آتش که از عصر دیروز چهارشنبه زیست‌گاه‌های جنگلی قرقون از ارتفاعات روستای قوشه‌چشمه پارک ملی گلستان و چند نقطه از عرصه‌های جنگلی شرق گلستان را فراگرفته بود با کمک نیروهای امدادی و مردمی مهار شد.

آتش عرصه‌های جنگلی گلستان مهار شد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ایرنا، رییس پارک ملی گلستان گفت: آتش این پارک به حدود چهار هکتار از جنگل‌ها خسارت زد و با تلاش محیط بانان و همیاران محیط زیست بامداد امروز پنجشنبه مهار شد.

مهدی تیموری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نیروهای محیط بان و همیاران محیط زیست از روز گذشته با حضور در منطقه مشغول خاموش کردن آتش هستند.

وی افزود: آتش زیستگاه‌های جنگلی قرقون مهار شده اما با توجه به سخت گذر بودن منطقه امکان آوردن تجهیزاتی به غیر از بیل و دمنده وجود ندارد.

به گفته وی در حال حاضر چندین درخت خشک نیم سوخته در منطقه باقی مانده که امیدواریم با شروع بارندگی همه آنها به طور کامل خاموش شود.

رییس پارک ملی گلستان گفت: پیش از این نیز افزون بر ۵۶ هکتار از عرصه‌های جنگلی پارک ملی گلستان که بیشتر آنها برگ‌های کف و درختان خشک بود، در چندین فقره آتش سوزی دچار خسارت شد که ۴۷ هکتار آن مربوط به آتش سوزی اواخر دی ماه در منطقه دره شمالی این پارک بود.

علاوه بر پارک ملی گلستان از عصر روز گذشته ۱۱ نقطه از عرصه های ملی استان در مناطق شرقی نیز درگیر آتش شد که به گفته جانشین یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان همگی آنها با تلاش نیروهای منابع طبیعی و گروه‌های مردمی مهار شد.

محمد آریان‌فر افزود: کاهش سرعت باد و افزایش رطوبت‌ هوا نیز برای مهار آتش به کمک نیروهای منابع طبیعی آمد اما هنوز درختان نیمه سوخته در محل‌ها وجود دارد که امیدواریم با افزایش میزان بارندگی همگی به طور کامل خاموش شوند.

وی افزود: آتش اخیر به حدود ۱۱ هکتار از عرصه‌های ملی گلستان خسارت زد که بیشترین آن مربوط به برگ‌های کف جنگل و درختان خشک بود.

عرصه‌های جنگلی گلستان به دلیل شکل گیری جوامع پرتراکم گیاهی ناشی از بارش برف و باران در فصل های پاییز و زمستان شاهد آتش سوزهایی است که نمونه بازر آن سوختن ۲۰۰ هکتار از محدوده جنگل توسکستان گرگان در آبان امسال است.

پارک ملی گلستان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که هزار و ۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسید.

بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

هواشناسی گلستان پیش بینی کرد که با فعالیت سامانه سرد و بارشی، این استان امروز و فردا شاهد بارش باران و برف در مناطق گوناگون باشد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار