خانم فاطمه سوسرایی استاد مدرسه علمیه خواهران سعدیه رامیان گفت: حماسه 9 دی نماد عزت، استقلال و بصیرت مردمی است که تا پای جان برای حفظ اصول اسلام و آرمان های انقلاب ایستادند.

حماسه 9 دی نماد استقلال و بصیرت امت اسلامی است

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از کوثر از گلستان، خانم فاطمه سوسرایی در نشستی که با محوریت «حماسه 9 دی؛ بصیرت و تکلیف مداری» به صورت مجازی برگزار شد، بیان کرد: حماسه 9 دی نماد عزت، استقلال و بصیرت مردمی است که تا پای جان برای حفظ اصول اسلام و آرمان های انقلاب ایستاده و با صدای رسا اعلام کردند که اگر دشمن در مقابل دین اسلام بایستد، در برابر تمام دنیای آنان خواهند ایستاد.

وی با اشاره به روایت رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) «من عمل علی غیر علم کان ما یفسد اکثر مما یصلح»، تشریح کرد: هر کسی که بدون علم عمل کند، قبل از آن که اصلاح نماید، فساد کرده و نابسامانی به وجود می آورد، زیرا دانش آن را ندارد.

استاد حوزه با استناد به روایت حضرت علی(علیه السلام) «العمل بلاعلم ضلال»، عمل بدون علم را عامل گمراهی دانست و افزود: اگر انسان عمل خود را بدون علم انجام دهد، گمراه می شود، لذا بصیرت راه نجات را به انسان نشان می دهد؛ همان گونه که در حماسه نهم دی، بصیرت و تکلیف مداری در مقابل ولایت، جامعه اسلامی را از توطئه های دشمنان رهایی بخشید.

سوسرایی، مسأله مهم در حماسه نهم دی را تکلیف مداری دانست و اولین گام و مهم ترین شرط عمل به وظایف را شناخت تکلیف معرفی کرد و افزود: اگر انسان زمان و شرایط تکلیف خویش را نشناسد، اموری که خداوند متعال بر عهده او قرار داده را به درستی انجام نداده و برخلاف وظیفه الهی عمل می کند، از این رو، اسلام موضوع تفقه در دین را مطرح می کند، زیرا نتیجه فقاهت و بصیرت در دین، تکلیف مداری است.

وی عدم شناخت تکلیف را از عوامل گمراهی و بیراهه رفتن برشمرد و تشریح کرد: خوارج به دلیل عدم شناخت تکلیف خویش که اطاعت از امام بود، گمراه شدند، لذا علم و بصیرت نسبت به وظیفه امر بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

مبلغ حوزه با اشاره به کلام امام راحل(رحمه الله علیه) «همه ما مأمور به ادای تکلیف و وظیفه‌ایم، نه مأمور به نتیجه»، بیان کرد: مردم ولایتمدار ایران اسلامی با بصیرت و علم به تکلیف، حماسه 9 دی را خلق کرده و فتنه سال 88 را از بین بردند.

سوسرایی ادامه داد: حماسه 9 دی و حضور عاشورایی مردم حماسه ساز و ولایتمدار ایران اسلامی در راهپیمایی نهم دی سال 1388 که نقطه عطفی در تاریخ انقلاب شد، برگ زرین دیگری در افتخارات مرد و زن ایرانی به شمار می رود.

وی با بیان این که نهم دی ماه روز بصیرت و میثاق امت با ولایت نامگذاری شده است، خاطرنشان کرد: در این روز، امت اسلامی بدون خواست سفیر امام حسین(علیه السلام) با آرمان های انقلاب و ولی فقیه زمان تجدید میثاق کرده و بر سر بیعت خود خواهند ماند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار