رئیس سازمان صمت گلستان:

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت: هم اکنون ۵۰ هزار نفر در استان گلستان به قالی‌بافی اشتغال دارند و ۴۳ کارگاه فرش‌بافی متمرکز و غیرمتمرکز در این استان فعال است.

۵۰ هزار نفر در گلستان  به قالی‌بافی اشتغال دارند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلستان24، حسین طلو عیان اظهارکرد: استان گلستان از دیرباز مهد تولید صنایع دستی از جمله فرش دستباف ترکمن بوده که نقوش این فرش اصیل، ذهنی یا حفظی بافت است و زنان ترکمن در تولید این دستبافت، آداب و رسوم و فرهنگ قوم خویش را با رنگ‌های دلخواه بر روی تار قالی گره می‌زنند تا تابلویی زیبا و مانا پیش‌روی بینندگان قرار دهند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان ادامه داد: هم اکنون ۵۰ هزار نفر در استان گلستان به قالی‌بافی اشتغال دارند و ۴۳ کارگاه فرش‌بافی متمرکز و غیرمتمرکز در این استان فعال است.

طلوعیان با یادآوری اینکه در سال ۱۳۹۴ برند فرش ترکمن گلستان ثبت جهانی شد، افزود: علاوه بر این اقدام که به ارتقای جایگاه این هنر کمک کرد، تعیین و اختصاص کد استاندارد فرش ترکمن برای درج در سامانه آموزشی فنی و حرفه‌ای کشور از دیگر اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید بود.

به گفته وی، بافندگان گلستان درطول هشت سال گذشته ۵۳۷ هزار و ۹۳۰ متر مربع فرش دستباف به وزن دو هزار و ۱۱۰ تن تولید کردند که تاکنون ۱۸۴ هزار و ۹۱۸ متر مربع آن به ارزش سه میلیون و ۳۲۸ هزار و ۵۲۴ دلار به کشورهای مختلف صادر شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار