وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: لایحه رتبه بندی معلمان در کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری دولت نهایی شد.

لایحه رتبه‌ بندی معلمان در کمیسیون علمی دولت نهایی شد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه چهاردهم شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور به ریاست سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت حضوری و مجازی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این جلسه درمورد لایحه رتبه‌بندی معلمان، تاکید کرد: این لایحه در کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری دولت نهایی شده و مجلس به آن وارد می شود، اگر این شاخص‌ها بررسی و نهایی شود، منظومه‌ای شکل می‌گیرد که حاصل آن معلم متخصص در رشته خود، توانمند در بحث تربیتی و تأثیرگذار برای آینده است.

قاسم احمدی‌لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش  هم  ۱۴ بهمن اعلام کرد که لایحه رتبه بندی معلمان در کمیته های سه گانه دولت تصویب شده و در صورت تائید نهایی در جلسه هیات وزیران به مجلس شورای اسلامی ارسال می شود.

وی افزود: دولت برای رتبه بندی معلمان پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار  پیش بینی کرده که این رقم یک سوم آن اعتباری است که آموزش و پرورش نیاز دارد.

 
 

وزیر علوم در ادامه این جلسه بحث اصلی را توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراکز تخصصی تربیت معلم عنوان کرد و یادآور شد: بعد از فرمایشات ایشان، وزارت علوم در این زمینه اقداماتی را انجام داد که البته نیازمند تکمیل و رفع نقص است و در حال تکمیل نظارت‌ها هستیم تا در صورت نیاز موضوع، وارد شورای عالی انقلاب فرهنگی و بررسی تخصصی شود.

غلامی با تأکید بر این که تمام تلاش ها باید این باشد که مجموعه تربیت معلم را برای تربیت شایستگان و نسل آینده آماده کنیم، گفت: جهان در سال‌های آینده با تغییر مواجه می شود و به همین دلیل برای نسل جدیدی که تربیت می‌شوند اساتید باید دارای ظرفیت خوبی باشند.

غلامی درباره تدوین نقشه راه دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی هم بیان کرد: نقشه‌ راهی باید تعریف شود تا به این نتیجه برسیم فردی که از دانشگاه خارج می‌شود، می‌تواند آیندگان کشور را تربیت کند یا خیر؛ بنابراین ارزیابی‌ها بر اساس شاخص‌هاست و ما در این شاخص‌ها نقاط قوت و ضعف را بررسی می‌کنیم.

ماموریت مهم ۲ دانشگاه

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در مورد دستور این جلسه که به موضوع «نقد درون‌سازمانی برنامه کیفیت بخشی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی» اختصاص داشت، گفت: در حال حاضر تمرکز شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور روی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و رکن سند تحول منابع انسانی آموزش و پرورش است. ۲ دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی ماموریت تربیت معلم برای آموزش و پرورش دارند و از این منظر جایگاه بسیار مهمی به خود اختصاص داده اند.

عاملی ادامه داد: دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و فرهنگیان کاری جز تربیت معلم ندارند و روی این موضوع تأکید داریم، بنابراین برای این موضوع باید گزارش های دقیق ارائه شود.

وی با تأکید بر لزوم بازتعریف مأموریت‌های دانشگاه شهید رجایی، افزود: اگر نقصانی در اساسنامه باشد باید اصلاح شود. همچینن روی داوطلب، استاد و برنامه درسی هم باید تمرکز داشته باشیم. ما به اساتیدی در این دانشگاه نیاز داریم که تربیت معلمی را پذیرفته و حس افتخار نسبت به این کار مهم و انسان ساز داشته باشند.

 
 

عاملی رییس شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور تصریح کرد: دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، مأموریت‌گرایی حرفه‌ای و روشن را باید مدنظر قرار دهد و مأموریتی که دنبال می کند منطبق با فلسفه وجودی آن باشد. جای نگرانی دارد میان بیش از هفت هزار دانشجوی این دانشگاه، فقط ۲ هزار دانشجو در رشته‌های تربیت دبیر تحصیل می کنند؛ در واقع نزدیک به ۸۰ درصد ظرفیت این دانشگاه در حوزه مأموریت خود نیست.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار