رییس اداره امور تعاونی‌های اداره کل امور عشایر گلستان گفت که امسال ۱۵ هزار و ۱۵۵ تن انواع نهاده دامی شامل جو، تفاله، کنسانتره، سبوس و ذرت علوفه‌ای به منظور حمایت از این قشر، با نرخ دولتی میان عشایر بومی و کوچنده استان توزیع شد.

۱۵ هزار و ۱۵۵ تن نهاده‌ دامی میان عشایر گلستان توزیع شد

به گزارش گلستان ۲۴؛ محمدصادق عرب قائنی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نهاده‌های توزیع شده شامل چهار هزار و ۶۳۰ تن جو، هزار و ۶۷۵ تن تفاله، هزار و ۵۲۰ تن سبوس، هفت هزار و ۲۱۰ تن کنسانتره و ۱۲۰ تن ذرت علوفه‌ای است.

به گفته وی، تا پایان امسال پنج هزار تن نهاده دامی دیگر نیز با نرخ دولتی میان عشایر بومی و کوچنده گلستان توزیع می‌شود.

عرب قائنی اضافه کرد: جمعیت عشایری گلستان چهار هزار و ۱۲۲ خانوار با بیش از ۲۳ هزار نفر سکنه است که هزار و ۸۸۸ خانوار آن عشایر بومی ترکمن و ۲ هزار و ۲۳۴ خانوار از عشایر استان‌های خراسان رضوی، شمالی و سمنان هستند.

وی با بیان اینکه از مجموع جمعیت عشایری گلستان ۲ هزار و ۲۰۰ خانوار تحت پوشش هشت شرکت تعاون عشایری قرار دارند، تصریح کرد: نیاز سالانه عشایر استان به نهاده‌های دامی ۲۵ هزار تن است که ۲۰ هزار تن آن با حمایت دولت با نرخ یارانه‌ای تامین می‌شود و پنج هزار تن باقی مانده نیز باید با نرخ آزاد توسط عشایر خریداری شود. 

رییس اداره امور تعاونی‌های اداره کل امور عشایر گلستان همچنین گفت که جامعه عشایری استان امسال هشت هزار و ۶۳۰ تن گوشت قرمز تولید کردند که در مقایسه با سال قبل ۲۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی، ۱۶ هزار و ۵۸۲ تن شیر، هزار و ۵۳۸ تن پشم و ۱۵۶ تن کرک و مو را از دیگر تولیدات امسال عشایر گلستان برشمرد.

عرب قائنی گفت: در چارچوب طرح ارائه خدمات پشتیبانی به عشایر کوچنده، امسال ۲ هزار و ۷۴۰ سیلندر ۱۱ کیلویی گاز مایع و ۸۶۳ هزار و ۹۰۳ لیتر نفت سفید میان عشایر استان توزیع شد.

جامعه عشایری گلستان اعم از بومی و کوچنده در مجموع ۷۶۷ هزار راس دام برای پرورش در اختیار دارند که در سطح ۳۵۰ هزار هکتار از مراتع سه شهرستان گنبدکاووس، مراوه تپه و کلاله در شرق این استان مشغول فعالیت هستند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار