مردم از خدمات شهری ناراضی هستند

خرابی طولانی مدت تعدادی از پله برقی های گرگان نارضایتی مردم را به دنبال داشته بنابراین باید راه اندازی مجدد این تجهیزات در دستورکار شهرداری باشد.

گرگان گرفتار پله برقی های خراب/گرانی بهانه تاخیر راه اندازی مجدد

به گزارش گلستان ۲۴؛ در راستای سیاست‌های کلان کشور، شهرداری‌های سراسر ایران همانند سایر نهادهای خدمات رسان به منظور بهینه سازی سیستم خدمات دهی به شهروندان به ادوات مکانیزه روی آورده‌اند که یکی از این موارد، مربوط به حوزه خدمات شهری مانند پل‌های هوایی و برقی کردن آنها است.

پل‌هایی که در سال‌های گذشته با تبلیغات گسترده و با چند صد میلیون هزینه در برخی نقاط شهر گرگان به ویژه مناطق پرتردد نصب شده تا علاوه بر کمک به تسهیل رفت و آمد مردم، به روان سازی ترافیک شهری کمک کند اما با گذشت چند سال از نصب این ادوات، داستان تغییر کرده و نقص پل‌های مکانیزه عابرپیاده صدای مردم و شهرنشینان گرگان را درآورده و باعث دلخوری اهالی شده‌است.

این روزها پله برقی پل‌های عابر پیاده خراب است و مردم مجبور هستند در طول مسیر روزانه خود بارها از پله‌ها پایین و بالا بروند و یا عطای پل عابرپیاده را به لقایش ببخشند و از میان انبوه ماشین‌ها و موتورسیکلت‌ها راه خود را ادامه دهند؛ موضوعی که در حال تبدیل به یک دغدغه همگانی است.

یک خانم میانسال که در حال عبور از عرض خیابان بود، با گلایه از خاموشی پله‌های برقی میدان شهرداری به خبرنگار مهر گفت: بنده با این همه بیماری و پادرد نمی‌توانم از پله‌ها بالا بروم بنابراین مجبور شدم از خیابان عبور کنم.

وی بیان کرد: افراد زیادی برای عبور از پل عابر پیاده مراجعه کرده و زمانی که با پله برقی‌های خاموش روبرو می‌شوند، بر می‌گردند.

این شهروند گرگانی اضافه کرد: با توجه به احتمال بالای تصادف و شلوغی خیابان، شهرداری باید چاره‌ای در زمینه راه اندازی پله‌های برقی این محور بیندیشد.

تهیه قطعات زمان بر است

سرپرست حوزه معاونت زیربنائی، حمل و نقل و ترافیک شهرداری گرگان در خصوص پله‌های برقی به خبرنگار مهر گفت: نگهداری پله‌های برقی به پیمانکار واگذار شده و قرارداد آن هم سال گذشته منعقد شد.

مرتضی فاضلی عارف با بیان اینکه معضل اصلی ما تهیه تجهیزات این پله‌ها است، گفت: پله برقی روبروی کوی انقلاب تعمیر شده اما بُرد سمت پایین بَر سوخته است که باید تعویض شود.

فاضلی عارف بیان کرد: قطعات این پله‌های برقی وارداتی بوده و با توجه به تحریم‌ها نمی‌توان این تجهیزات را سریع تعویض کرد.

وی اضافه کرد: مشکل اصلی ما در پل‌های میدان شهرداری است که پله‌های برقی خراب شده و هزینه تعویض قطعات ۸۰۰ میلیون تومان است که کار مناقصه و واگذاری خرید قطعات را بزودی انجام می‌شود تا مشکل پله‌های فلکه شهرداری برطرف شود.

فاضلی عارف اظهار کرد: پله‌های برقی در فضای باز عمر محدودتری نسبت به پله‌های برقی در فضای داخلی دارند و زودتر خراب می‌شوند.

افزایش قمیت ها

وی گفت: قیمت قطعات در چند وقت اخیر افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته و به راحتی هم نمی‌توان قطعه تهیه کرد و همه این عوامل دست به دست هم می‌دهد که فاصله زمانی بین خرابی و تعمیر ایجاد شود بنابراین شهرداری تلاش می‌کند انبار خود را قوی‌تر کرده تا اگر قطعه‌ای خراب شد وقفه طولانی برای راه اندازی پله‌های برقی ایجاد نشود.

وی در خصوص بسته شدن پل هوایی محور ناهارخوران، توضیح داد: اداره اماکن اجازه نمی‌دهد که از اواخر شب به بعد آسانسور روشن باشد چون انسان‌های بی خانمان آنجا خوابیده و وجهه خوبی ندارد بنابراین از ساعت ۱۲ شب به بعد آنجا را می‌بندیم تا تردد از عرض خیابان صورت بگیرد.

فاضلی عارف با بیان اینکه بازخورد خوبی از پله‌های برقی نگرفتیم، گفت: علاوه بر اینکه بعضی از مردم از پله برقی ترس دارند، برخی هم آن را دستکاری کرده و برای راه اندازی مجدد نیاز به ریست کردن است.

وی اضافه کرد: مردم بیشتر راغب به استفاده از آسانسور هستند اما از طرفی ضربه زدن و کندن قطعات آسانسور راحت تر است و ما در این امر با چالش مواجه هستیم.

فاضلی عارف گفت: فعلاً برنامه‌ای برای توسعه این تجهیزات نداریم و تنها بنا داریم آنچه را داریم راه انداخته و به روزرسانی کنیم.

طبق گفته وی پل تندیس، شهرداری و انقلاب مکانیزه بوده که نگهداری آن با مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان بدون قید و شرط به پیمانکار واگذار شده است.

روند تعمیر در حال انجام است

رئیس کمیسیون توسعه، عمران و حمل و نقل شهری شورای اسلامی شهر گرگان هم به خبرنگار مهر گفت: روند تعمیر پله‌های برقی موجود در حال انجام است و بهره برداری و نگهداری آنها توسط پیمانکار انجام می‌شود.

مهران کاظم نژاد افزود: مکانیزه کردن پل هوایی شهرک شهریار ۶ ماه پیش در شورا مصوب شد و با پیمانکار برای نصب آسانسور قرارداد بستیم ولی با توجه به نوسانات ارز، پیمانکار به تعهدات خود عمل نکرد و مقرر شد که شهرداری پیمانکار جدید گرفته و هم اکنون اقدامات اداری آن در حال انجام است.

وی بیان کرد: طراحی اولیه پل میناگل هم با پله برقی بود اما به دلیل محدودیت‌هایی آسانسور اجرا شد که چند روز آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

کاظم نژاد با بیان اینکه طراحی اولیه پل تندیس با آسانسور و پله برقی بود، گفت: آسانسورها استفاده شده جکی بوده و تمام تجهیزات آن وارداتی است و ایمنی بالایی دارد.

کاظم نژاد بیان کرد: در برخی از پل‌های عابرپیاده مانند میدان ولیعصر (عج) برای نصب پله برقی و آسانسور مشکل داریم چون محدودیت فضا وجود دارد و کسبه هم به این کار رضایت نمی‌دهند.

وی ادامه داد: در طراحی پل‌های جدید آسانسور در نظر گرفته خواهد شد؛ به عنوان مثال در پل ویلاشهر و شهرک فرهنگیان پل کاملاً مکانیزه طراحی شده و در چند روز آینده به مناقصه می‌رود.

کاظم نژاد بیان کرد: در ۶۰ متری افسران هم دو پل در دست احداث است که قطعاً به صورت مکانیزه طراحی خواهد شد.

وی گفت: جانمایی پله‌ها ضوابط خاصی دارد و نباید مشکل مالکیت داشته باشیم.

توسعه پل‌ها مخالف شهر انسان محور است

البته برخی از کارشناسان مخالف توسعه پل‌های هوایی بوده و آن را مخالف شهر انسان محور می‌دانند. کارشناس ارشد مهندسی ترافیک و برنامه‌ریزی حمل و نقل در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: در راستای شهر انسان محور توسعه پل‌های هوایی در سطح شهر ضرورتی ندارد.

مرتضی بالویی افزود: این امر با مفاهیم شهر انسان محور که هم به عابر و هم به سواره توجه می‌کند، در تعارض است.

وی با تأکید بر اینکه باید به عابر پیاده و سواره امتیاز برابر داد، گفت: با ایجاد پل هوایی تنها عابرپیاده محدود شده و مسافت و زمان بیشتری را باید طی کند زیرا ممکن است پله‌های پل هوایی در جهت مخالف حرکت وی قرار داشته باشد.

بالویی بیان کرد: راه حل این امر آرام‌سازی ترافیک بوده به شکلی که بار ترافیک بین عابرپیاده و خودرو به شکل مساوی تقسیم شود.

افزایش کیفیت خدمات شهری مکانیزه موجب افزایش استانداردهای زیست محیطی، بهبود بهداشت شهری و کاهش هزینه‌های غیرمتعارف شهروندان در حوزه بهداشت و همچنین بهره وری سرمایه می‌شود بنابراین یقیناً توجه به مشکلات این بخش علاوه بر ارتقا ی رضایت مندی شهروندی، تأثیرات اجتماعی و فرهنگی در پی دارد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار