره راهکار حل این مشکل برسیم و هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهیم.

دکتر فرجی رییس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع گلستان هم در این جلسه گفت: با شرایط موجود و آنچه که در مستند آمده ۲ راه حل یش رو داریم که می‌توانیم برای آن برنامه ریزی کنیم.

او افزود: حفظ و نگهداری جنگل‌ها موضوع بسیار مهمی است که هر چه سریع‌تر باید این دو راه حل را که شامل ساماندهی وضعیت برداشت موضوع پرورش قارچ است را اجرایی نماییم.

لطفی زاده معاون فنی منابع طبیعی گلستان هم در این جلسه گفت: از سال ۹۶ اقداماتی برای ساماندهی این موضوع انجام شده از قبیل واردات تعدادی سگ آموزش دیده، همچنین آموزش ۵۰ نفر از بهره برداران، اما به دلیل سیل سال ۹۸ اقدامات متوقف شد متاسفانه در حال حاضر ۶ هزار نفر و شاید بیشتر در جنگل‌ها مشغول برداشت قارچ ترافل هستند .

او درباره ضرورت اقدامات قضایی و برخورد با متخلفان و همچنین تعیین تعرفه صادرات ترافل توسط دستگاه‌های کشوری هم مطالبی بیان کرد.

نصرتی نماینده کمیسیون کالا و ارز گلستان در این جلسه گفت: در قانون به صراحت درباره این موضوع تاکید شده که هر کالایی که از استان خارج می‌شود باید از دستگاه ذیربط مجوزخروج داشته باشد بنابراین تا تعیین قوانین خاص مسئولان باید به این ماده قانونی و اجرای آن اوجه داشته باشند.

نظری مسئول باشگاه خبرنگاران جوان هم در این جلسه گفت: رویکرد مسئولان استان پس از پخش مستند الماس هیرکانی رویکرد معقول و منطقی است و ما امیدواریم نتیجه زحمات تهیه و تولید این مستند باعث توجه بیشتر میئولان به سرمایه‌های ملی شود.
در این جلسه همچنین مقرر شد دستگاه‌های حاضر در جلسه‌ای دیگر با حضور استاندار راهکار‌های نهایی را ارائه و سپس برای تعیین تکلیف به کمیسیون قاچاق کالا و ارز کشور ارائه کنند.

مستند الماس هیرکانی که قصه قاچاق نوعی قارچ جنگلی باارزش با نام ترافل را روایت می‌کند در ۷ دقیقه در باشگاه خبرنگاران جوان استان گلستان تهیه وتولید شد سید رمضان حسینی خبرنگار، پوریا اسلامی تدوینگر و جمشید گل اصویربردار این مستند بودند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار