مدیر امور آب و فاضلاب منطقه گنبدکاووس از قطعی و افت فشار آب آشامیدنی ۴۰ درصد مشترکان این شهر و ۱۱ روستای اقماری آن خبر داد و گفت که تا ۲ هفته آینده با تجهیز و اتصال ۶ حلقه چاه عمیق به شبکه توزیع، این مشکل تا حدودی رفع خواهد شد.

۴۰ درصد مشترکان گنبدکاووس با قطعی و افت فشار آب مواجه‌اند

به گزارش گلستان ۲۴؛ حسین سعیدی‌راد روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آب آشامیدنی گنبدکاووس و ۱۱ روستای اقماری آن از طریق ۲۶ حلقه چاه عمیق در محدوده روستای ایگدر این شهرستان و ۶ حلقه چاه عمیق و فلمن در یکی از شهرهای همجوار تامین می‌شود.

وی بابیان اینکه نیمی از آب مورد نیاز شهر گنبدکاووس از طریق ۲ حلقه چاه فلمن تامین می‌شود، افزود: خشکسالی شدید امسال باعث شده تا دبی استحصالی از این چاه‌ها از ۳۲۰ لیتر در ثانیه به ۱۶۰ لیتر در ثانیه کاهش یابد که این عدد در ۴۸ ساعت گذشته به ۱۳۰ لیتر رسیده است.

سعیدی را اضافه کرد: دبی استحصالی از دیگر چاه‌های تامین کننده آب شرب مشترکان گنبدکاووس واقع در روستای ایگدر این شهرستان نیز به سبب کشت بی رویه شالی در منطقه و حفر چاه‌های غیرمجاز بخش کشاورزی با کاهش ۱۰ لیتر در ثانیه مواجه شدند.

وی، مجموع نیاز آب شرب مشترکان شهر گنبدکاووس و ۱۱ روستای اقماری آن را ۸۰۰ لیتر برثانیه اعلام کرد و گفت: هم اکنون دبی استحصالی از منابع آبی موجود با توجه به خشکسالی و برداشت بی‌رویه و غیرمجاز از چاه‌ها برای کشت شالی، ۴۵۰ لیتر در ثانیه است که ۳۵۰ لیتر کمتر از نیاز مردم می‌باشد.

مدیر امور آب و فاضلاب منطقه گنبدکاووس ادامه داد: وضعیت موجود باعث کاهش چشمگیر حجم مخازن ذخیره آب این شهر و روستاهای اقمار آن شده و همین عامل در ۴۸ ساعت گذشته، افت فشار و قطعی آب ۴۰ درصد مشترکان را به همراه داشت.

سعیدی راد افزود: در چند هفته اخیر با هدف کمک به ذخیره مخازن تامین کننده آب آشامیدنی شهروندان گنبدکاووس، فشار آب داخل شبکه توزیع از ساعت ۲۲ شب هر روز تا پنج صبح روز بعد کاهش یافته که در صورت تداوم روند فعلی مصرف آب مجبور به افزایش این ساعت خواهیم بود.

وی اضافه کرد: در مناطقی از شهر گنبدکاووس و ۱۱ روستای اقماری آن که آب مشترکان به غیر از ساعت ۲۲ شب تا پنج صبح به طور کامل قطع است، آبرسانی با تانکر انجام می‌شود.

سعیدی‌راد تصریح کرد: گنبدکاووس فقر شدید منابع آب دارد و به‌شدت به شهرستان‌های اطراف وابسته است و با اینکه تکمیل سد نرماب چهل چای مینودشت می‌تواند بخش زیادی از نیاز آبی این شهر و روستاهای نوار مرزی آن را تامین کند اما هنوز اقدامی برای ایجاد تصفیه‌خانه در حوزه این سد نشده و انجام آن زمان بر خواهد بود.

مدیر امور آب و فاضلاب منطقه گنبدکاووس همچنین از وارد مدار شدن هفت حلقه چاه آب شرب حوزه بخش خصوصی و ادارات گنبدکاووس با دبی استحصالی ۸۰ لیتر در ثانیه با هماهنگی شورای تامین این شهرستان در چند هفته اخیر نیز خبر داد و گفت: برای حل مشکل آب شرب این شهر و روستاهای اقماری آن نیاز به حفره ۱۷ حلقه چاه عمیق است.

وی افزود: سه حلقه چاه عمیق در محدوده جاده گنبدکاووس به مینودشت و سه حلقه چاه در محدوده یکی از شهرهای همجوار هر کدام با دبی ۱۵ تا ۲۰ لیتر برثانیه که قبلا حفره شده در حال تجهیز است و تا ۲ هفته آینده به شبکه انتقال آب این شهر متصل می‌شود.

گنبدکاووس با ۳۷۵ هزار نفر جمعیت، دومین شهرستان بزرگ استان گلستان است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار