نائب رییس هیات مدیره سازمان بورس بازار سرمایه را بازاری بلندمدت دانست و گفت: ضروری است تا سهامداران در این بازار صبر و حوصله داشته باشند.

کسب سود مناسب از بازار سرمایه در بلندمدت

به گزارش گلستان ۲۴؛ احمد جاویدی در خصوص ضرورت ورود آگاهانه به بازار سرمایه، تصریح کرد: داشتن دانش و آگاهی لازمه سرمایه‌گذاری در انواع بازارهای مالی است و از آنجا که بازارسرمایه دارای پیچیدگی‌های زیادی است، آموزش مفاهیم کلیدی این بازار و و نحوه حضور در آن، لازمه کسب بازده مناسب و ریسک کمتر است.

وی افزود: بازار سرمایه جزو بازارهایی است که سرمایه‌گذار مشارکت مستقیم در تولید و صنعت و پیشبرد طرح‌های سرمایه ای کشور دارد که نتیجه آن مشارکت مستقیم هر سرمایه‌گذار در رشد اقتصادی کشور و در نهایت رفاه عمومی است، بنابراین سرمایه گذاری در این بازار از اهمیت و جایگاه بالاتری برخوردار است.

جاویدی در بررسی وضعیت و جایگاه بازارسرمایه کشور در مقایسه با بازارهای کشورهای پیشرفته گفت: شاید به لحاظ تکنیکی با بازارهای مالی کشورهای پیشرفته فاصله زیادی داشته باشیم، زیرا این کشورها تجربه و ابزارهای بیشتری در این حوزه دارند، اما می‌توان گفت که بازار ما از چند منظر، بازاری منحصر به فرد در دنیاست.

نائب رییس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: از نظر میزان مشارکت‌کننده در این بازار کشور ما یکی از بی‌نظیرترین کشورهای دنیاست؛ به طوری که حدود ۲۱ میلیون نفر سهامدار به طور مستقیم در این بازار حضور دارند و فعالیت می کنند.  

وی ادامه داد: با آزادسازی سهام عدالت، از حدود ۴۸ میلیون نفر دارنده سهام عدالت تعداد ۲۰ میلیون نفر وارد بازار سرمایه شده و می توانند سهام خود را خرید و فروش کنند، جذابیت بازار در سال ۱۳۹۹ اتفاقی مهم است که اگر به طور هدفمند به سمت پروژه‌های تولیدی کشور هدایت شود به طور قطع نقش قابل توجهی در رشد و آبادانی کشور خواهد داشت.

جاویدی در بررسی میزان موفقیت ابزارهای مالی کشور بیان کرد: ابزارهایی که متکی بر عقود شرعی و منابع فقهی در کشور هستند متنوع تر از دیگر کشورهای اسلامی اند، البته در بعضی از ابزارها مانند ابزارهای مدیریت ریسک، فاصله زیادی با بازارهای مالی پیشرفته داریم و هنوز به توسعه لازم در این ابزارها نرسیدیم، هرچند که ابزارهای کنونی پاسخگوی نیازهای کشور ما است، در مجموع می توان گفت بازار سرمایه کشور عملکرد مناسبی داشته است.

نائب رییس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به سرمایه‌گذاران فعال در بازارسرمایه توصیه کرد: سرمایه‌گذاران باید با آگاهی کامل وارد این بازار شوند، اکنون سایت‌ها و کانال‌های مراجع رسمی مانند سایت‌های شرکت بورس تهران و سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت فرابورس ایران و شرکت اطلاع‌رسانی بورس و اوراق بهادار برخی از این مجاری برای ارائه مطالب آموزشی هستند که سرمایه‌گذاران می‌توانند به آنها مراجعه کنند و ضروری است تا افراد از حضور و معامله بر اساس سیگنال های تلگرامی و فضای مجازی پرهیز کنند.    

 
منبع:سنا

 

ارسال نظر

آخرین اخبار