رییس سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت که در سه ماهه اول امسال و در راستای توسعه طرح‌های اشتغال‌زا ۲۵.۸ هکتار گلخانه سبزی و صیفی و گل و گیاه زینتی در استان اجرا و راه‌اندازی شد.

امسال ۲۵.۸ هکتار گلخانه سبزی و صیفی در گلستان اجرا شد

به گزارش گلستان ۲۴؛ مختار مهاجر روز دوشنبه به خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت : سهمیه در نظر گرفته شده برای سال ۱۴۰۰ گلستان اجرای انواع گلخانه در سطح ۸۰ هکتار است.

وی ادامه داد: در راستای توسعه گلخانه های گلستان همگام با ارتقای دانش و تجربیات عوامل شاغل در بخش تولیدات گلخانه ای، ترویج فرهنگ تولید محصولات گلخانه ای و افزایش مشارکت مردمی، رفع موانع و تسریع در روند صدور مجوز، اعطای تسهیلات بانکی تا سقف ۸۰ درصد سرمایه گذاری طرح، پایش و نظارت بر عملیات صدور مجوز، پرداخت تسهیلات، ساخت و بهره برداری از گلخانه ها و آموزش نیروی انسانی، با سرعت و جدیت در حال انجام است.

مهاجر پیش بینی کرد: تا پایان امسال و با بهره برداری از ۷۵ هکتار گلخانه در حال ساخت، سطح گلخانه های در حال بهره برداری گلستان به ۱۲۹ هکتار برسد.

وی گفت : در این سطح با تولید ۳۰ هزار و ۸۰۰ تن سبزی و صیفی و ۲۱ میلیون اصله انواع گل و گیاه زینتی افزون بر سه هزار و ۲۲۶ میلیارد ریال درآمد نصیب بهره برداران این بخش در گلستان شده و ۲ هزار و ۸۷۰ فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم نیز ایجاد خواهد شد.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی گلستان نیز در این راستا گفت: اولویت ایجاد گلخانه‌ در استان راه اندازی بخش‌های تولید سبزی و صیفی است.

مهدی لطفی ترویج کشت گلخانه‌ای را یکی از برنامه های بلند مدت جهادکشاورزی گلستان برشمرد و افزود: تا سال ۱۴۰۴ سطح گلخانه‌های ایجاد شده استان به هزار هکتار خواهد رسید که در صورت تحقق آن به ازای هر هکتار گلخانه ۱۰ شغل مستقیم و ۲۰ شغل غیرمستقیم ایجاد می‌شود.

تصویب ایجاد ۵۰۰ هکتار گلخانه برای تولید محصولات کشاورزی در سفر دی ماه سال ۹۷ رییس جمهوری به گلستان، تاکیدی بر نگاه ویژه مسوولان برای شتاب دادن سرمایه‌گذاری این حوزه است.

گلستان به سبب شرایط جغرافیایی و طبیعی و امکان تولید ۹۲ محصول، تهدید کم آبی برای فعالیت کشاورزی در مزارع ناشی از خشکسالی‌های اخیر و وجود بازار خوب برای مصرف محصولات کشاورزی به ویژه سبزی و صیفی در داخل و کشورهای آسیای میانه، ظرفیت زیادی برای ایجاد و توسعه گلخانه ای دارد که با حمایت دولت از متقاضیان، رونق سرمایه‌گذاری در این بخش از سال ۹۶ شتاب چشمگیری گرفت.

مطابق گزارش سازمان جهادکشاورزی گلستان، ۳۷ درصد از درآمد این استان شمالی از محل فعالیت در بخش کشاورزی به دست می آید.

سالانه پنج میلیون و ۱۵۰ هزار تن از جمله انواع محصولات زراعی، باغی، شیلات، دام و طیور در گلستان تولید می‌شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار