قطع شدن 4 درخت سبز در یکی از خیابان‌های گنبدکاووس توسط شهرداری به دلایلی که به نظر اقتصادی به نظر می‌رسد موجب بروز اعتراضات مردمی در این شهر شده است.

قطع 4 درخت سبز برای رخ‌نمایی ساختمان/ محیط زیست قربانی کام‌جویی اقتصادی

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از فارس از گنبدکاووس، حفظ محیط زیست و توجه به این مقوله حیاتی نه تنها یک ضرورت عقلی و انسانی است بلکه بارها و بارها در متون دینی و اخلاقی ما مسلمانان نیز به آن اشاره شده است، موضوعی که سال هاست انسان‌های روی کره زمین را با خود درگیر کرده و موجب شده تنش‌های بسیاری در این حوزه میان کنشگران و فعالان محیط زیست به وقوع بپیوندد.

بسیاری از سازمان‌های مردم‌نهاد و بخشی از سازمان‌های رسمی بین‌المللی نیز مدت‌هاست با وضع قوانین و پروتکل‌های متفاوت به دنبال کنترل برخورد ناصواب انسان‌ها با محیط زیست و تخریب آن با نگاهی آینده‌نگر به زمین و نسل‌های بعدی هستند.

اما متاسفانه در روزهای گذشته ارسال تصاویری از سوی شهروندان گنبدی نشان داد که تعداد چهار اصله درخت سبز در خیابان موسی‌بن جعفر (ع) این شهر و در مقابل یک ساختمان در حال ساخت توسط شهرداری قطع شده است، اقدامی که موجی از اعتراضات و نگرانی را از سوی مردم و دوستداران محیط زیست در شبکه‌های اجتماعی و فضای حقیقی به وجود آورد.

آنچه در تصاویر کاملا هویداست زنده و سرسبز بودن درختان کهنسالی است که با بی‌رحمی قطع شده‌اند، اتفاقی با توجه به ساختمان در حال ساخت آن نقطه به گفته مردم و ساکنان محله بیشتر برای رخ نمودن نمای ساختمان در حال ساخت در آینده به وقوع پیوسته تا یکبار دیگر منفعت‌های اقتصادی محیط زیست را قربانی خود کند.

برخی شایعات مبنی بر تعلق ساختمان مذکور به یکی از اقوام اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس نیز در شبکه‌های اجتماعی در حال انتشار است که البته تا این لحظه از سوی متولیان نه تائید و نه تکذیب شده است. اتفاقی که در صورت صحت قطعا موجب بروز نگرانی‌های عمیقی در این حوزه خواهد شد.

آنچه در روال طبیعی قطع درختان در شهرهای مختلف صورت می‌پذیرد داشتن دلایل کافی برای قطع درخت از جمله خشک شدن درخت، مزاحمت محرز و بیش از حد برای عبور و مرور افراد در پیاده‌رو و یا خیابان و یا تخریب پیاده‌رو و دیواره‌های منازل شخصی یا اماکن عمومی است که در برخی از موارد و محل‌ها به صورت طبیعی اتفاق افتاده و قطعا مورد ملامت و سرزنش نیز قرار نخواهد گرفت، اما با توجه به شواهد موجود در تصاویر به نظر نمی‌رسد دلایل قابل قبولی در این زمینه وجود داشته باشد، هرچند همچنان منتظر پاسخ مسوولان شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس پیرامون این موضوع خواهیم ماند اقدامی که با تصمیم درست و زیبای آنها برای راه اندازی و تجهیز جاده سلامت کاملا متناقض است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار